Gebelik diğer dönemlerden farklı ve daha dikkat edilmesi gereken bir dönemdir. Gebelik sürecinin yaz aylarına denk gelmesi ise anne adaylarında bazı sağlık sorunlara neden olabiliyor. Bu yazımda siz değerli anne adaylarının nasıl daha rahat bir yaz mevsimi geçireceği hakkında bilgi vereceğim. Keyifli okumalar.

Yemeklerinizi Öğünlere Paylaştırın!

Normalde de tavsiye edilen her zaman öğün sayısının çok, tüketilen besinlerin ise az olmasıdır. Bu öneri anne adayları için daha da önemlidir. Çünkü, bu şekilde yapmak gaz, hazımsızlık şikâyetlerinizi önleyecektir. Metabolizmanız daha dengeli çalışacak ve aniden gelen yorgunluk hisleriniz son bulacaktır.

Yağlı Yiyeceklerden Uzak Durun!

Proteinleri yeterli aldığınıza emin olun. Hamile bayanların genel sorunlarından biri de kendini olduğundan daha ağır hissetme durumudur. Bu durumu önleyebilmek adına yağsız ve hafif besinler tercih edilmelidir. Bu dönemde protein alımı ihmal edilmemelidir. Çünkü protein, anne karnındaki bebeğin vücut ve beyin gelişimi için çok önemlidir.
Tuz ve tuzlu besinlerden uzak durun. Hamileler ödem sorununu çok sık yaşıyor. Bu nedenle vücutta ödem yapabilecek tuz ve tuzlu besinlerden uzak durulmalıdır. Yemeklerini tatlandırmak isteyen kişiler her hangi bir sağlık sorunları yoksa bu dönemde baharatlardan faydalanabilirler.

Meyve ve Sebzelerden Vazgeçmeyin!

Hamilelerin vitamin, mineral ve posa alımları çok önemlidir. Bu nedenle sebze ve meyveler mutlaka beslenmenizde olmalıdır. Yeterli vitamin miktarı çocuğunuzun da daha sağlıklı olması demektir. Aynı zamanda sebze ve meyveler bu dönemde kilo kontrolünüzü sağlamanızda da faydalı olacaktır.

digestive_health_istock

Mineral Kayıplarını Önleyin!

Yaz aylarında hamilelerin dikkat etmesi gereken bir sorun ise mineral kayıplarıdır. Özellikle terle oluşan tuz kaybını önlemek için ayran, sade-doğal madensuyu tercih edilebilir. Kişinin yaygın ödemi, hipertansiyonu, preeklampsisi (gebelik zehirlenmesi) varsa bir uzman kontrolünde olmalı ona göre beslenme tedavisi uygulanmalıdır.

Bol Su Tüketin!

Amniyon sıvısı ve plasentanın, içeriğinin zenginliği için sıvı miktarı oldukça önemlidir. Yaz aylarında hamilelik geçiren anne adayları için bu daha da önemli oluyor. Çünkü hormon değişikliği nedeniyle anne adayları daha çok terliyor. Bu durum yaz aylarında daha çok tetikleniyor. Yeterli sıvı alınmaması rahimde kasılmalara, hatta erken doğuma bile neden olabiliyor. Yaşanabilecek sorunları önlemek için mutlaka bir gün içerisinde en az 2,5 litre su içilmelidir.

Kabızlığa Dikkat!

Hormonel dengelerin değişmesi nedeni ile çoğu hamile kabızlık sorunu ile karşılaşıyor. Bu sorunu yaz mevsiminin bol sebze ve meyveleriyle çözümleyebilirsiniz. Meyve ve sebzeler bol posa içerir ve bağırsaklarınızın çalışmasına yardımcı olur. Kabuğu ile tüketilebilen meyve ve sebzeleri temiz olduğuna inandıktan sonra kabuğu ile tüketebilirsiniz. Bu sayede posadan daha çok faydalanmış olursunuz. Gaz sorununuz yoksa kurubaklagillerden faydalanabilirsiniz. Aynı zamanda probiyotik etkisi olan kefir sıcak yaz günlerinizi kolay geçirebilmek için iyi bir içecek alternatifi olacaktır.

Sıcak bulantılarınızı şiddetlendiriyorsa. Özellikle sıcak yaz günlerinde bulantınız artıyorsa tercihiniz kuru besinlerden yana olsun. Baharatları çok fazla kullanmamaya çalışın. Bulantınızı önlemek için yağ içeriği yüksek besinler yerine makarna, patates, kraker, pirinç, meyve ve sebze gibi kolay sindirilebilir karbonhidratları tercih edin. Besin zehirlenmelerine dikkat edin. Sıcak havalarda mikroorganizmaların besinlerde çoğalması daha kolaydır. Bu nedenle uzun süre sıcakta kalmış besinleri tüketmeyin. Özellikle tavuk, balık, kırmızı et gibi besinlerin iyi pişmiş olmasına dikkat edin. Açıkta satılan besinleri tüketmemeye özen gösterin.

Yazar: Deniz Zünbülcan