Kahve içmeyi çok seviyoruz! Siz de her gün evde, ofiste defalarca kahve demliyorsunuz değil mi? Peki içerisinde lif, antioksidan gibi oldukça faydalı bileşenleri barındıran kahve posasını birçok farklı şekilde değerlendirebileceğinizi biliyor musunuz?

Sizle kahve posasını değerlendirmenin etkili ve yaratıcı yollarını paylaşmak istiyoruz ve eminiz bir kere denedikten sonra bir daha kahve posasını çöpe atmak istemeyeceksiniz!

1 – YAĞLI YÜZEYLERİ TEMİZLEMEK İÇİN KULLANABİLİRSİNİZ

Kahve içindeki enzimler sayesinde harika bir yağ çözücüdür. Garajda geçen bir günün ardından ellerinizden makine yağını çıkarmak için ya da yağlı yüzeyleri temizlemek için bir avuç dolusu kahve posası ve bir damla deterjan yeterli. Yağlı yüzeyleri bu karışımla ovalayarak temizleyebilirsiniz.

2 – KÖTÜ KOKULARI GİDERMEK İÇİN KULLANABİLİRSİNİZ

Kahve telvesi azot içerir ve bu sayede etkili bir kötü koku gidericidir. Bu yüzden buzdolabı, derin dondurucu gibi kötü kokuları gidermek istediğiniz kapalı alanlara bir miktar kahve posası yerleştirmek oldukça etkili bir çözüm. Hatta çöpe döktüğünüz kahve posası çöp kokusunun bile önüne geçecek, göreceksiniz.

 

3 – BİTKİLERİNİZE GÜBRE OLARAK KULLANABİLİRSİNİZ

Kahve posası kalsiyum, potasyum, azot, demir, magnezyum, fosfor ve krom gibi temel minerallerle doludur. Bu nedenle bitkileriniz için harika bir besleyicidir. Belirli sıklıklarla bitkinizi kahve posası ile gübreleyebilirsiniz.

 

4 – BÖCEKLERİ UZAK TUTMAK İÇİN KULLANABİLİRSİNİZ

Kahve içindeki bazı bileşenler böcekler için toksik niteliktedir, bu yüzden kahveden uzak dururlar. Eğer balkonda, verandada ya da bahçede meyve sineklerinden, böceklerden şikayetçiyseniz belli yerlere kahve posası yerleştirerek, onları hiç zarar vermeden uzaklaştırabilirsiniz. Hatta masanın üstüne fesleğen çiçeği yanına bir kasede kahve posası yerleştirmek de güzel bir çözüm!

 

5 – EVCİL HAYVANINIZDAN PİRELERİ UZAKLAŞTIRMAK İÇİN KULLANABİLİRSİNİZ

Diğer böcekler gibi pireler de kahveyi sevmiyor! Eğer evcil hayvanınızda bu tür dış parazitler olduğundan şüpheleniyorsanız kahve posasını şampuan gibi kullanıp, tüylerini posa ile iyice ovalayıp durulayın. Birçok evcil hayvan sahibi bu yöntemin oldukça işe yarar olduğunu söylüyor. Hem de tamamen doğal ve sağlıklı, denemeye değer!

6 – PEELING YAPMAK İÇİN KULLANABİLİRSİNİZ

Kahveye birçok peeling ürünü içinde rastlıyoruz. Vücudunuzdan, yüzünüzden ölü deriyi temizlemek için kahve posasını kullanmak da harika ve etkili bir yöntem. Kahvenin içindeki kafein, posası ile vücudunuzu ovaladığınızda kan dolaşımını hızlandırıyor ve cildinize taze bir görünüm katıyor. Eğer hindistan cevizi yağı, jojoba yağı gibi doğal içeriklerle birlikte kullanırsanız cildinizi ölü derilerden arındırırken nemlendirmeniz de mümkün. Cilt bakım rutinlerinize kahve posasını eklemeyi mutlaka denemelisiniz!

7 – YEMEKLERE AROMA KATMAK İÇİN KULLANABİLİRSİNİZ

Kahve içinde bol miktarda kafein, antioksidan ve lif içerir. Demledikten sonra posasında bu maddeler azalmış da olsa hala mevcuttur. Birçok beslenme uzmanı, hem bu bileşenlerden faydalanabilmek hem de tütsülü, aromatik bir tat katmak için yemeklerinize kahve posası ekleyebileceğinizi söylüyor.

 

JW Marriott Chicago yönetici şefi Michael Reich, koyu kavrulmuş espresso kahve posası, kahverengi şeker ve deniz tuzunun cesur ve beklenmedik bir lezzet kombinasyonu yaratacağını söylüyor. Bu karışım ile eti ovalayarak lezzetine ve dokusuna çok özel bir dokunuş katabilirsiniz. Sadece kırmızı et değil, balık, tavuk hatta kek, kurabiye pişirirken de kahve telvelerini kullanabilirsiniz.

Yazının kaynağına buradan ulaşabilirsiniz.