Seyahat etmek bize dünyanın ne kadar inanılmaz bir yer olduğunu hatırlatan, iç dünyamızı büyütmemizi sağlayan ve bizi farklı kültürlerle, insanlarla buluşturan büyüleyici bir aktivite.
Seyahat konulu kitaplar ise, dünyaya açılan büyülü pencereler! Gidemediğimiz ve her zaman hayalini kurduğumuz yerlere kapı aralayan, bizlere yeni ufuklar açan ve kimi zaman satırların arasında kendimizi bulmamızı sağlayan eşsiz kaynaklar.
Seyahat etmeyi çok özlediğimiz bu günlerde, ilginizi çekeceğini düşündüğümüz seyahat konulu kitaplardan bir seçki hazırladık.1- 80 Günde Devri Alem | 
Jules Verne

Jules Verne’in yazdığı, 1872 yılında yayımlanan bir macera romanı olan 80 Günde Devri Alem, Verne’in en başarılı eserlerinden biri olarak biliniyor. Kült kitap, kahramanı olan Phileas Fogg’un bir iddaa üzerine önceden hiçbir ayarlama ve planlama yapmadan dünyanın etrafını 80 günde dolaşmasını ve yaşadığı maceraları konu alıyor. Hem çocuklar hem de yetişkinler için bir klasik olan 80 Günde Devri Alemi okumadıysanız mutlaka listenize almalısınız!

2- Bir Siyah Saçlı Kadının Gezi Notları | Buket Uzuner

Trenle dünyayı gezebilmek belki de birçoğumuzun hayalidir. Buket Uzuner, Bir Siyah Saçlı Kadının Gezi Notları kitabında tam da bunu yapıyor ve bizi bir tren yolculuğuna çıkarıyor. Bir tren bileti aldıktan sonra üç kıtanın kuzeyinde, Norveç, İsveç, Finlandiya ve Danimarka gibi ülkelere sırt çantasıyla yaptığı tren yolculuklarını anlattığı kitapta yer yer tanıştığı insanların hayatlarına da yer veriyor. Eğer siz de bir zamanlar dünyayı gezme hayali kurduysanız ya da ilk fırsatta böyle bir yolculuğa çıkma niyetindeyseniz, bu etkileyici kitabı okumaktan keyif alabilir, yazarın gittiği ülkeler hakkında çarpıcı bilgilere sahip olabilir ve Buket Uzuner’in tanıştığı insanların hikayelerine ortak olabilirsiniz.

3- Seyahatname | Evliya Çelebi

Ülkemizin en büyük seyyahlarından Evliya Çelebi tarafından 17. yüzyılda yazılan ve on ciltten oluşan Seyahatname, dünya çapında bir şöhrete sahip, tarihe tanıklık etmemizi sağlayan, dönemin dünyasına ışık tutan zengin bir kaynak. Seyahatlerini yalın, duru ve yer yer fantastik bir anlatımla harmanlayan Evliya Çelebi’nin Seyahatname’si Türk kültürü ve gezi edebiyatı açısından oldukça önemli. Her seyahatseverin okuması gereken, aynı zamanda geçmişimize de ayna tutan bu eşsiz eseri henüz okumadıysanız mutlaka incelemelisiniz!

4- Yabana Doğru | Jon Krakauer

Christopher McCandless, banka hesabındaki 25,000 doları bir hayır kurumuna bağışlar, arabasını çölün ortasında bırakıp sahip olduğu şeylerin çoğundan kurtulur ve cüzdanındaki tüm parayı yakarak yola koyulur. Yabana Doğru, toplum tarafından onaylanmış, güvenli bir hayatı bir kenara bırakarak kendini bulmaya giden genç bir adamın gerçek yaşam öyküsü anlatıyor. Jon Krakauer’in yazdığı aynı zamanda sinemaya da uyarlanan bu sürükleyici kitabı okumadıysanız mutlaka okumanızı tavsiye ediyoruz.

5- Patagonya Ekspresi |  Luis Sepulveda

Şilili yazar Luis Sepulveda’nın yazdığı Patagonya Ekspresi, Bolivya sınırından başlayıp Ekvator’a kadar uzanan ve içerisinde yazarın yolda tanıştığı insanların hikayelerini kendi yorumuyla anlatan oldukça sürükleyici bir macera kitabı. Okuyucusunu Latin Amerika’da, Patagonya’nın ıssız topraklarında keyifli bir yolculuğa çıkartan bu kitap aynı zamanda seyahat üzerine bir rehber olarak da önemli bir yere sahip. Latin Amerika üzerine oldukça etkileyici bir kaynak olan Patagonya Ekspresini henüz okumadıysanız başlamanın tam zamanı!

Tüm bu seyahat konulu kitaplar dileriz ki sizlere ilham olsun. Yola çıkmak için ilk adımınız olsun.
Kim bilir belki yola çıkmak için aradığın o  motivasyon tam da bu kitaplarda!

Bu yazıda bahsi geçen kitaplara oluşturduğumuz linkten ulaşabilirsin. #işbirliği

Kendine güzel bak!
Kahve Kadın Kitap Ekibi

 

Bu yazıya buradaki kaynaktan ulaşabilirsiniz.