Uzun yaz tatilin sonunda okullar açıldı. Çocukları saran yeni arkadaşlar edinmenin, derslerin heyecan ve telaşı siz velilerde ise çocuğuma nasıl daha iyi bir okul hayatı sunabilirim telaşına dönüştü. Çocuğun okul başarısını, enerjisini ve motivasyonunu arttırmada ki en önemli etken ise doğru beslenme alışkanlıklarını çocuğa kazandırabilmek. Bu noktada öncelikle dikkat etmeniz gereken çocuğunuzun zihninde onu zorlayan ve ısrar eden anne-baba profili oluşturmamanız. Çocuğunuza hangi besinlerden neden yemesi gerektiğini açıklayarak öğretmeniz. Bu nedenle bu yazımda sizlerle çocukların beslenmesinde hangi besin grupları neden önemlidir, ne kadar tüketilmelidir konularını paylaşmak istiyorum.

Besin gruplarını et grubu, süt grubu, sebze ve meyveler, tahıllar olarak 4 gruba ayırıyoruz. Çocukların gelişimlerini sağlayabilmeleri, okulda başarı ve motivasyonu sağlayabilmeleri için bu 4 besin grubundan yeterli ve dengeli tüketmeleri gerekmektedir.

Plane-Snacks-Hero

ET GRUBU: Kırmızı et, tavuk eti, hindi eti, balık eti ve diğer deniz ürünleri yer almaktadır. Et grubu denildiği zaman yumurta, kuru baklagiller de düşünülebilir çünkü bu gıdalarında protein oranları yüksektir. Et grubu protein içeriği ile çocuğunuzun büyüme ve gelişmesinde önemli bir yer tutmaktadır. Aynı zamanda B vitamini ile sinir sistemine olumlu etkileri olacaktır. Çocuğun kurubaklagil tüketmesi yeterli posa alımı için önemlidir. Günlük 2-3 köfte kadar et, tavuk, balık ya da hindi tüketilmelidir, haftada 3-4 defa yumurta ve haftada 3-4 defa bir porsiyon kurubaklagil tüketilmesi büyük önem taşımaktadır.

SÜT GRUBU: Süt, ayran, yoğurt, kefir, peynir gibi gıdaları içerir. Protein içerikleri yüksektir bu nedenle çocuğunuzun büyüme ve gelişmesine katkı sağlayacak bir gruptur. Süt grubu kalsiyum minerali için iyi bir kaynaktır. Diş, kemik sağlığı gelişimi ve korunması için önemlidir. Genel olarak her çocuğun günde 2-3 su bardağı süt ya da yoğurt bunun yanı sıra 1 dilim kadar peynir tüketmesi gerekmektedir.

EKMEK VE TAHIL GRUBU: Ekmek, makarna, bulgur, pirinç gibi gıdaları içermektedir. Karbonhidrat içeriği yüksek olan bu grup çocuğun günlük enerjisinin karşılanmasında önemli bir yer tutar. Günlük tüketilebilecek miktarlar çocuğunuzun kilosu dikkate alınarak bir uzman desteği ile düzenlenmelidir.

MEYVE VE SEBZELER: Renkleri ile çocuğunuzu kendisine çekecek meyve ve sebzeler zengin vitamin ve mineral içeriği ile de sağlığına sağlık katacaktır. Özellikle C vitamini içeriği ile meyve ve sebzeler bağışıklığı güçlendiricidir. Posa içeriğinin de yüksek oluşu çocuklarınızı sindirim sistemi rahatsızlıklarından koruyacaktır. Günde mutlaka en az 5 porsiyon meyve ve sebze tüketiminin çocuğunuzun sağlığına olumlu etkileri olacaktır.

Besin Grupları içerisinde çocuğuzun yemek istemediği besinleri ısrarla vermek yerine bir süre ara verip daha sonra tekrar vermeye başlayın. Eğer çocuğunuz şekilli tabaklar seviyorsa ona değişik sunumlar hazırlayabilirsiniz. Bu sayede besin gruplarını bir arada kullanarak daha çeşitli beslenmesini sağlayabilirsiniz.

Çocuğunuz okula gitmeden mutlaka kahvaltı yapmalıdır. Bütün bir gece süren açlığın arkasından vücuda enerji sağlamak, vücudu çalıştırmak için kahvaltının önemi büyüktür. Kahvaltı yapılmadığı takdirde dikkat bozukluğu, performansta azalma, baş ağrısı gözlenebilir. Yani okul başarısını kahvaltı büyük oranda etkilemektedir.

Bir gün boyunca çocuğun zihinsel ve fiziksel fonksiyonlarını en iyi seviyede yapabilmesi için ana ve ara öğünlerinin düzenli kontrolü gerekmektedir. Şeker, asitli içecekler, cips, çikolata yerine kuru yemiş, meyve, ayran, süt, ekmek arası peynir domates yeşillik tercih edilmelidir. Aynı zamanda açıkta satılan besinleri tüketmek sağlık açısından sakıncalıdır, temiz ve güvenilir olmayabilir. Çocuğunuzun yanına ara öğünlerini ve ana öğünlerini vermeniz iyi bir çözüm olacaktır. Bu nedenle beslenme çantası büyük önem taşımaktadır. Bu noktada karşılaşabilecek bir sorun ise çocuğun kendisini arkadaşlarına karşı kötü hissetmesi olacaktır. Bu nedenle okul yönetimi ve aileler arasında sıkı bir bağ olmalıdır. Ebeveynler sağlıklı beslenme ve sağlıklı yaşama konusunda bilinçlendirilmelidir.

Yazar: Deniz Zünbülcan