“Bence mutluluk, geçmişin yanılgılarıyla geleceğin umutları arasında bir yerlerde saklanıyor ve tüm sürprizleriyle bizi bekliyor!”

Yılın en romantik zamanı karların güzelce tuttuğu, yer yerin ışıl ışıl olduğu yeni yıl zamanıdır. Ben de o romantizm ihtiyacımızın arttığı bu dönemde sıcacık bir romantik komedi kitabı okumak istedim. Kitabın yazarıyla yüzyüze tanışmış hatta iki lafın belini kırmış biri olarak kendisinin o güzel enerjisi kitabın her sayfasına işlemiş. Tabii kitabın İzmir’de başlayıp İzmir’de bitmesi, hatta aşırı dozda İzmir’e ait ögeyi barındırması da mevsim ne olursa olsun içimizi ısıtmaya yetiyor.

“Sürekli geçmişte ve gelecekte yaşıyorsun. Daha doğrusu geçmişte yaşadıkların yüzünden, geleceğin için sürekli kısa ve uzun vadeli planlar içindesin. Hep bir adım öncesini düşünüp, bir adım sonrasını ona göre hesaplıyorsun.”

Edip Canseveri’in sesine kulak verip maviyi sadece renk olarak görmeyenler bence bu kitabı çok sevecekler. Çünkü biraz sakar, başlangıç seviyesinde kontrol manyağı ve kafası oldukça karışık karakterimizin adı: Mavi. Kitabı bitirdikten ve Mavi’nin binbir türlü halini gördükten sonra diyebilirim ki hepimiz biraz Mavi’yiz. Her kadının kendinden bir parça bulabileceği bir karakter yaratmış, yazar.

xwqz755267

Mavi, bir ihanet ve kendisi için alışılmış bir durum olan şanssızlıklardan dolayı çok sevdiği İzmir’den “Seni yeneceğim İstanbul!” diyerek radikal bir kararla İstanbul’a arkadaşlarının yanına yerleşir. Hikayemiz de Mavi’nin evine vedasıyla başlar.

Eski dostlarıyla tekrar bir araya geldiğini düşünürken O’nu bekleyen yoğun bir karmaşa vardır. Yaşadığı aksiliklerle her şeyi kontrol etme arzusu birleşince ortaya içinden çıkılamaz, eğlenceli, kimi zaman okuyucuları bile kızdıran ve bence en önemlisi öğretici bir karmaşa çıkar.

“Strateji denedim olmadı. boşverdim olmadı, kendim oldum tutmadı. boş verdim ciddiyetsiz dediler, ciddiye aldım evlilik meraklısı dediler. Ama bir şeyi doğru yaptım. Tek bir şeyi… Hissettirmedim.”

Romantik komedileri okumaktan daha çok izlemeyi sevenler için kitabın ilk yarısı biraz zorlayıcı olabilir. Benim için öyle oldu en azından. Ama sabırla okumaya devam ederseniz sizi oldukça eğlenceli bir hikaye bekliyor. Bu kitapta yaşadığımız bu tempolu hayatımızda unuttuğumuz dostlarımıza vurgu yapılması en çok beğendiğim durumlardan biriydi.

“Sen hep o beklentide olduğun için öyle oluyor. İnsanlarla ilgili nasıl bir beklentiye girersen, sana o yönde davranırlar.”

Mavi’nin en yakın arkadaşı Özge’nin yaptığı gibi bazen dostumuza sahip çıkmak ve onu kendine getirmek için onun alışkın olmadığı bir tavır takınmak gerekebilir. Ve bazı gerçekleri görebilmek adına biraz uzaklaşıp tabloya uzaktan, hatta kuş bakışı bakmak gerekebilir.

xwqz459126

Kitapla ilgili birkaç eleştiri yapmam gerekirse; bazı kısımlarda betimlemeleri fazla detaycı buldum. Mavi’nin iç sesi olarak okuduğumuz Rıfkı karakterinin konuşmalarıyla Mavi’nin konuşmalarının iç içe geçmesi de bunu hangisi söyledi diye düşünmeme sebep oldu. Bir de yazımın başında da söylediğim gibi romantik komedi filmleri sevdiğim için mi bilmiyorum ama bu hikayeyi film olarak hatta dizi olarak izlemek isterdim. Bence çok güzel olurdu. Kim bilir belkide 2017’de vizyonlarda izleriz. Umarım izleriz 🙂

Romantik komedi türünü sevenlerin ve biraz beni eğlendirecek kitaplar okumak istiyorum diyenlerin keyifle okuyacağı, tatil planlarına İzmir’i eklettirecek bir kitap olacaktır.

Keyifli okumalar…