KahveKadınKitap Başarılı Kadınlar serisinde bu hafta pasta tasarımcısı Mine Keskin’le görüştük!

Mine Keskin kimdir? Bize biraz kendinizden bahseder misiniz?

Bendeniz, 1980  Ankara doğumlu Kastamonulu, uzun yıllar İstanbul ve Amsterdam’da yaşamış, sonra eş durumundan İzmir’e yerleşmiş, 10 senelik profesyonel mimarlık mesleğini bırakıp, aşık olduğu işi yapmak için yola çıkmış bir pasta tasarımcısıyım.

Bu işte tabi ki yetenek çok gerekli. Ancak önemli unsurlardan birinin de eğitimlerle bu yeteneğinizi ileri seviyelere taşımak, yeni teknikler öğrenmek, yeni malzemeler tanımak olduğuna inanıyorum. Bu bağlamda  2009 yılından beri yurt içi ve yurt dışında, çok iyi eğitmenlerden, pasta tasarımı ve süsleme üzerine birçok eğitim aldım.

Şimdiye kadar almış olduğum eğitimler :

Faye Cahill
İleri Seviye Düğün Pastası Tasarım Eğitimi
Jacqueline Butler (The Petalsweet)
İleri Seviye Çiçek Modelleme Eğitimi
Karen Porteleo
3 Boyutlu Pasta Tasarim Eğitimi
Lori Hutchinson (The Caketress)
İleri Seviye Pastacılık 1 ve 2
Stevi Auble (Hey There Cupcake)
Yenilebilir Kağıt ve Pasta Tasarım Eğitimi
Miso Bakes
Kremalı Pasta ve Kremadan Çiçekler Eğitimi
Madhuri Ramdajal
Çiçek Modelleme Eğitimi

mine-2

Mine Keskin ne zaman ve nasil markalaştı? Hikayenizi dinlemek isteriz.

Hani hep derler ya pastacı olacak çocuk, küçükten belli olur :)))) Benim de aynen öyleydi. Mutfakta zaman geçirmeyi hep sevdim. İlk denemem ilkokuldayken, annemin kek tenceresinde, ondan gizlice pişirdiğim, tuzlu şekerli kekti :))))) Daha sonra hayatıma mimarlık girdi ama ben pasta denemelere hiç ara vermedim. Ve hayalim olan işin bir ucundan bir şekilde başlamam gerektiğine karar verdim. O sıralarda renkli, süslü kurabiyelerle tanıştım. Bu noktadan sonra eğitimler devreye girdi ve bilgilerimi – tasarımlarımı, sizlere sunmaya başladım. İlk resmi müşterim, Amsterdam’da yaşarken, ayakkabı firması olan Camper’dı. Barcelona’da bulunan genel merkezlerine, verecekleri yılbaşı daveti için ayakkabı şeklinde 350 adet kurabiye yapmıştım. Ve zaman içinde aslında farkında olmadan markalaştığımı anladım ve gördüğüm yoğun ilgi üzerine, 2013 yılında Karşıyaka’da bulunan atölyemi açtım. O tarihten beri pastacılığın sırlarını öğrettiğim eğitimler veriyor ve  sizlerin özel günlerine Mine Keskin imzası ile elimden geldiğince renk katıyorum.
mine-4-kesin
 Başarıya giden yol pek de kolay bir yol değil. Siz ne gibi zorluklarla karşılastınız, karşılaşıyorsunuz?

İlk başta kimse size inanmıyor, “Nasıl yani gül gibi mimarlığı bırakıp pastacı mı olacaksın?” sorularıyla karşılaşıyorsunuz. Yakınlarınızı ikna etmek gerçekten zor oluyor. Hadi diyelim onları ikna ettiniz ve bir yola girdiniz, bu sefer de karşınıza yasal sorunlar çıkıyor, onu atlatıyorsunuz malzeme tedariği sorunları çıkıyor. Ben bu işe başladığımda, henüz Türkiye’de bu kadar yaygın değildi, eğitim alabileceğiniz yerler çok sınırlıydı. Şimdiki gibi pasta malzemelerine kolay ulaşılamıyordu. Birçok konuda yurtdışına muhtaç kalıyordunuz. Ilk hamur yoğurma makinemi (kitchen aid) Amerika’dan bir arkadaşıma getirtmiştim  mesela.

Yaptıklarınız görüntü ve lezzet bakımından bir harika! Peki pasta ve diğer ürünlerinizi hazırlarken nelerden ilham aliyorsunuz?

Ilham aldığım şeyler çok çeşitli tabi. Mesela ünlü bir tasarımcının elbisesinden, doğadaki bir çiçekten veya bir tablodan bile ilham alabiliyorum. Önemli olan neye baktığınız değil, nasıl baktığınız ve ondan ne çıkarabileceğiniz. 😉

mine-1

 

Nasıl yaptığınızı bize de öğretir misiniz?SAMSUNG CAMERA PICTURES

Tabiki de öğretirim, öğretmekten de büyük zevk alıyorum. Atölyemizde pasta teknikleri ile ilgili eğitimlerimiz

oluyor. Temel pastacılıktan başlayıp ileri seviyeye kadar eğitim veriyoruz. Türkiye’de ilk defa ileri seviye pastacılık eğitim programını biz hazırladık mesela. En çok eğlendiğimiz eğitimlerden biri ayakta duran pasta bebekler. Bunların yanında şekerden çiçek eğitimi, cupcake-cakepop yapım ve süsleme eğitimi, buttercream ile pasta ve çiçek eğitimi gibi eğitimlerimiz de var.

 

Kendi işini kurmuş bir kadın olarak, bu hayali paylaşan diger kadınlara tavsiye verecek olsanız, bu ne olurdu?

Ilk başta yaptıkları işi sevmeleri çok önemli. Hiçbir zaman pes etmesinler, karamsarlığa düşmesinler ve de çok çalışsınlar, çalışan ve kendini yenileyen daima kazanır.

mine-3

SAMSUNG CAMERA PICTURES

Son olarak sizi ve eğitimlerinizi nerelerden takip edip iletişime geçebiliriz?

Sosyal medya hesaplarımızdan ve internet sitemizden takip edebilirsiniz.
www.minekeskin.com
https://instagram.com/minekeskin
https://www.facebook.com/minekeskinatolye
İnternet sitemizdeki iletişim formunu kullanarak ya da info@minekeskin.com adresine e-mail göndererek bize ulaşabilirsiniz.