Kahvesiz ayılamayanlar klübü yalnız değiliz! Dünyada her gün 2,25 milyar kupa kahve tüketiliyormuş!

Eğer her gün içtiğiniz kahve hakkında biraz daha profesyonel bilgisahibi olmak istiyorsanız size harika bir tavsiyem var! Anette Moldvaer’in yazdığı ve NTV yayınlarından çıkan Kahve Tutkusu, sizi dünyanın kahve üreten uluslarına doğru gezintiye çıkaracak ayrıca en ideal kahvenin nasıl yapılacağına dair birtakım teknik, tat ve stillere göz atmanıza olanak sağlayacak. Her bölgenin kahve çekirdeklerinin kupamıza nasıl girdiğini keşfederek nihai ürünün nasıl üretildiğini kavrayacaksınız.

kahve-tutkusu

Kitabı okuyarak caffè latte, capuccino ve daha birçok çeşidin nasıl yapılacağını öğrenebileceksiniz! Tabii hemen uygulamaya geçmek lazım ki bilgile taze kalsın!

Her damak tadına uyan 130’dan fazla klasik kahve tarifinin yer aldığı kitapta detaylı tat göstergeleri, tadım notları ve önerilen en iyi kavrulmuş kahve çekirdeklerini bulacaksınız.

Yani artık kahve içerken ne içtiğinizi, nasıl hazırlandığını bilecek ve belki de arkadaşlarınızla da bu bilgiyi paylaşırken kahve sohbetlerinize de değişik bir hava katmış  olacaksınız. Karizması da cabası 😉

 

“Kahve ağacı hep yeşildir. Uygun iklim ve yüksekliğe sahip 70 ayrı ülkede yetişir. Ağaçlar özenle kültürlenir, çiçeklenip meyve vermesi için üç-beş yıl gerekir, bu meyveye kahve kirazı denir.

Arabica-kahve-çekirdeği

Kahve kirazları hasatta toplanır. İki çekirdeği vardır, işlendikten sonra kahve çekirdeği haline gelir. Ticari olarak yetiştirilen iki temel kahve ağacı türü bulunur; Arabika ve Robusta. Robusta çok verimli, zararlılar ve hastalıklara karşı dayanıklıdır, verdiği kahve kirazlarının lezzeti oldukça sadedir. Fideler birkaç ay fidanlıkta büyütüldükten sonra kalıcı yerlerine dikilir. Üreticiler Arabika çekirdeklerinden yapılan kahvenin mükemmel bir tada sahip olduğunu söylerler.”

-tanıtım bülteninden alınmıştır-

Kahve Tutkusu, fotoğrafları, baskı kalitesi ve içeriğiyle kahve tutkunlarının baş ucu kitabı olmaya aday, yanında bir fincan kahveyle okunabilecek, kahve masanızın üzerinde sürekli durmasını isteyeceğiniz harika bir kitap!