Kahve içmeyi seviyorsunuz ama kahveye bundan daha fazla mı ilgi duyuyorsunuz?
Kahve hakkında bilgi edinebileceğiniz güvenilir kaynaklar mı arıyorsunuz?

Bugün size kahve hakkında herşeyi öğrenebileceğiniz birkaç yayından bahsedeceğim. Fiyat ve erişilebilirlik açısından da değerlendirme yapacağım. Ayrıca bu yayınları bulabileceğiniz internet linklerini de vereceğim. Haydi başlayalım!
Öncelikle fiyat açısından en uygun seçenek olan ve kahve hakkında harika bilgiler veren bir dergiden bahsetmek istiyorum. Yeni Fikirler Dergisi, “Kahve Hakkında Her Şey” sayısı. Yeni Fikirler Dergisi her sayıda başka bir konu üzerine yoğunlaşıyor. Kahve Hakkında Her Şey sayısında kahve hakkında bilmeniz gereken en temel bilgiler harika görsellerle birlikte sunulmuş. Fiyatı sadece 15 TL olan bu dergiyi http://www.abonelikmerkezi.com/KAHVE-HAKKINDA-HER-SEY,PR-1655.html buradan sipariş verebilirsiniz. Belki Yeni Fikirler Dergisinin diğer sayıları da ilginizi çeker.

Screenshot_20170826-014135

Cenk R. Girginol tarafından yazılan “Kahve – Topraktan Fincana” adlı kitap kahve üzerine harika bir kaynak. O kadar ki 2017 Dünya’nın En İyi Kahve Kitabı ödülünü almış. Ayrıca Türkiye’nin ilk ve tek kahve biyografi kitabı olma özelliğini de taşıyor. Yazarı Cenk Bey ile de tanışma ve sohbet etme fırsatım oldu. Kendisi bu işe oldukça emek vermiş, aldığı övgüleri ve ödülleri haketmiş bir yazar. Bence bu kitabın en iyi yanı bizden olması ve fiyatının birçok yabancı kaynağa göre çok makul olması. Ayrıca festival ve etkinliklerde de fiyat indirimi oluyor. Üstelik kitabınızı imzalı alma şansı elde ediyorsunuz. Cenk R. Girginol ve Kahve – Topraktan Fincana kitabı ile ilgili her şey için http://www.topraktanfincana.com buraya, satın almak için ise http://www.kahve.cc buraya tıklamanız yeterli.

Screenshot_20170826-013140

Bunun dışında Kahve Tutkusu olarak çevrilen Coffee Obsession isimli kitap da oldukça kapsamlı. Anette Moldvaer tarafından yazılan kitap Nuray Mestçi tarafından Türkçe’ye çevrilmiş ve NTV Yayınları’ndan çıkmış. Gayet kalın olan bu kitap hem karton kapak hem sert kapak olarak basılmış. Bana kalırsa bu kitap için sert kapak çok daha sağlam olacaktır. Bu kitapta tarifler de yer alıyor. Yani farklı kahveler hazırlamanız için gereken tüm bilgiler verildikten sonra farklı tarifleri de deneyebiliyorsunuz. Kendi evinizin baristası olmak için iyi bir seçenek. Ancak bu kitabın fiyatı biraz daha fazla. Örneğin Kitapyurdu mağazasında fiyatı 55 TL olarak görünüyor.

Screenshot_20170826-012941

Tüm bunların dışında iki ayda bir çıkan CoffeeMag Dergisi var. Bu dergi fiyat olarak çok uygun; sadece 5 TL. Ancak yukarıdaki örneklerden biraz farklı. Kahve hakkında, ekipmanlar hakkında temel bilgileri veren bir kitap gibi değil. Yine kahve ile ilgili makalelerden oluşan aylık dergi formunda. Şu an sadece belli merkezlere gönderimi yapılan ve bulunması biraz zor olan bir dergi. Ancak denk gelirseniz alabilirsiniz ve arşivinize dahil edebilirsiniz. Okuması gayet keyifli.

Screenshot_20170826-013039

Benim elimde olan ve inceleme fırsatı bulduğum kaynaklar bu şekilde. Ancak 3. dalga kahve dükkânlarında bulunan diğer yayınları da inceleyebilirsiniz. İngilizce okuma imkânınız varsa bu konuda çok daha fazla yayınla tanışmanız mümkün.

Kahveyle kalın…

Yazar: Yasemin Gedik Topuz