Soğuk havaların peşinde karlı, buzlu, yağmurlu havaları da getirdiği bu günlerde sen de “işim olmasa sokağa adımımı atmam, eve bir an önce gideyim, gece uzun eve gitmeden önce atıştırmalıklardan da alayım” diyenlerden misin? Evet. Haklısın. Uzun kış gecelerinde atıştırmalıklara olan eğilimimiz artıyor. Ve bize eşlik edecek sıcak dostlar arıyoruz. Peki, bu uzun ve soğuk gecelerde sıcak dostlarımız kimler olabilir?

Hadi gelin bir bakalım!

istock_000071293319_medium

SALEP

Genelde içtiğimiz salep, saf salepten yapılmış salep değil nişasta ilekarıştırılarak yapılmış saleptir. Nişasta içeriğinin yüksek oluşu ise salebin kalori miktarını arttırmaktadır. 1 çay bardağı salebin yaklaşık olarak 85-90 kaloridir. Kalori bazında bakıldığı zaman 1 su bardağı salep içtiğinizde fark etmeden yaklaşık 2,5 dilim ekmek tüketmiş olursunuz. Salep bağırsak çalıştırıcı, öksürük tedavi edici ve immün sistemi güçlendiricidir. Soğuk kış gecelerinde keyifli sohbetlerimizde bizleri yalnız bırakmayan salep şeker içeriği nedeniyle diyabetli bireylerin dikkat etmesi gereken içeceklerdendir. Tüketilirken zencefil ve tarçın eklenmesi hem tadını güzelleştirecek hem de bağışıklık sisteminizi güçlendirirken kan şekerinizi dengeleyecektir!

boza

BOZA

Salebe göre biraz daha kalorili olan bozanın 1 çay bardağı yaklaşık olarak 200 kaloridir. Yine kalori bazında baktığımız zaman 1 su bardağı boza içtiğinizde fark etmeden yaklaşık 6 dilim ekmek tüketmiş olursunuz. Darı irmiği, su ve şekerden oluşan ve fermente bir içecek olan bozanın B vitaminleri, kalsiyum, fosfor ve çinko içeriği yüksektir. Sindirimi düzenler, bağışıklığı güçlendirir, enerji verir ve anne sütünü arttırıcı özelliği vardır.

BİTKİ ÇAYLARI

Hem sıvı alımınızı karşılamak hem de gece boyunca ağzınızı oyalamak için bitki çaylarından faydalanabilirsiniz. Ancak burada önemli olan içtiğiniz bitki çaylarının suyun yerini tutmadığıdır. Çay ve kahve diüretik içeceklerdir. Yani vücudunuzdan su atımına neden olurlar ve su ihtiyacınızı arttırırlar. Bu nedenle bilinenin aksine çay, kahve içildiği zaman daha az değil daha çok su tüketilmelidir. Ihlamur, adaçayı, yeşil çay gibi bitki çayları soğuk kış gecelerinde şekersiz tüketildiği takdirde 0 kalorilik sıcak dost olmaya harika adaylardır!

kestane9

KESTANE

C vitamini içeriği ile antioksidan özellik göstererek bağışıklığımızı güçlendirir. Folik asit içeriği ile DNA yapımında görevlidir. A vitamini içeriği ile göz sağlığınız için faydalıdır. Kalp-damar hastalıklarını önleyicidir. Yağ oranı düşük olmakla beraber yüksek oranda protein ve karbonhidrat içerir. Önemli olan nokta ise karbonhidrat içeriğinin yüksekliğidir. Yüksek karbonhidrat içeriğine sahip olduğu için diyabetli bireyler için riskli olabilecek bir besindir. Ve kestane sever bir diyetisyen olarak üzülerek söylüyorum ki 2-3 kestane 1 dilim ekmeğe eş değerdir.

PATLAMIŞ MISIR

Mısırın anti-oksidan içeriği zengindir. Karbonhidratın önemli bir kaynağıdır. Aynı zamanda B1 (tiamin), B5 (pantotenik asit), B9 (folat) , lif, C vitamini, fosfor ve manganez içerir. İçerdiği folat, kalp sağlığını destekleyicidir, doğum anomalilerini engeller, homosistein seviyelerini düşürmeye yardımcıdır. B1 vitamini, hafızayı korumakta önemli olan bir vitamindir. B5 vitamini yani pantotenik asit ise stres altında bile enerji üretimini desteklemektedir. Kilo kontrolü sırasında ya da zayıflama sürecinde de patlamış mısır tüketilebilir. 1 su bardağı yağsız ve tuzsuz patlamış mısır 1 dilim ekmek kalorisine eşdeğerdir. Yani patlamış mısıra asıl kalorisini kazandıran yağıdır. Bu nedenle yağ ve tuz kontrollü eklenmelidir.

drinks_juice_vegetables_475337

MEYVELER VE MEYVESULARI

Vücut direncimizi arttırmak ve immün sistemimizi güçlendirmek için C vitamini ve antioksidan deposu olan meyveler uzun kış gecelerinde vazgeçilmeziniz olmalıdır. Kolesterol düşürücü, kalp dostu etkilerinin yanı sıra antioksidan ve lif içerikleri ile kanserden koruyucu etkileri de vardır. Asitli içecekler yerine taze sıkılmış meyve suları tercih edilmelidir. Ancak yine de öncelikli tercihimiz her zaman meyve suyu değil meyve olmalıdır. Çünkü, meyve suyunun meyveye göre glisemik indeksi yani kan şekerinizi yükseltme hızı ve kalorisi daha yüksekken lif oranı daha düşüktür.

Yazar: Deniz Zünbülcan