Yeni yıl yaklaşırken sevdiklerimize ne hediye alsak diye düşünmeye başladık bile değil mi? Kahve sever bir arkadaşınız varsa ona alabileceğiniz nispeten uygun fiyatlı harika hediyeler mevcut. Neler alabiliriz hadi birlikte bakalım:

  1. Süt Köpürtücü: Özellikle latte, mocha, cappuccino gibi espresso bazlı sütlü kahveleri sevenler için ideal bir hediye. Kendi evlerinde de köpürtülmüş süt ile harika kahveler hazırlayabilirler. Latte art bilmelerine hiç gerek yok. Köpürtülmüş süt kendi başına da harika bir görsellik ve doku katıyor kahveye.

Ben Tchibo’nun çubuk köpürtücüsünü kullanıyorum. Güncel fiyatı 65 TL kadar. Ancak şu an sitelerinde stokta görünmüyor. Belki mağazalarında bulabilirsiniz. Veya Tchibo’nun diğer süt köpürtücülerine bakabilirsiniz.

Bunun haricinde Bialetti’nin süt köpürtücüsü var. Hatta moka pot ile birlikte set halinde de satılmakta. Bu setin fiyatı 300 TL civarında.

Ancak Uzak Doğu pazarından gelen çok uygun fiyatlı olan çubuk süt köpürtücüler de mevcut.  Bunların dışında elektrikli veya manuel başka çeşit süt köpürtücülere de bakabilirsiniz.

  1. Moka Pot: Evinizde, ocak üstü olarak espresso hazırlamak için tek yöntem moka pot. Bialetti ilk akla gelen isim olsa da çok daha uygun fiyatlı moka pot çeşitleri bulmak mümkün. 1 fincan, 3 fincan gibi farklı boyutlarda satılan moka potları hediye olarak düşünürseniz, fiyat dengesini de bütçenize göre kolaylıkla ayarlayabilirsiniz. 94 TL’den 300 TL’ye kadar Bialetti moka pot almanız mümkün.

 

Moka potları IKEA’larda da bulabilirsiniz. Fiyatı 70 TL  olan RADIG espresso aleti 33 cl. kahve hazırlıyor.

 

3. Cappuccino şablonları: Yine espresso bazlı sütlü kahveleri sevenlere ve bu kahveleri illa ki şekilli içerim diyenlere çeşit çeşit cappuccino şablonları hediye edebilirsiniz. Üstelik bu şablonlar çok geniş yelpazede ve fiyatta mevcut. Tchibo’da iki adet şablonun fiyatı 25 TL. Ancak şablonlarda şekil ve fiyat sınırsız.

Hediye olarak şablon vermeyi düşünürseniz hediyenizi tarçın, kakao ile kahve, salep gibi içeceklerin üzerine gidebilecek toz karışımlarla da destekleyebilirsiniz. Hatta dekoratif olarak kutunuza çubuk tarçın da ekleyebilirsiniz. Belki süt köpürtücü, şablon ve toz tarçın ve kakaodan bir set bile hazırlayabilirsiniz.

  1. Çekirdek kahve : Nitelikli kahve bir kahve severe verilebilecek en güzel hediye. Ve artık kahve kavurma evleri küçük sample kutular halinde de satış yapıyorlar. Yani birden fazla kahveyi daha az gramajli paketlerle tek kutu halinde satıyorlar. Örneğin Montag Coffee Roasters harika bir Sample Box hazırlamış. Paketi de cok şık üstelik. Tam hediyelik! Bu hazır kahve paketlerinin fiyatı ise sadece 50 TL.

 

 

5. V60: Peki ya demleme ekipmanı hediye etmeye ne dersiniz? Kütahya Porselen’ in ürettiği V60 gerçekten bir  harika. Ben İzmir Kahve Festivali sırasında 45 TL ‘ye beyaz rengini almıştım . Eğer siz de demleme ekipmanı hediye etmek isterseniz Kütahya Porselen’e mutalaka bir bakın derim. Ayrıca V60 filtre kağıdı da alıp set halinde hediye edebilirsiniz. V60 filtre kağıdının 100 adetlik paketi yaklaşık 30 TL civarında.

  1. Kupa/Fincan/Termos: Starbucks’ın yeni yıl kupa ve termosları mı desem, yoksa Mudo’nun enfes yeni yıl kupa serisi mi? Veya yeni yıl temasından bağımsız birbirinden güzel yüzlerce kupa ve termos mevcut her mağazada bu dönemde.

Ama daha da özel olsun, tek olsun derseniz özel tasarım, el yapımı seramik kupalar veya el boyaması fincanlar da harika bir hediye olmaz mı? Örneğin Zeyn’s Atelier’ in harika fincanları sadece 50 TL den  ya da sevgili Last Queen Design’in kendi çizimleriyle el boyaması olarak hazırladığı, hatta desenin çiziminde gerçek altın kullandığı bu tatlı kupaları farklı tasarımlarıyla çifti 70 TL’den ulaşılabilir ve  harika bir  hediye seçeneği olabilir. Instagram üzerinden kendilerine kolaylıkla ulaşabilirsiniz. @zeyns_atelier                                             @lastqueendesign

  1. Şurup: Fındıklı, çikolatalı, frambuazlı… Aromalı kahvelerin o nefis tatlarını bize getiren şey şuruplar. Artık bu lezzetli şuruplar ile evinizde de aromalı kahveler yapabilirsiniz. Özellikle bu tarz kahveleri sevenler için harika bir hediye olabilir. Tchibo’da 3’lu Monin şurup seti 60 TL. Tchibo markalı 6’lı şurup seti ise yine 60 TL. Ancak başka mağazalarda ve başka markalarda uygun fiyatlı şuruplar bulmak da mümkün.

Bu hediye fikirlerine ne dersiniz? Bir kahve sever olarak benim aklıma gelenler bunlar. Siz de hediye önerilerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

*Bu yazıdaki marka ve fiyatlar örnek olması amacı ile paylaşılmıştır, güncel fiyatlar değişkenlik gösterebilir, görseller internetten alıntıdır.

Yazar: Yasemin Gedik Topuz