Açlık hissediyorsanız veya yemek yerken doymak bilmiyorsanız bunun nedeni sadece metabolizmanız veya yedikleriniz olmayabilir. Yemek yeme isteğinizi fizyolojik etkenlerin yanı sıra çevresel etkenler de etkilemektedir. Bu durumu etkileyen çevresel etkenlerden bazıları ortamın rahatlığı, düzeni, kokusu, dekorasyonu hatta ve hatta yemek yediğiniz tabakların, masanın rengi.

Ortamın Rahatlığı ve Düzeni

Yapılan çalışmalar ortam ne kadar rahat ve dağınıksa yemek yeme isteğinin o kadar arttığını göstermiştir. Kişi dağınık ortamda yediği yemeğin farkına varmıyor, doygunluk hissedemiyor ve kendini daha fazla yemek yerken buluyor. Bunun sonucunda ise kilo artışı kaçınılmaz oluyor.

Eğer rahat olduğu için televizyon karşısında yemek yemeyi tercih edenlerdenseniz size ne yazık ki kötü bir haberim var. Televizyon karşısında veya başka bir şeyle ilgilenirken yemek yiyen kişiler yediklerini fark etmediği için yine daha çok yemek tüketen kişiler arasında. Bu nedenle masada ve düzenli bir ortamda yemek yemeniz önemli.

 

Ortamın Kokusu

Londra’daki St. George’s Hastanesinde, 160 kişi üzerinde yapılan bir çalışmada vanilya bandı takanlar ve takmayanların çikolata yeme isteği arasında belirgin bir fark olduğu görüldü. Vanilya bandı kullanan kişilerin tatlı isteği diğer gruplara göre daha az olmuştur. Vanilya kokusu gibi tatlı koku veren mumlar yakmak çikolata veya tatlı yeme isteğinizi azaltabilir.

Ortamın Dekorasyonu

Yemek yeme isteğinizi, hızınızı yemek yediğiniz odanın masa, duvar rengi bile etkiliyor. Mutfak duvarlarında açık mavi tonunu tercih eden kişiler mutfakta geçirdikleri süreyi daha huzurlu hale getiriyor. Yapılan çalışmalar mavi ve beyaz rengin sakinlik verdiğini göstermiştir. Bu nedenle masanızda, duvarlarınızda mavi ve beyaz tonlarını kullanmanız yemeği daha sakin yemenizi ve yediğiniz yemeğin farkında varmanızı sağlayacaktır.

Tabak Renkleri ve Boyutu

Yemek yediğiniz tabaklarda ufak değişiklikler yaparak daha kontrollü yemek yemeye ne dersiniz? Tabak renkleri ve boyutları iştahımıza etki ediyor. Kırmızı, turuncu gibi canlı renklerde ki tabaklar iştah açarak daha çok yemek yemeyi tetiklerken beyaz, mavi gibi soğuk renkte ki tabaklar daha kontrollü yemek yemeye yardımcı oluyor. Aynı zamanda yeşil rengi sağlıklı beslenmeyi çağrıştırdığı için daha sağlıklı tercihler yapmamıza yardımcı oluyor. Özellikle atıştırmalıklar yeşil tabaklarda seçilirse daha kontrollü yenilmesi sağlanabiliyor.

Tabak ve yemek renginin zıtlığı da yenilen yemeğin farkına varılması ve daha kontrollü tüketilmesi için önemli. Örneğin domates soslu makarnayı kırmızı tabak ile beyaz tabakta tüketen kişilere bakılacak olursa beyaz tabak tercih eden kişilerin daha az yedikleri görülecektir. Çünkü kişi ne kadar ölçüde makarna yediğini daha kolay fark etmektedir.

Tüketilen besin miktarı tabak boyutu ile de ilişkilidir. Tabağınız ne kadar büyükse tüketmek isteyeceğiniz yemek miktarı da o kadar çok olacaktır. Daha küçük tabaklara koyulan aynı miktarda ki yemek midenizden önce gözünüzü doyuracaktır. Bu da masadan daha doygun kalkmanıza yardımcı olacaktır.

Yazar: Deniz Zünbülcan