Kar bazı bölgelerde etkisini göstererek bizi şaşırtsa da -mesela İzmir- neredeyse tüm yurdu etkisi altına aldı. Gün geçmesin ki bir şehirde kar tatili ilan edilmesin. Bir İzmirli olarak hayatımda görüp görebildiğim kar avuç içlerimi zor doldurduğu için sabah gözümü açtığımda lapa lapa kar yağması beni epey şaşırttı. Hal böyle olunca ve sömestr tatili de kapıdayken Kahvekadınkitap ailesi olarak; bu havalarda okuyabileceğiniz çeşitli türlerden kitapları sizin için derledik. Umarız kitap listelerinize küçük bir katkımız olur ve severek okursunuz.

Kürk Mantolu Madonna – Sabahattin Ali

Sabahattin Ali kalemi ile henüz tanışmadıysanız başlangıç noktanız kesinlikle Kürk Mantolu Madonna olmalı. İlk cümleleriyle insanı etkisi altına alan ve aşkın masumiyetini tekrar hatırlatan bir kitap. Maria Puder ve Raif Efendi’nin hikayesini uzun süre unutamayacaksınız.

img_6243

Kitap Hırsızı – Markus Zusak

İkinci Dünya Savaşı’nda Nazi Almanyası’ında geçen sarsıcı bir hikaye, Kitap Hırsızı. Kitaplarla çok farklı bir ilişki kuran Liesel’in hikayesinin yanında savaşı bir de çocukların gözünden okuyacaksınız.

Oblomov – İvan Aleksandroviç Gonçarov

Karakter ve ortam yaratmadaki ustalığıyla Rus Edebiyatı’nın en önemli isimlerinden biri olan Gonçarov’un klasikleşmiş olan bu eseri “Gereksiz Adam” tipinin en evrensel örneğini yansıtır bize. Okuyan herkesin kendinden bir parça bulacağı, Oblomov’a karşı acıma, sevgi, bağışlama gibi pekçok farklı duyguyu besletecek bir kitap.

Narnia Günlünkleri – C. S. Lewis

Fantastik tür sevenleri için oldukça klasiklemiş bir kitap, Narnia Günlükleri Serisi. Toplamda 7 kitaptan oluşan oldukça sürükleyici bir seri. Çocuklar için yazılmış olsa da mitoloji, din, tarih gibi ögeleri içerdiği için yetişkinlere de hitap ediyor. “Büyücünün Yeğeni, Aslan Cadı ve Dolap, At ve Çocuk, Prens Caspian, Şafak Yıldızı’nın Yolculuğu, Gümüş Sandalye ve Son Savaş” seride yer alan kitaplar, kış boyunca eşlik ederek içinizi ısıtacak.

20160627_121625

Elveda Güzel Vatanım – Ahmet Ümit

Polisiye ve tarihi iç içe işleyen Ahmet Ümit bu sefer kitap severleri şaşırtıp 1926 yılının sonbaharına götürüyor bizi. Tarih yönünün ağır basması sebebiyle polisiye sevenleri hayal kırıklığına uğratsa da vatan sevgisi ana temasıyla okuyanları derinden etkiliyor.

Küçük Bir Kış Masalı – Maeve Binchy

Maeve Binchy, bizleri İrlanda2nın batı kıyısında herkesin birbirini tanıdığı küçük bir kasabaya götürüyor. Farklı karaktere sahip bambaşka yaşanmışlıkları olan insanları haftasonu tatilinde buluşturan yazar her hayatın bir roman olduğunu bir kez daha vurguluyor.

Kuşlar Yasına Gider – Hasan Ali Toptaş

Işıl ışıl parlayan Türkçesi ile romancılığına bambaşka bir boyut katan Hasan Ali Toptaş son kitabında, “Babalar, alınlarımıza yazılmış yalnızlıklardır” dedirtiyor. Yazarla yeni tanışacaklar ve hayranları için içinizi ısıtacak, sızılı bir hikaye.

hat (3)

Serenad – Zülfü Livaneli

Livaneli’den çıtayı çok yükseklere taşıyan tam da ismine yakışır tatta ilerleyen bir kitap, Serenad. Tarihten günümüze taşınan ve ülkelerin tarihine kara bir leke olarak kazınan Struma Faciası’nı bizlere hatırlatıp sızılı bir aşk hikayesini ruhumuza işleyen bir kitap.

Bir Noel Şarkısı – Charles Dickens

Şüphesiz hangi dine ait olursa olsun tüm bayramların anlamı aynı: birleştirici, motive edici, dertlerden, hırslardan uzaklaştığımız, daha çok şükrettiğimiz zamanlar. Ancak Ebenezer Scrooge için durum biraz daha farklı. Noel zamanı geçse de Noel Ruhu Charles Dickens kalemiyle sizin de hayatınıza dokunacak.

Veda / Esir Şehirde Bir Konak – Ayşe Kulin

Ayşe Kulin’in büyük dedesinin hayatından başlayarak günümüze kadar ailesinin ve kendisinin yaşadıklarını anlattığı buram buram tarih kokan serisi Veda, Umut, Hayat ve Hüzün. Osmanlı son döneminden 1983 senesine kadar uzanan bir tarihi de ele alıyor kitaplar.

Anna Karenina – Lev Tolstoy

Rus Edebiyatı’nın en güçlü kalemlerinden biri olan Tolstoy klasikleşmiş eserinde; evlilik, aşk, ölüm gibi konuları derinlemesine ele almıştır. Aşk hikayesinin yanı sıra dönemin sosyoekonomik koşullarına da ışık tutuyor kitapta. “Bütün mutlu aileler birbirine benzer; her mutsuz aileninse kendine özgü bir mutsuzluğu vardır.” cümlesiyle gelmiş geçmiş en iyi kitaplar arasında yerini alıyor.

serenad3

Vahşetin Çağrısı – Jack London

Jack London, evcil bir köpek olan Buck üzerinden Kuzey Amerika’nın kar, buz ve dondurucu soğuk atmosferinde verilen zorlu yaşam savaşını işliyor.

Doktor Jivago – Boris Pasternak

Kış kitabı dendiğinde aklımıza gelen ilk kitaplar arasında Rus Edebiyatı önemli bir yeri kaplıyor. Boris Pasternak’a 1958 Nobel Edebiyat Ödülü’nü kazandıran ve ilk kitabı olan “Doktor Jivago” gibi. Kitap, Rus Devrimi ve Rus İç Savaşı sırasında iki kadın arasında kalan bir doktorun dramını ele alıyor. Kitabın ayrıca 1965 yılında David Lean’in yönetmenliğinde film uyarlaması da sinema severlerle buluştu.

Nar Ağacı – Nazan Bekiroğlu

Nazan Bekiroğlu’nun “En iyi romanım!” dediği Nar Ağacı bir yazarın dedesinin hatırasının peşinden Trabzon-Tebriz-Tiflis-Batum-İstanbul hattında çıktığı gizemli yolculuğu konu alıyor. Bu gizemli yolculukta geçmiş ve bugün arasında gidip gelirken her sayfada sizi bambaşka bir gizem ve sürpriz bekliyor.

Bu Roman O Kız Okusun Diye Yazıldı – Enver Aysever

Enver Aysever gazeteci kimliğinin ötesinde iyi bir romancı olduğunu bu kitap ile ispat ediyor. Başta betimlemelerle sizi zorlasa da yazım diline alıştığınızda elinizden bırakamayacağınız bir kitap. Etnik farklılıklar yüzünden yarım kalmış bir aşkın yıllar içerisinde verdiği sınavlar ve hazin sonu. Birçok konuya bakış açınızı değiştireceğine inandığımız bu kitabı okurken kahvenize gözyaşlarınız karışacak.