“Kalp bazen istediğini seçer ve bazen istediği kötüdür.”

 Sahte Romeo, adıyla, kitap kapağıyla, Yabancı Yayınları’nın başarılı tanıtım reklamlarıyla fazlasıyla dikkatimi çeken bir kitaptı. Dürüst olmak gerekirse Yabancı Yayınları’ndan ne çıksa okurum durumuna gelmiş bir okur olarak da Sahte Romeo’yu okumamak olmazdı. 🙂

Arka kapak yazısını şuraya iliştiriyorum ve yorumuma geçiyorum:

Sahte Romeo 2“Cassie Taylor ve Ethan Holt’un yolları üniversite yıllarında, tiyatro bölümünde kesiştiğinde aralarındaki çekim karşı koyulamazdı. Cassie iyi bir aktris, Ethan kampüsün kötü çocuğu idi. İkili, Romeo ve Juliet için başrole seçildiklerinde hayatları değişmeye başlamış, tıpkı oynadıkları karakterler gibi, onların da kaderleri birbirlerine bağlanmıştı. Ta ki kötü çocuk, iyi kızın kalbini kırıp güvenini yıkana kadar…

Şimdiyse yolları Broadway’de kesişmişti ve bu sahte Romeo, Cassie’nin hayatına yeniden geri dönerek her şeyi adım adım altüst etmeye kararlı görünüyordu… Yeniden romantik bir rol için bir araya gelmek zorunda kalan ikili, üniversite yıllarında yaşadıkları gizli aşkın heyecan verici anlarıyla ve kalp kırıklıklarının derin acılarıyla yüzleşmek zorunda kalmışlardı. Tabii bir de, zıt kutupların birbirlerine karşı koyamadıkları gerçeğiyle… Ve söz konusu aşksa bazen bizim için kötü olanlar en karşı koyamadıklarımızdı.”

Kitap kapağından başlayacak olursak, ben gerçekten çok beğendim. Çok ilginç ve değişik bir kapak değil fakat yeterince dikkat çekici ve kitabın bütününe de uygun olduğunu düşünüyorum. Bence bir kitap rafında gördüğünüzde direkt elinize alma hissi uyandırıyor. Yabancı Yayınları bu sefer değişik bir ayraç yapma gereği görmemiş, tamamen kapakla uyumlu sade ve sempatik bir ayracı var. Ki kitap kapağı için de aynı yorum geçerli olabilir.

“Bazen insanlar, sadece insanları dışarıda tutmak için değil ama kimin onları yıkacak kadar önemsediğini görmek için duvarlar koyarlar.”

İçeriğine geçmeden önce de şu notu eklemek gerekebilir: Ön kapakta E.L. James’in yorumunu görüp kitabı erotik roman kategorisinde sanabilirsiniz fakat kesinlikle bu sınıfa koyulamayacak bir kitap.

Sahte Romeo 3

Öncelikle Ethan bende kitabın adında da, arka kapak yazısında da geçen sahte Romeo ya da kötü çocuk izlenimini kesinlikle uyandırmadı. Ethan’ı böyle adlandırmak inanılmaz derecede haksızlık olur diye düşünüyorum. Geçmişinde yaşadıklarından dolayı sürekli kendini geri tutmaya çalışan bir karakter yalnızca. Ve ben kesinlikle Ethan Holt karakterinin çok sevilesi olduğunu düşünüyorum.

“Görmek istediğin değişiklik ol.”

Cassie ise, bu tarz romanlarda gördüğümüz kadın karakterlerden bir hayli farklı. Ethan ne kadar geri çekiliyorsa Cassie de o kadar üzerine gidiyor. Cassie’yi birçok konuda arsız diye nitelesek çok da yanlış bir kelime tercihi sayılmaz bence. 😀

“Aslında Taylor, yaşamanın amacı ölmemek. Romeo da, Juliet de bu konuda başarısız oldular.”

Kitap günümüz ve altı yıl öncesi arasında gidip geliyor ve ben altı yıl öncesinin olduğu kısımları daha çok sevdim açıkçası. Ama bu geçişler hiç rahatsız etmedi. Hatta bir günümüz bir geçmiş olarak yazılması ayrıca hoşuma giden bir tarafı oldu. Fakat geçmişte okuduklarımız tam olarak Ethan ve Cassie’nin kopuş noktasında bitmiyor. İkinci kitapta da bu geçmişe devam edilecek diye düşünüyorum ve gerçekten merakla bekliyorum. Serinin ikinci kitabı Juliet Paramparça’nın ilk bölümü de kitabın sonuna eklenmiş durumda. Eğer o kısım olmasaydı “İkinci kitabı istiyorum ben!” diye isyan edebilirdim fakat şu an beklemek o kadar da zor gelmiyor. Çünkü ilk kitabın bittiği yerde kalmak kesinlikle istemezsiniz! 🙂

“Önemli olan bazen bozuk bir şeyi tamir etmek değildir. Bazen yeniden başlayıp yeni bir şey yaratmaktır. Daha iyi bir şey.”

Sahte Romeo 4

Son olarak eğer Instagram’dan kitap yorumları okumayı seviyorsanız iki sayfa dolusu “Seni seviyorum.” yazısını en azından “Keşfet” kısmında mutlaka görmüşsünüzdür diye düşünüyorum. Evet, o “Seni seviyorum.”lar Sahte Romeo’ya ait! Ve dışarıdan bir göz olarak bakıldığında belki çok ilkokulvari duruyor ama kitabın gidişatı içerisinde okuduğunuzda kesinlikle yüzünüzde kocaman bir gülümseme bırakıyor. “New Adult” türünde kitap okumayı sevenler için kesinlikle güzel bir tercih diye düşünüyorum!

Yazar: Nil Meltem Nişancı