[How to Be Parisian Wherever You Are: Love, Style, and Bad Habits]

/ Anne Berest, Audrey Diwan, Caroline De Maigret, Sophie Mas..

2014 yılında basıldığından beri okumayı çok istediğim bir kitaptı. Ya da biraz da moda blogerlarının elegant İnstagram kareleri ile  öyle hissettirildim belki de 🙂 Velhasıl ilk gördüğüm günden beri bir şekilde aklımdaydı. Ben İngilizcesini okudum fakat 2015 yılında Epsilon Yayınevi tarafından ‘Parisli Kadının Farkı’ adıyla Türkçe olarak da yayınlandı, yani isteyene Türkçe isteyene İngilizce.

Bu tip kitaplar ilk çıktıklarında biraz pahalı olduğu için biraz bekleyeyim de fiyatı düşsün dedim durdum. Sonra da geçtiğimiz yaz hadi bi ikinci el kitapçıları yoklayayım dedim ve 24 dolarlık kitabı üç dolara buldum! Kendisinden fazla, dört dolara kargoyu da göze alıp yine de toplamda iyi bir fiyata attım sepete. Ancak kısmet yine beklemesindeymiş. Zira bir sene de benim kitaplığımda bekledi arkadaş 🙂 Ama olsun, geçen gün başladım ve başladığım gibi de bitirdim, çok da keyif aldım.

 

Zira başta dediğim gibi, biraz da etki altında mı kaldım, boş bir kitapla mı karşılaşacağım diye de bayağı bir endişe etmiştim. Fakat hiç beklemediğim bir şekilde çok hoşuma gitti, beni eğlendirdi ve bir çok satırın da altını çizdim. Hatta son yıllarda sahip olduğum bazı giyim stillerini de yakın hissettim Fransız stiline. Aslında kendimi hep Top Shop tarzı olarak görürdüm; sade gibi ama bir süsü, bir şeyi mutlaka olan tipten. Ancak yaş almamın da etkisiyle son yıllarda GAP’ e daha çok yaklaştım gibi de hissetmişimdir. Kitapta ki stil tüyolarını da bu nokta da kendime acayip yakın buldum. Her bir püf noktası ilhamının da altını çizdim. Öyle ki anlattığı Fransız stilinin tam da bahsettiğim iki stilin bir nevi karışımı olduğunu gördüm 🙂 E tabii pek bir memnun oldum. Hatta birtakım noktaları doğru uyguladığımı görünce inanılmaz sevindim!

Giyim stiline, daha doğrusu Fransız giyim stiline dair aktardığı eğlenceli anekdotlarla süslenmiş fikirlerin yanı sıra (ki kitap hakındaki ilk izlenimim, moda ağırlıklı olmasıydı fakat okudukça gördüm ki sadece modaya değil, Fransız dekorasyon tarzına, ikili ilişkilerdeki kadın bakış açısı ve davranış eğilimlerine, yemek tariflerine, bakım-makyaj şekillerine, evde yemek organizasyonuna, yiyecek-içecek alışverişi nereden nasıl yapılıra kadar, kısacası bir çok boyutuyla Fransız yaşam stiline dair çok yerinde, pratik, herkesçe uygulanabilir, kanımca da oldukça doğru ‘tarz’ bilgiler, tüyolar, öneriler veriyor. Bu noktada da resmen el altında durmalık, arada açıp açıp bakmalık bir kitap olup çıkıyor! Baş ucunuzda durabilir.

Kitaptan birkaç alıntıyı aşağıda paylaşacağım, hatta Epsilon’un yayınladığı tanıtım dosyasından çevirilmiş halini de paylaşıyorum, siz de kendinizi bu stile yakın hissederseniz, bir de uygun bir fırsat yakalarsanız, mutlaka sepetinize atın derim. Çok keyifli bir okumalık olacak ve inanın çok işinize yarayacak, keyifli stil tüyoları da öğreneceksiniz 😉

– The Parisienne kendisinin bir rol model olduğunu düşünür. [s. 6]

– Her zaman sanki gün batımına bakıyormuşsun gibi bak. [s. 67]

 

 

– Kimse görmeyecek dahi olsa iç çamaşırına bir servet harca!  [s. 144]

Meraklısına: Anne Berest, Audrey Diwan, Caroline De Maigret ve Sophie Mas’in birlikte kaleme aldığı, orijinal ismiyle ‘How to Be Parisian Wherever You Are’ adlı ilgili kitabı, ‘Parisli Kadının Farkı – Tarzını Bul’ adıyla Epsilon Yayınevi’nden çıkan Türkçe çevirisiyle de okuyabilirsiniz.

* Anne Berest, Audrey Diwan, Caroline De Maigret, Sophie Mas; Parisli Kadının Farkı – Tarzını Bul; Aşk, Giyim Kuşam ve Kötü Alışkanlıklar; Çeviren: Yağmur Yavaş; Epsilon Yayınları; İstanbul; 2015.

 

Yazar: Jale Alem