Size bir sır vereyim, bir şeye başlamanın en iyi yolu, başlamaktır! Ne kadar basit değil mi? Tam da sevgili Selen’in “Basit ve Mutlu Yaşamak” yazısındaki gibi. Biz bazı şeyleri zorlaştırmayı seviyoruz sanırım!

Yoga yapmak için ne rengarenk taytlara ne bir mat’a ne de eşlik edecek bir arkadaşa ihtiyacın yok! Yani en azından bunlar yok diye başlamamak bahenen olmasın! Tabii ki kaymayan bir mat, motivasyon artıran yakın bir dost ve karizmatik 😉 bir tayt işleri müthiş kolaylaştırabilir. Ama yoga için tek ihtiyacın olan şey kendinsin. Aa bir de internet bağlantısı veya iyi bir yoga kitabı fena olmaz tabii.

IMG_8180

Popüler olduğu için değil, zayıflamak için değil, dış güzellik için hiç değil ama kendin için başlamalısın yogaya. Gerisi zaten zamanla gelecektir.

Kendine saygının, kendine ayırdığın zamanın arttığını göreceksin. Nefesinin düzeldiğini, hayat karşısında telaşının azaldığını hissedeceksin. Ne olduğunu bile anlamakta güçlük çektiğin an’da kalmayı öğreneceksin. Tabii ki ilk başlarda “savanasana” ( Yere sırtüstü uzanıp, kollar ve bacakların iki yana açılarak yapılan dinlenme pozisyonu, ceset pozu da denir, yeniden doğuş için bir aşamadır.) ‘dayken kirayı, faturaları ya da iş yerinde dedikoduyla beslenenleri aklından çıkarmayı şıp diye başaramayacaksın… Bu bir yol, sonu olmayan yürümesi çok keyifli bir yol hem de.

IMG_7028

Şimdi aç Youtube’u başlangıç yoga videolarını izle. Önce sadece izle! Nasıl nefes alıyorlar, vücutlarını nasıl dinliyorlar, nasıl kendilerini, sınırlarını zorlamadan akışı tamamlıyorlar bir gözlemle. Pozların isimlerine alıştır kendini. Arkadan gelen hafif meditasyon müzikleriyle, nefesini ve kendini dinle. Aldığın nefesin tadını çıkar. Doya doya nefes al çünkü gün içinde bir çok defa stresten nefesini tutuyorsun.

Birkaç defa izledikten ve aşina olduktan sonra denemeye başlayabilirsin. İlla pozların isimlerini bilmek veya tam anlamıyla tüm vücudunu o poza sokmak zorunda değilsin. Kendine zarar vermeden, hiç ama hiç zorlamadan oldurabildiğin kadarını yapmaya çalış. Nefesini unutma! Kendini unutma! Hiç bir şey ispatlamak zorunda değilsin.

IMG_7017

On dakikalık pratik sonunda bile vücudundaki ufak esneklik farkını keşfettiğinde devam etmek için sen bile kendine engel olamayacaksın!

Bir tavsiyem de şu; çok sevdiğimiz instagram var ya, oradan seni motive edebilecek ister acemi ister profesyonel yogileri takip etmen! Onların neler yapabildiğini gördükçe, iyi niyetli bir duyguyla sen de yapabilmek için daha çok çaba sarf edeceksin. Kıskançlıkla değil motivasyonla ve saygı duyarak bakmayı öğreneceksin.

IMG-20160822-WA0000Ben kimleri mi takip ediyorum?

@denizbagan
@cansetyoga
@nilgunalguney
@tugbafitflowyoga
@the_southern_yogi
@summerperez
@jasmine_yoga
@yoga_girl
@mynameisjessamyn
@gizemonaycollet

Bir de kitap tavsiye edeyim, benim en başlarda çok rahatlıkla anlamamı sağlayan, anlatımı basit ve yalın bir kitap olan “Maya Fiennes’ in Gerçek Hayat için Yoga” sı..

Hadi bir başla! Bak arkası nasıl da gelecek.

Namaste…