Biz kadınlar her zaman dış görünüşümüz konusunda biraz takıntılı olmuşuzdur. Yemek işini biraz fazla kaçırmayalım hemen ayva göbeğimiz çıkar. Her pazartesi diyete başlarız ama salı bırakırız, spor yapalım deriz. Onda da müthiş kampanya var diye en az üç ay abone oluruz ama on beş günden fazla gidemeyiz. Bazılarımız için fazla kilolar tamamen estetik kaygılardan ibaret olsa da bazılarımız için ne yazık ki hayatının en büyük kabusu.

Lise yıllarında ve üniversitedeyken yediğim abur cuburlar ve aldığım kortizonlu ilaçlar yüzünden o yıllarda tartıda bir değişiklik hissetmesem de metabolizmam oldukça zarar gördü. Üniversitenin son senesinde yani yedi yıl kadar önce kilo almaya başladım. Bozulan metabolizmamı hareketsiz yaşam tarzım takip etti ve üst üste aile büyüklerimin ani kaybını da ekleyince yavaş yavaş gardırobum değişmeye başladı.

b101a2fc20b

Bazen hayat öyle dertler veriyor ki kendinizi “Ben bu kiloları hangi ara aldım!” derken buluyorsunuz. Kimse bana o kiloları vermedi ben hepsini bile isteye aldım. Kendi yöntemlerimle kilo vermeye çalışıp veremediğimi gören yakınlarım “Acaba sen de tiroid ya da insülin direnci mi var?!” demeye başladılar. Ben de kendime öyle güveniyordum ki “Ne alakası var canım, siz de kafayı hastalıkla bozmuşsunuz!” dedim. Ailemde genetik şeker problemi olduğu için sık sık şeker kontrollerimi yaptırdığım için şeker hastası olmadığımı gayet iyi biliyordum! Zaten ağzına cheesecake ve baklavadan başka tatlı koymayan birinin şeker hastası olması tıbba hakaret olurdu.

Yoğun baskılar sonucu özel bir hastaneye gittim. Testler yapıldı, sonuç mu? Tabii ki de şekerim düşüktü ama insülin direncim vardı. Üstelik tiroidim de riskli düzeydeydi. Aileden aldığım kötü genlerden biri de karaciğer rahatsızlığıydı ve yağlanma başlamıştı. Acil önlem almamız gerekiyor dedi doktorum. Diyetisyen maceram oldukça katı kurallarla başlamış oldu. Beni oldukça zorlasa da 3-4 ay devam ettim ve ilaç desteğiyle birkaç kilo verdim. Sonra gittiğim hastane kapanınca bir güzel diyetisyensiz kaldım.

Yeteri kadar nedeniniz varsa, her şeyi yapabilirsiniz.
Jim Rohn

Bir süre kısa süreli diyet maceramdan öğrendiğim kadarıyla kendime bir sistem oturttum ama olmadı tabii. Başka hastaneler ve diyetisyenler denedim gene olmadı. “Herkes zayıf olacak diye bir kanun mu varmış canım!” diye bir süre kendimi de kandırdım. Tabii bu arada verdiğim birkaç kiloyu almakla kalmadım üzerine bi 6-7 kilo daha alıp 85’i gördüm. Alışveriş yaparken en büyük kotun içerisine bile giremeyince bende film koptu. Tam bu sırada doğuştan bir kalp rahatsızlığım olduğunu öğrendim. Kalp gelişimim bittikten sonra aşırı kilo aldığım için kalbim vücuduma yetebilmek için çok fazla çalışıp fazlasıyla yoruluyordu. Bu da beni daha panik ve daha yorgun bir insan haline getiriyordu. Çeşitli rahatsızlıklarım için hangi doktora gitsem “Acil kilo vermeniz lazım!” diyorlardı. İş estetik boyuttan çıkmış hayat kalitemi düşürüp sağlık sorunum haline gelmişti.

xwqz158447

Tüm umutlarımın tükendiği bir anda Deniz Zünbülcan ile yollarımız kesişti. Yazılarını okuyup kendisini tanıdıkça benim gibi uslanmaz birinin hakkından ancak o gelir diye düşündüm. “Deniz, beni baştan yarat!” diye kapısına gittim. Zencefilli ve tarçınlı kurabiyeler ile kahve eşliğinde tüm hikayemi bıkmadan dinledi. Benden özellikle insülin direnci ve tiroid ile ilgili TSH, T3 ve T4 testlerini istedi.

İnsülin direncim ilaç kullandırtacak kadar yüksek değildi ama TSH değerlerim kritik seviyelerdeydi. İyi haber kolestrolüm yoktu ama vücudumun %40’ı yağ idi. Benim için pre-obezite çanları çalıyordu. Ve Deniz o kritik soruyu sordu: “Kaç kilo olmak istersin?” Ben öyle umutsuzdum ki Deniz’e çaresizce, “Benim istememle olacaksa 60-65 kg. olsam hiç fena olmaz!” dedim. Bana öyle bir “Tabii ki de olacaksın, ben yanındayım!” dedi ki gözlerindeki kararlılık bana bile bulaştı. Hedefimizi aylık ortalama 2 kg. olarak belirleyip fazladan 20 kilomu 6-7 ay içerisinde verebileceğimi öğrenince benden mutlusu yoktu.

İnsanoğlunun içinde uyuyan güçler vardır; kendisi bilse şaşırır.
Çünkü bu güçlere sahip olduğu aklından bile geçmez.
Bu güçleri uyandırıp eyleme geçirebilen kişinin hayatında büyük bir devrim olur.

Swette Marden

Deniz, diyet listemi tamamen en sevdiğim yiyeceklerle doldurdu. Sevmediğim hiçbir şeye yer vermedi. Saatlerini de benim hayatıma uygun hale getirdik. Evde olduğum dönemlerde ve kursta olduğum haftasonlarında uygulamam gereken iki ayrı liste oluşturduk. İlk hafta öğünler bana haddinden fazla geldi ve alışmam biraz zaman aldı. İlk hafta tartıya çıktığımda azalmanın aksine artış bile görsem şaşırmayacaktım. Sonuç arkadaşlarımın geyiklerine malzeme olsa da 300 gramdı ve beni çok mutlu etti. Deniz, ölçümlerimin yapıldığı gün PMS döneminde olduğum ve hava yağmurlu olduğu için sonuçların gerçeği yansıtmadığını söyledi. Yağmurlu havalarda vücut daha fazla su tutma eğilimine giriyormuş. İkinci hafta sonuç daha güvenilir ve tatmin ediciydi: 700 gram. Yani on beş günde 1 kg. vermiştim. Üstelik bunun tamamı yağdan gitmişti.

xwqz908202

Her diyet listesinin kişiye özel olması gerektiğini düşünüyorum. Uzmanlar da bu görüşümü destekliyorlar. Bu sebeple diyet listemi buradan paylaşmak yerine bu uzun maratonda neler yaşadığımı, nelerden ilham aldığımı sizlerle paylaşmak istedim. Zaten sihirli bir formülü de yok; işin önemli bir kısmı kafada bitirmek. Denizle çalışmaya başladığımızdan beri adını duyduğumda saat kaç olursa olsun ağzımı sulandıran tatları artık hiç canım istemiyor. Metabolizmamı hızlandırmak için geceden hazırladığım bir karışımı sizlerle paylaşmak istiyorum.

Yarım litreye 1/2 limon suyu ve çubuk tarçın atarak ertesi gün aç karnına içiyorum. Hatta o kadar çok alıştım ki günün geri kalanında da tüketiyorum. Bir de karabiber, zerdeçal, nane, pul biber’den oluşan baharat karışımını salatama ve yoğurduma eklemeyi ihmal etmiyorum. Hem güzel bir lezzet veriyor hem de metabolizmayı hızlandırıyor.

İlk yazımda nasıl bu hale geldiğimi ve on beş günlük ilerlememi sizlerle paylaşmak istedim. Önümüzdeki günlerde tecrübelerimi paylaşmaya devam edeceğim. Ve sen sevgili arkadaşım, ne karşı cinse kendini beğendirmek için ne de modaya uymak için kilo ver. Sadece ama sadece daha sağlıklı ve daha mutlu olmak için ver kilolarını. Vermen gereken kilo 5 kg’dan fazlaysa ve kronik rahatsızlıklar yaşıyorsan iç hastalıkları uzmanı ile görüşüp seni anladığını düşündüğün iyi bir diyetisyenle bu yola çık sen de!