Kahveye bayılıyoruz! Evde, ofiste kahve makinemiz hiç durmadan çalışıyor, değil mi? Fakat unutmamanız gereken bir şey var: Detaylı kahve makinesi temizliği!

Kahve makineleri bazı temel parçalardan oluşsa ve bu parçalar ayrışıp yıkanabiliyor olsa bile, kahvenizin filtreden demliğe geçerken ardında bıraktığı kalıntılara rutin temizliklerinizde ulaşmak epey zor. Ve eğer kahvenizin lezzetinin bozulduğunu hissediyor, makinenizden kahve demlerken alışılmışın dışında bir koku alıyorsanız, detaylı bir temizliğin zamanı gelmiş demektir. Bunun için birçok temizlik karışımı hem marketlerde hem online mecralarda karşımıza çıkıyor. Ancak siz de doğal temizliğe meraklıysanız ve evdeki temizlik rutinlerinizden kimyasal temizleyicileri çoktan çıkardıysanız, kahve makinesi temizliği için en etkili alternatif elbette beyaz sirke olacak.

Sadece sirke ve su kullanarak kahve makinenizi nasıl temizleyebileceğinizi sizin için detaylı bir şekilde sıraladık. Çok küçük vaktinizi alacak oldukça pratik olan bu yöntemi ayda en az bir kere mutlaka uygulamanızı öneririz. Leziz bir kahve için makinenizin tertemiz ve hijyenik olması çok önemli, unutmayın!

Nelere ihtiyacınız var:

  • Su
  • Beyaz Sirke
  • Temizlik bezleri

Adım Adım Kahve Makinesi Temizliği:

  • Makinenizin sürahisini ve kahve filtresinden artık kahve ve kahve posasını tamamen boşaltın.
  • 1 bardak suya 1 bardak sirke olacak şekilde, bire bir ölçüyle su-beyaz sirke doğal temizlik karışımınızı hazırlayın.
  • Bu sirke-su karışımını su haznesine koyun ve makinenizi her zamanki döngüsünde çalıştırın. Makine yarıya kadar çalıştığında durdurun ve 1 saat beklemeye bırakın.
  • Bir süre bekledikten sonra kahve makinenizi tüm suyu kullanıp bitirene dek tekrar çalıştırın.
  • Kahve demliğindeki sirkeli suyu boşaltın ve makinenizi bu defa 2 kere sadece su ile yeniden çalıştırın. Böylece kahvenin geçtiği tüm mekanizma ve ulaşılamayan noktalar hem sirkeli sudan geçmiş hem de bol su ile üst üste yeniden temizlenmiş, durulanmış olacak.
  • Bir kapta sirke ve ılık su ile yeni bir karışım hazırlayın. Dilerseniz evdeki sabun gibi doğal temizleyicilerden de ekleyebileceğiniz bu karışımı püskürtmeli bir şişeye alıp, temiz bir bez-sünger yardımıyla makinenizin dışını iyice silip temizleyin.

Makineniz tertemiz bir şekilde kullanıma hazır!

Bu yazının kaynağına ulaşmak için tıklayın.