“Birini aklınızdan silebilirsiniz ama onu kalbinizden atmak başka bir hikâyedir.”

SİL BAŞTAN

c5145f9fdff9e72aaa09aa27fecc93415e051077

Her mevsimi başka güzeldir, memleketimin. Dört mevsimi de şiir yazdırır adama. Büyüler; dile getirir şairleri. Şarkılara konu olur. Bazen bir notada, bazen de bir dizede rastlarız mevsimlerin mucizesine.

Tam da bu mucizenin ortasında; karla içli dışlı olmuşken Kahvekadınkitap ailesi olarak en güzel önerimiz tabiî ki film izlemek. Sıcacık evinizde, battaniyenin altında; elinizde kahve, dilinizde aşk! Bu havalarda içinizi ısıtacak harika film önerilerimiz olacak. Siz şimdiden mısırınızı patlatıp kahvelerinizi hazırlamaya başlayabilirsiniz. O zaman yaşasın film izlemek!

SİL BAŞTAN (2004)

Eğer bu filmi halen izlemediyseniz çok şey kaçırdınız demektir. Filmin başrolünde hepimizin sevgilisi Jim Carrey var. Eski kız arkadaşının onunla yaşadığı anıları sildirmek için tıbbi bir müdahale yaptırdığını öğrenen Joel Barish, kendisi de aynı işlemden geçmek ister. İşlem yapılırken uykuya dalan Barish, yaşadığı kötü anlardan ziyade güzel anılarının ne kadar çok olduğunun farkına varır. Ve pişman olur.

YENİ YIL ŞARKISI (2009)

Son günlerde sıklıkla okunan kitaplar arasında olan Charles Dickens’ın ‘Bir Noel Şarkısı’ kitabından uyarlanan filmde, Scrooge Noel tatilinde ölen arkadaşı Marley’in hayaletiyle karşılaşır. Marley, Scrooge’ye geçmiş, bugün ve gelecek noellerin hayaletlerinin onu ziyaret edeceğini söyler. Hayaletlerle yolculuğa çıktığında ise kötülük dolu yıllarını telafi etmek ister.

Ebenezer Scrooge (JIM CARREY)

KAR PASTASI (2006 )

Alex, yolda giderken arabasına aldığı otostopçu ile kaza geçirir. Kazada otostopçu ölür. Kendini suçlu hisseden Alex, otostopçunun annesi Linda’yı ziyarete gider. Linda’nın otistik olduğunu gören Alex, ona cenaze işlemlerinde yardım etmek ister ve onunla kalır. Bu ziyaret onu farklı olaylara ve geçmişiyle yüzleşmeye sürükleyecektir.

BUZDAN HAYALLER (2003)

Kuzey İzlanda’nın küçük bir kasabasında yaşayan Noi, daha büyük yerlerde yaşamanın hayalini kurar. Hayatından ve yaşadığı yerden sıkılan Noi’nin hayatı yerel bir benzincide çalışan bir kızla tanışması ile değişir. Ve ikisi de yaşadıkları yerden kurtulmanın yollarını ararlar.

ÖLÜ KAR (2009)

Tatillerini dağ evinde geçirmek isteyen bir grup tıp öğrencisi gittikleri yerde bir adamla tanışır. O adam, bulundukları yerin Nazi terörüne şahit olduğunu söyler. Sıradan bir tatil hayali kuran gençlerin ölen Nazilerle karşılaşması tatillerini kâbusa çevirir.

120 (2008)

Birinci Dünya Savaşı yıllarında cephedeki askerlere cephane taşımak gerekir. Eli silah tutan herkesin cephede olması nedeniyle yaşları 12- 17 arasında olan 120 kahraman çocuk cephaneyi taşıma görevini üstlenir. Ancak kış koşulları ve düşman çeteler, bu yolun ne kadar zor olacağının kanıtıdır.

s-09451329fa4d6b3b6552496302483bc51ce05910

KIŞ UYKUSU (2004)

Nuri Bilge Ceylan’ın Altın Palmiye ödüllü filminde emekli bir oyuncunun başından geçenler anlatılır. Tiyatroculuktan emekli olan Aydın, kızı ve eşini alarak babasından kalan mülkü idare etmek üzere Kapadokya’ya yerleşir. Oradaki otelde günlerini geçiren Aydın’ın hayatı, sorumluluk alma hissi olmadığı için çok durağan ve sıradandır. Bu durağanlık hayatını yeniden sorgulamasına neden olur.

“Çalışmadan gelip geçen bir hayat, dürüst ve namuslu bir hayat değildir.”

KIŞ UYKUSU

DİKEY LİMİT (2000)

2000 yılında izleyiciyle buluşan aksiyon ve korku filmi Dikey Limit, dağcılık konusunda uzman iki kardeşin yıllar sonra birlikte dağa tırmanmasını konu alır. Ancak havanın bozması dağda mahsur kalmalarına neden olur. Kurtulmak sandıkları kadar kolay olmayacaktır.

s-49424567f3928a7e1aa26020a842

TITANIC (1997)

James Cameron’un yönetmenliğinde çekilen bu muhteşem aşk filmini izlemeyen yoktur. Ama bin kez izlense de doyulmayacak filmler kategorisi içindedir. RMS Titanic gemisinin yıllar önce batması üzerine kurgulanan filmde, bir yolcu gemisinde yaşanan aşk ve geminin buzdağına çarpması sonucu yolcuların yaşadığı ölüm kalım mücadelesi anlatılır. Gemiden kurtulan Rose, yıllar sonra anlattıklarıyla olayları gün yüzüne çıkarır.

“Bir kadının yüreği sırlarla dolu bir okyanustur.”

TITANIC

EVE DÖNÜŞ SARIKAMIŞ 1915 (2013)

Alphan Eşeli’nin yönetmenliğinde çekilen filmde, doksan bin askerin şehit düştüğü Sarıkamış Harekâtı anlatılır. Birinci Dünya Savaşı döneminde Ruslara karşı yapılan Sarıkamış Harekâtı, Osmanlının mağlubiyeti ile sonuçlanır. Ve o dönem Doğu Anadolu Bölgesi belirsizliğin ve karmaşanın hüküm sürdüğü bir bölge haline gelir. Bölgedeki insanlar birçok şeyle mücadele etmek zorunda kalır.

Sevil Yücel Çaylak