Kahve adına festival dönemi başladı. Hem İstanbul, hem Ankara, hem de İzmir’imiz de art arda kahve festivalleri var. Peki bu festivallere katılalım mı? Katılmaya değer mi? Festivalde neler var?  İçeride para harcıyor muyuz? Kahveyle arası çok olmayanlara da bir şekilde hitap eder mi? Gelin hepimizin aklından geçen bu gibi soruları birlikte cevaplayalım.

Ben daha önce Ankara’da Coffee Carnaval Blues Session etkinliğine ve Izmir’de ilk kez düzenlenen İzmir Coffee Festival etkinliğine katıldım. Bu deneyimlerimden yola çıkarak akıldaki bu sorulara cevap vermek istedim.

xwqz834008_edit

Festivalde Kahve Adına Neler Var?

Öncelikle, kahve festivalleri kahve anlamında çok geniş bir yelpaze sunuyor. Türk kahvesinden, filtre kahveye, nitelikli kahveden, kahve ekipmanlarına kadar kahveye dair aradığınız her şeyi bulabilirsiniz. Yani 3. dalga kahve dükkanları başta olmak üzere, Starbucks gibi zincir mağazaları veya Kurukahveci Mehmet Efendi gibi dev Türk kahvesi markalarını festivalde görebilirsiniz. Türkiye’nin farklı şehirlerinden gelen kahvecilerle tanışabilir, kendi kavurdukları kahveleri taze taze satın alabilir ve bu kahvelerin tadımını da bol bol yapabilirsiniz. Yani kahve festivallerinde istediğiniz kadar kahve içer ve kahveye doyarsınız ve kahve tadımı için ücret ödemezsiniz.

Kahve demleme ekipmanları, kahve makinaları, profesyonel kahve makinası firmaları da bu festivallerde yer alır.
Ancak festivallerin en güzel yanlarından biri baristalarla sohbet etme, soru sorma ve öğrenme ortamının olmasıdır. Kahve nasıl demlenir, sizin damak tadınıza uyan çekirdek hangisidir, latte art nasıl yapılır kendilerinden birebir olarak öğrenirsiniz. Üstelik şehrinizdeki kahvecilerle festival boyunca kurduğunuz ilişki siz daha sonra kahve dükkanlarına gidince etkisini gösterir. Tanışıklık dostluğa dönüşür ve kahve dükkânlarında evinizde gibi hissedebilirsiniz.

xwqz025347_edit

Bunun dışında festival boyunca kahve ile ilgili birçok workshop ve söyleşi yapılır. Örneğin “Evde nasıl kahve demlenir?” , “Nitelikli kahve ve 3.dalga kahve akımı nedir?” veya “Chemex ve/veya Hario V60 ile nasıl kahve demlerim?” gibi sorularınıza işin ustalarından cevap alırsınız. Ayrıca kahve tadımı yapılan ve nasıl yapılacağını öğreten workshoplar da mutlaka olacaktır. Bu workshop ve söyleşileri festivalin web sitesinden takip edilmesi, zaman ve yer bilgilerinin alınmasını ve istenmesi halinde ilgilendiğiniz workshop veya söyleşiye kayıt yaptırmanızı tavsiye ederim. Tüm bunlardan haberdar olmanın en kolay yolu ise sosyal medyada festival hesaplarını takibe almaktır.

xwqz754892

Kahve Dışında Neler Var?

Kahvenin yanına eşlik edecek en leziz yiyecek ve tatlıları da festival alanında bulabilirsiniz. Üstelik en kaliteli ve en gözde mekânları da bu festivallerde görmeniz ve yiyecek ve tatlılarını tatmanız mümkün. Ancak bunlar için özel bir ikram yoksa ücret ödeyeceğinizi  belirtmek isterim.

Festival boyunca gösteri alanında genellikle canlı müzik olur. Günün ilerleyen saatlerinde ise eğlencenin dozu artar ve dans gösterileri, konserler ile kahve ve keyif dolu bir akşam yaşarsınız. Festival boyunca yarışmalar da düzenlenir. Bunlar sahne yarışmaları olabileceği gibi, fotoğraf yarışmaları veya sosyal medya paylaşım yarışmaları da olabilir.
Ayrıca festival alanında birbirinden farklı tasarım ürünlerle ziyaretçileri karşılayan harika standlar göreceksiniz. Defterden, kaleme; kitap ayraçlarından, çantaya; seramik ürünlerden, süs eşyalarına kadar birbirinden güzel ve orijinal tasarım ürünler festival boyunca sizin için oradadır. Geçtiğimiz yıl KahveKadınKitap İzmir Kahve Festivali’ne katılmıştı. Harika ürünlerle ziyaretçilerin beğenisini kazanmıştı. Bu sene yine Kahvekadinkitap olarak ikincisi 13-14-15 Ekim’de İzmir Arena’da düzenlenecek olan İzmir Coffee Festival’a katılıyoruz. Festivale mutlaka gelin ve bizi standımızda ziyaret etmeyi unutmayın. Biz sizleri bekliyor olacağız 🙂

Yazar: Yasemin Gedik Topuz