Migren şiddetli baş ağrısı ile başlayan, ataklar halinde devam eden ve 3 gün boyunca sürebilen nörolojik bir hastalıktır. Migren ağrısı başlamadan önce halsizlik, gözlerde kararmalar, ruhsal gerginlik hissedilir. Öncelikle yanlış yapılan diyetler sonrasında stres, mevsim geçişleri, hormonal değişiklikler, parlak ışığı olan ortamlarda bulunmak, gürültü, kadınlarda regl dönemi, su tüketiminin az olması, rafine karbonhidrat tüketiminin artması migrenin nedenleri olabilir.

Hangi besin yendiğinde migren ağrısının başladığı takip edilmelidir. Dokunan gıdayı belirlemek için o gün ne yediklerinizi düşünmeli ve gerekirse bir süre besin tüketim kaydı tutmalısınız. Farkında olmanın bir diğer yolu ise tahlil yaptırmaktır. Histamin ve serotonin baş ağrısını başlatıcı, tetikleyici hormonlardır. Bu salgılar besin alerjisi olan kişilerde daha fazladır. Yapılan tahlil ile bu sayede hangi besine alerjinizin olduğu bulunmaktadır.

Ülkemizde her 3 kadından birinde, her 6 erkekten birinde migren görülmektedir. Migrenin kadınlarda daha sık görülmesinde hormonların etkili olduğu görülmüştür.

9-Natural-Alternatives-To-Ibuprofen-and-NSAIDs-With-No-Side-Effects

MİGRENİNİZ VARSA BUNLARA DİKKAT EDİN!

  • Beyaz un ile yapılmış yiyecekler veya şekerli yiyecekler yenildiği zaman kan şekeriniz aniden yükselir ve aniden düşer. Kan şekerinizde olan bu değişimler migreni tetikleyebilir. Bu nedenle bu besinlerden uzak durulmalıdır.
  • Tiramin, tirozin, kafein, aspartam, monosodyum glutamat, sülfit, benzoik asit, histamin, feniletamin, sodyum nitrat, nitrit ve nitrat içeren gıdalar migreni arttırıcı etki gösterebilir.

Tiramin içeren besinler: Süt ürünleri, şarap, bira ve salamura gibi fermente ürünleri.

Tirozin içeren besinler: Peynir, çikolata.

Kafein içeren besinler: Kahve, kakao.

Good-morning-have-a-green-tea-for-you-all

Aspartam içeren besinler: Aspartam tatlandırıcıdır. Paketli ürünlerin içeriğine dikkat edilmelidir. Özellikle light olduğu için tercih edilen paketli gıdalar dikkat edilerek alınmalıdır.

Monosodyum Glutamat içeren besinler: Paketli ürünlerin içindekiler kısmına dikkat edilerek alınmalıdır. Eğer içindekiler kısmında sodyum kazeinat, hidrolize protein, bira mayası yazıyorsa bunlarda monosodyum glutamat içerdiğinin göstergesidir. Hazır çorbalar, soya sosu, krakerler ve daha birçok paketli ürün monosodyum glutamat içermektedir.

Sülfit ve benzoik asit içeren besinler: Bu maddeler paketli ürünlere koruyucu olarak eklenmektedir. Turşu, cipsler ve daha birçok paketli ürün bu koruyucu maddeleri içermektedir.

Histamin içeren besinler: Muz, ıspanak, çilek, ananas, domates, kırmızı et, eski peynir, kabuklu deniz ürünleri, çikolata ve bira. Histamin salınımını artıran besinler diyetten çıkarılırsa ve B6 vitamini ile C vitamini diyete eklenirse migren atakları azalabilir.

WPXNFVXC(1)

Feniletamin içeren besinler: Çikolata, kakao, turunçgiller, kırmızı şarap.

Sodyum Nitrat içeren besinler: Tütsülenmiş gıdalar.

Nitrit ve nitrat içeren besinler: Salam, sucuk, sosis gibi işlenmiş etler.

  • Alkollü içecekler migren ataklarını tetikleyebilir bu nedenle tüketimine dikkat edilmelidir.
  • Kandaki düşük magnezyum seviyesi migreni arttırıcı etki gösterebilir. Brokoli, kabak, süt, balık, et, kuru baklagiller, karabuğday, ton balığı, badem magnezyum kaynaklarıdır. Fakat bunlarda kontrollü ve denenerek tüketilmelidir.
  • Sigara migren ataklarını arttırmaktadır. Sigara içiyorsanız bir an önce bırakmalısınız.
  • Migren ataklarını azaltıcı etki gösteren bazı besinler de vardır. Bu besinler: Sebze çorbası, sebze püresi, kereviz, haşlanmış yumurta, armut, elma, kivi, zencefil, papatya çayı, melisa çayı, biberiye çayı ve nane çayıdır.

    Yazar: Deniz Zünbülcan