Başlığa aldanıp “Nereye gidiyoruz!?” diyebilirsiniz. Çıktığımız bu yol tebdil-i mekan ferahlığı için değil elbet, daha sağlıklı olmak için çıktığımız bir yol bu. Öyle bir yol ki zaman zaman takılıp düşmemiz için önümüze sempatik kayalar çıkıyor, yaralanıyoruz ama sonu farkındalık ve sağlık dolu bir yol. Elbette zayıflama sürecimden bahsediyorum. Bu süreci aslında “zayıflama” diyerek kılişeleştirmemek gerek. Amaç asla daha ince veya daha güzel olmak değildi. Bir konuda anlaşalım: “Sen her halinle güzelsin! Başkalarının sana koyduğu kalıplara asla ihtiyacın yok!” Ama iş hayat kalitesinin düşmesine, çeşitli sağlık sorunlarına kapı araladığında elbet değişir. Buna daha çok kişisel dönüşüm süreci olarak baktım ve bu bakış açısı benim en güzel motivasyon kaynağım oldu. Aslında birazdan söyleyeceklerim benim hep duymayı beklediğim ama kimseden duymadığım şeylerdi. İstedim ki elindeki hamburgeri bırak ve kendin için iyi bir şey yap! Eğer hazırsak şimdiye kadar nasıl zorluklar yaşadım ve onlarla nasıl baş ettim onları anlatacağım.

Diyette değilim, sağlıklı besleniyorum!

Oğuz Atay, “Kelimeler Albayım bazı anlamlara gelmiyor!” derken çok başka şeyler düşünmüştü elbette ama bence sözcükler ve onları kullanarak kurduğumuz cümleler çok fazla anlama geliyor. Beynimiz biz onu nasıl yönlendirirsek o şekilde işliyor, bunu da en güzel cümlelerimizle yapıyoruz. “Canım almıyım, diyetteyim!” dediğinizde beyniniz “Haa ben şu an bi nevi toplama kampı gibi bi şeydeyim, ya sabır geçecek bu günler ve bir gün doyasıya hamburger yiyeceğim!” diyor ve çoğu zaman kilo vermeye direniyor ve kortizon üretiyor. Hayır bu geçici bir süreç değil. İstediğimiz kiloya ulaştığımızda fazlasıyla bu yüzden alıyoruz. Diyetimizi sevdiğimiz yiyeceklerden oluşturup bu süreci keyifli hale getirmemiz gerekiyor. İlk aşama kendi kendimizi motive etmek elbette!

xwqz565405

Hızlı ve uzun ömürlü olan kötüdür felsefesi!

Aslında bu süreç benim için beş yıl kadar önce başladı. Babamın vefatından sonra oldukça şiddetli mide ağrıları yaşadım hatta kalp krizi geçirdiğimi bile düşünmüştüm. Halamın üstün teşhis başarısı ve doktorun onamasıyla reflü hastası olduğumu öğrendim. Reflü, gastrit paket halinde geliyor zaten bir de yemek borumda iltihap vardı. Altı aylık bir tedavi sürecinden sonra doktor bana uzun bir asla yememem gerekenler listesi verdi. Başı kızartma ve asitli içecekler çekiyordu. O yaşıma kadar asitli içecekleri su misali tüketen biriydim ve elbette doktoru dinlemeyecektim.

Tam o dönemlerde sosyal medyada tesadüfen cola ile yapılan bazı kimyasal deneylerle ilgili videolar karşıma çıkmaya başladı. “Tampondaki pası çıkartan bir madde benim mideme neler yapmaz ki!?” diye düşündüm. O günden bugüne -elbette bir anda değil- asitli içecekleri daha az zararlı içeceklerle ikame ettim. Bugün pakete girmiş her ürünü daha doğal daha sağlıklı olanıyla ikame ediyorum. Tabii bunda gıda üretimi yapan firmalara gıda belgesi veren bir firmada çalışmamın çok büyük katkısı oldu. Hayatınızdan sadece paketli ürünleri bile çıkarttığınızda ne kadar rahatladığınızı hissedeceksiniz. Denemesi bedava…

Carpe Diem!

Vermek istediğiniz kilolar 3-5 kg değil de benim gibi 10-15 kg gibi büyük miktarlardaysa sıkı bir diyete ve zamana ihtiyacınız, tüm bunlar için de sabra ihtiyacınız var. Ama bir yandan da hayat kendi ritminde akıp gidiyor. Arkadaşlarınızla buluşuyorsunuz, çalışıyorsunuz ya da okuyorsunuz vs.. Ne kadar diyetinize uygun gıdaları yanınızda taşısanız da bazen bir noktada tıkanıp kalabiliyorsunuz. Bazen de köftenin yanında gelen o bir avuç pilavı yemek istiyorsunuz itiraf edin. Ben çok uzun süre 80 kg dolaylarında yaşadığım için vücudum uzun bir süre kilo vermeye direndi, hep bebek adımları attım. Son zamanlarda ise hızıma yetişilemiyor. Başlarda her şeye dikkat edip yaptığım ufacık -ama gerçekten ufacık- kaçamaklar kilo vermemi değil almamı sağlayacak kadar kötü etkiliyordu. Ama ne zaman ki keyifli bir şeyler yapayım boyumu aşan kaçamaklar yapsam da tartıdaki değişimin oldukça tatmin edici olduğunu gördüm. Yani sözün özü o tatlı, o pilav, o dondurma aklınıza düştüyse hemen yemelisiniz. Ama hepsinin bir dozu ve yeme şekli var.

Bazı diyetisyenler bunları söylediğim için bana kızacaklardır ama ben insanın yaptıklarından dolayı pişman olmasını yapamadıklarına tercih ederim. Sen o tatlıyı yemezsen ne olacak biliyor musun? Dönüp dolaşıp o tatlıyı sayıklayacaksın, uykuların kaçacak, sonra dayanamayıp o tatlıdan tıka basa yiyeceksin yetmeyecek asla yemeyeceğin şeyleri de yiyeceksin. Çünkü kapı açıldı bi kere özgürsün ya her şeye saldıracaksın. Sonuç; aslında o bir dilim tatlıyı yiyerek alacağın kalorinin kat be kat fazlasını alacaksın. Gerek var mı? Bence yok! Hayat kısa o tatlıyı ye!

xwqz435209

Spor Yapmak İçin Bahaneler Üret!

Başlığı okuduğun an yüzün ekşidi biliyorum. Fazlalıklardan kurtulmaya karar verdin, diyet listeni de aldın ama bir sorun var diyet asla tek başına yeterli değil. Yağları yakmak ve kası arttırmak için biraz harekete de ihtiyaç var. Evet biliyorum evine ya da işine yakın spor salonu yok ya da spor yapmak ayrı bir bütçe ayırmayı gerektiriyor. Şu an kafanda hazırldığın tüm bahaneleri biliyorum. Defalarca spor salonuna parasını ödeyip gitmemiş biriyim ben. Ama sakin, demokrasilerde çareler tükenmez! En güzel spor yürüyüş ve yüzme! Yüzerken ve yürüyüş yaparken vücudunda neredeyse tüm kasların çalışıyor. Tüm bunlar için vaktin yoksa benim taktiğimi de uygulayabilirsin. İneceğin duraktan bir durak önce inme taktiği! Gün geçtikçe 1-2-3 durak derken 1 saatlik yürüyüşü antrenman listenden çıkartabilirsin. Tabii bunun için rahat bir ayakkabıya ve gideceğin yere normalden biraz daha erken erken yola çıkmaya ihtiyacın var.

Küçük Mucizeleri Keşfet!

Bu işin en sancılı tarafı ilk 1-2 ay. Normalde işleyen bir sistemi değiştirmek hem vücudun için hem de senin adına oldukça zor olacaktır. Ama işin en güzel yanı normalde düğmesini kapatmak için nefesini tutmak zorunda kaldığın pantolonunu rahatça giyebilmek hatta ilerleyen günlerde bu pantolonun artık sana bol geldiğini görmektir. 44-42-40-38.. bunlar baktığında sadece birer rakamdır. Onlara fazlaca anlam yükleyenler bizleriz. Bu rakamlar küçüldükçe ne kadar mutlu olduğunu ve diyet listenin ne kadar sempatik göründüğünü göreceksin. İşe her zaman olduğu gibi gülümseyerek ve kendine güvenerek başla!