“Kahvemizi nasıl lezzetlendiririz?” diye sordum ama esasen kahve tatlandırılmaz, çünkü o kadar özel bir yapısı vardır ki başka herhangi bir tat eklemeye gerek yoktur. Peki o halde bu kahve kremaları, şurupları vs. nereden ve neden ortaya çıkmıştır? Gelin birlikte bakalım.

Kahve ağacı özel bir bitkidir çünkü etrafında hangi bitkiler yetişiyorsa onların aromalarını bünyesine alır. O yüzden nitelikli kahvelerde bergamut, turunçgil, fındık gibi tadım notlarını görürsünüz. Birçok kişi tadım notlarını görünce bu kahvelere farklı aromaların sonradan katıldığını zannedebilir. Ancak bu lezzetler doğal olarak kahve çekirdeğine adeta hapsedilmiştir ve kavurma işlemi ile birlikte ortaya çıkarlar. Yani bu kahveler tamamen doğaldır.

Ancak büyük zincir kahve dükkânlarında gördüğümüz aromalı kahveler böyle değildir. Frappe, mocha gibi içecekler içerisine şurup konularak yapılmaktadır. Hatta bu kahvecilere gittiğinizde şurup pompaları dikkatinizi çekmiştir. Bu şuruplu kahvelerin kalorileri oldukça fazladır ve sonuçta doğal içeriğe sahip olmaları mümkün değildir. Bu sebeple bu içeceklere karşı biraz daha temkinli olmak gerekebilir.

Peki evimizde kahvemize süt, şeker, tatlandırıcı gibi ekstraları ekleme ihtiyacını neden duymaktayız? Çünkü büyük ihtimalle içtiğimiz kahve sıkıntılıdır. Ya çok kavrulmuştur, ya yanlış demlenmiştir . Fincanımızda acı kahve olunca da krema, süt veya şekerle tatlandırma yoluna gideriz. Zaten granül kahve veya 3ü1arada gibi hazır kahvelerin çıkış noktası malesef kalitesiz, acı kahvelerdir.

Çok kavrulan kahveler yağlarını, yani aromalarını, ve aslında içerdikleri kafeini de kaybederler. Kavrulmaktan simsiyah olmuş kahvelerde aroma bulma olasılığınız çok düşüktür. Bu kahvelerin yanlış demleme ile birlikte acı olması da kaçınılmazdır. Çok yüksek sıcaklıkta, kaynar su ile yapılan demleme kahvenizin yanmasına sebebiyet verebilir. Bu da acı bir kahve içmenize yol açacaktır.

Ya da bazı durumlarda kahve ile su çok fazla temas halinde kalır, demleme süresi uzar ve kahve acılarşır. Örneğin kafelerde filtre kahve istediğinizde, size french presste kahve getirirler. Ancak kahve ile su 4 dk.dan fazla french presste kalıyorsa kahve acilaşacaktır. O yüzden french presste içeceğiniz kadar kahve olmalı ve filtreledikten hemen sonra tamamını servis etmelisiniz.

Doğru şekilde kavrulmuş, demleme yöntemine göre homojen olarak öğütülmüş ve uygun kahve-su oranı ile, uygun sıcaklıkta bir su ile demlenmiş nitelikli bir kahve asla başka bir tatlandırıcıya gerek duymaz. İçerisinde sizin keşfetmenizi bekleyen birçok aroma içerecektir ve her içtiğiniz kahve damağınız için ayrı bir keşif olacaktır. Üstelik bir çekirdek için farklı kavurma profilleri ile farklı tatlar yakalamanın da mümkün olduğu düşünüldüğünde, kahve keşfedilmeye sonuna kadar açık olan bir dünyadır.

Ama siz illa kahve ile gidecek bir tat arıyorsanız kahvenin içine değil de, yanına kaliteli bir çikolata veya kurabiye gibi bir şey alabilirsiniz tabii…

 

Afiyet olsun…

YAZAR: Yasemin Gedik Topuz