İyi kahveden nasıl anlarsınız?
Kokusundan mı, tadından mı, renginden mi yoksa markasından mı?
Herkesin muhakkak farklı bir cevabı vardır. Tamamıyla kişisel bir tercih olan kahve, binbir çeşidiyle damaklarımızı büyülüyor. Peki, bu eşsiz büyünün mimarlarının hangi karışımlardan oluştuğunu incelemeye ne dersiniz? Hadi buyurun; en sevdiğiniz kahve eşliğinde haberimizi okuyun.

ESPRESSO

Ağırlık yerine basınç kullanılması mantığıyla oluşan bir kahve türüdür, Espresso. İnce çekilmiş kahve çekirdekleri, espresso makinesinde belirli sıcaklıktaki suyla buluşur ve en ince şekilde süzülerek bardağa dökülür. Espresso, dünyada tercih edilen kahveler arasında ilk sıralarda yer alır. Genellikle çoğu kahvenin özünde de Espresso vardır.

xwqz532195

TÜRK KAHVESİ

Tabi ki biz Türkler için kırk yıl hatırı olan Türk kahvesinden bahsetmezsek olmaz. İnce çekilmiş kahve çekirdekleri, su ve isteğe bağlı şeker ile cezvede ya da kahve makinesinde bol köpüğüyle pişirilir. Gerçi son günlerde yeni bir pişirme yöntemi çıktı. O da portakal kabuğunda, ocakta pişirme. Onu da bir denemek gerek.

MIRRA

Arapça’dan gelen kelime anlamıyla Mırra, doğu bölgesinde en çok tercih edilen kahvelerden birisi. Türk kahvesinden farkı daha sert bir kahvedir. İri dövülmüş kahve çekirdekleriyle pişirilen Mırra, geleneksel kahveler arasında ilk sıradadır.

xwqz181518

CAPPUCCINO

İtalyan yapımı kahve türü olan Cappuccino, Espresso ve sıcak sütün kaynatılması ile oluşur. Üzerindeki süt köpüğü bu kahvenin olmazsa olmazıdır ve özellikle porselen fincanda servis etmek gerekir.

LATTE

Yine aynı şekilde Cappuccino’daki gibi Espresso’ya krema haline getirilen süt dökülerek yapılır. Cappucino ile tek farkı onun Latte’den daha yoğun köpüklü olmasıdır.

“BİR FİNCAN KAHVE GİBİDİR HAYAT. BAZEN TATLI, BAZEN DEĞİLDİR.

ÖNEMLİ OLAN TADI DEĞİL ZATEN; ONU KİMİNLE İÇTİĞİNDİR…”

BOB DYLAN

Delicious-cup-of-third-wave-coffee-with-latte-art

MOCCHİATO

Shot Espresso içine yoğunlaştırılmış süt köpüğü eklenerek hazırlanır. Genellikle içine kakao da eklenen Mocchiato, Espresso’dan daha yoğun bir kıvama sahiptir.

AMERİCANO

Espresso’lu kahve içeceklerinden bir diğeri olan Americano, sıcak suya Espresso katılarak hazırlanır. Oldukça hafif ve yumuşak içimlidir.

peets-shot-fb.0.0

MOCHA

Benim en çok tercih ettiğim kahvelerden birisi olan Mocha, yine Espresso’ya süt eklenerek yapılır. Ancak Mocha’da çikolata da vardır. Özellikle beyaz çikolatalı Mocha en çok beğenilen lezzetlerden bir tanesidir.

FRAPPE

Yaz günlerinde soğuk kahve içmeyi tercih edenlerin ilk aklına gelen kahvedir. Hazır kahvenin köpürtülmesiyle oluşan, bir Yunan kahvesi olan Frappe, büyük bardaklarla ve buzla servis edilir.

Kaynak: http://yemek.com/kahve-cesitleri/

 

Sevil Yücel Çaylak