”VİTA: Latince ‘Hayat’ demektir.”

”Adına Hayat denilen, kader tarafından görünmez bir bağ ile tüm insanları birbirine bağlayan, göz ardı edilen her ufak ayrıntının aslında bir sonuca vesile olduğu…”

VİTA – Buluşma, Yazar Ufuk Yetişkin’in ilk romanı. Yazarın gerek bilgi birikimi, gerekse anlatımı, kurgusu o kadar iyi ki insan ‘İlk romanı böyleyse diğerleri nasıl olur?’ diye düşünmeden edemiyor. Akıcı bir dille yazılmış gizemlerle dolu, mitolojik ve fantastik türdeki bu kitabın konusu da oldukça ilgi çekici.

v-2
Adil, Aykut Ulucan, Algın Asilkan, Tanrı Çocuk, Liu Sun Wang, Ioannes, Joseph, Gabriela, Samael gibi birçok karakteri içinde barındıran bu fantastik kitapta hayata dair birçok şeyin izlerine rastlamak mümkün.

”Tanrıların gücünü yeniden keşfeden bir Doktor, yaklaşık iki bin yıl önce insanlık adına kendini feda eden bir Öğretmen, çocukluğundan bu yana Apollon olmak isteyen bir Patron, son görevleri için uyandırılan Yedi Ölümsüz şakirt ve intikam ateşiyle yanıp tutuşan bir Bekçi hayal et! Hepsinin birbiriyle bir hesaplaşması var. Dünyanın en başından bugüne taşan bir hesaplaşma.”

Konusu İzmir den Çin’e kadar uzanıyor ve kurgu o kadar iyi yapılmış ki fantastik olayların dışında gerçeklikleri de görmek mümkün. Özellikle kitabın sorgulayıcı bölümleri fazlasıyla hoşuma gitti çünkü kitap, okurken bir yandan da düşündürüyor.

”İşte o an anladı ki Adil, uzakta olmak değildi mesele; uzaktayken bile yakın olabilmekti gerçeğe… Ve bu gerçek; belki bir tanıdık, belki bir fikir, belki bir aşk, belki bir dost, belki bir his… belki de insanın ta kendisiydi… Önemli olan uzak olmasından korkmak değil, yakın olmasını arzulamaktı gerçekliği.”

v-3

Ben biraz önyargılıyım yeni çıkan kitaplara karşı çünkü bugüne dek hangisine şans verdiysem hepsi beni hayal kırıklığına uğrattı, bazıları diğer popüler kitapların benzeriydi vs. kısacası kendim için zaman kaybı olarak gördüm onları ve uzun süre yeni çıkan kitapları okumama kararı almıştım. Vita konu olarak ilgimi çekmişti fakat diğerleri gibi çıkmasından çok korkuyordum ama kitap için oldukça güzel şeyler duyunca ve biraz da ısrarlara dayanamayıp okumalıyım dedim. Kitaba başlarken bile tedirgindim aslında ya diğerleri gibi olursa diye ama öyle olmadı. Fantastik türde kitapları pek sevmememe rağmen Vita beni çok etkiledi çünkü farklı ve dopdolu bir kitap. Bilim, Felsefe, Psikoloji, Mistik vs. pek çok şeye rastlamak mümkün. Bu konuda yazarı derin bilgi birikimi ve kalemi için tebrik etmeliyim. Ben bu kitabı çok beğendim ve tavsiyemdir. Kitap üzerindeki emek çok fazla okuyun, okutun.

”Burası Araf,” dedi çocuk. ”Burada beklerler, ‘Gönül Kapısından’ geçecek birini bulamadan ölenler.”

Fatma Eşpek