Ve beklenen gün geldi… İzmir Kahve Festivali bu haftasonu başlıyor. 13 Ekim Cuma günü saat 12:00’dan itibaren kahve kokusu deniz kokusuna karışacak. Peki siz festivale hazır mısınız? Korkmayın, hâlâ vaktiniz var. Peki festivale hazırlanmak için neler yapmalı? Festival boyunca nelere dikkat etmeli?

Biletinizi satın alın!

Kapıda bilet satışı olacak mı bilemiyoruz. Ancak satılsa bile uzun bir kuyruk beklemek istemezsiniz diye tahmin ediyoruz. Bu yüzden biletinizi Biletix‘ten mutlaka alın. Böylelikle zaman kazanmış olursunuz ve sıra beklemezsiniz. Eğer elinizde davetiyeniz varsa, şimdiden çantanıza veya cüzdanınıza yerleştirin.

Workshop/Seminer/Cupping kayıtlarınızı yapın!

Son haftaya girerken katılmak istediğiniz workshop, seminer veya cupping etkinliklerine kayıtlar başladı. Geçen sene kayıt olayından haberdar olmayan birçok ziyaretçi bu etkinliklere katılamadıkları için üzüldüler. O yüzden siz hemen festivalin web sitesine girip kayıtlarınızı yaptırın. Bunu yaparken dikkat etmeniz gereken nokta etkinlik saatleri. Aynı saatte birden fazla etkinliğe kayıt yaptirmamaya özen gösterin ki çakışma olmasın. Ayrıca hangi etkinliğe kayıt yaptırdığınızı ve başlama saatini ve yerini bir yere not alın. Etkinliklere kayıt için İzmir Coffee Festival web sitesinde formalar bölümünden kayıt yaptırabilirsiniz.

IMG_8995

Paranızı biriktirin ve/veya kredi kartlarınızın limitlerini uygun hale getirin

Festival boyunca para harcamak zorunda değilsiniz tabi. Kahveler ikram ediliyor. Ancak yine de birçok roaster bir arada olacak ve siz nitelikli kahve satın almak isteyebilirsiniz. Veya festival boyunca yemek, tatlı vb. satın almanız gerekecektir. Üstelik birbirinden güzel tasarım ürünler satışta olacağı için alışveriş de illa ki festivalin bir parçası olacak. Bu yüzden bir miktar para ayarlayın ve/veya kredi kartınızın kullanılabilir durumda olduğundan emin olun.

Fotoğraf makinanızı hazır hale getirin

Fotoğraf makinanızın şarjını doldurun. Hafıza kartını boşaltın. Ve hafiza kartını makinanıza yerleştirin. Cep telefonunuzla fotoğraf çekecekseniz şarj aletinizi ve yedek şarjınızı dolu şekilde çantanıza koyun. Cep telefonunuzda fazla yer yoksa, bazı dosyaları silerek veya yedekleyerek yer açmak isteyebilirsiniz.

Festival esnasında bol bol fotoğraf çekin. Çünkü harika kareler yakalayabileceğiniz bir ortam olacak. Fotoğraf çekmek için ortamın sakin olmasını veya poz verilmesini beklemeyin. Her ortamda mutlaka spontane şekilde yakalanacak müthiş kareler olacak. Ve tabii ki çektiğiniz fotoğrafları paylaşırken @izmircoffeefestival hesabını etiketleyin ki fotoğraflarınız yayınlanma şansı yakalasın.

xwqz728398_edit

Coffee Journal, yani kahve günlüğü tutun

Festival esnasında o kadar çok kahve içecek, worskhop ve seminerlerde o kadar çok yeni şeyler öğreneceksiniz ki bunları not almanız gerekecek. Denediğiniz kahve çekirdeklerini, hangi kahvecileri sevdiğinizi, tanıştığınız baristaların isimlerini ve daha birçok şeyi not almak için bir kahve günlüğü tutmak iyi bir fikir olacaktır.

Tanışın, kaynaşın

Kahve festivali demek sadece kahve içmekten ibaret değildir. Aynı zamanda şehrinizdeki kahve topluluğu ile iletişim haline geçmek, tanışmak ve dost olmak da demektir. Bu noktada sadece büyük ve tanınan markaların standları ile yetinmeyin. Mutlaka yerel kahve dükkanlarının standlarına uğrayın, sahipleriyle ve baristalarıyla tanışın. Kendinizi onlara tanıtın. Önceden gittiğiniz ve memnun kaldığınız mekânlar varsa takdirlerinizi ve beğenilerinizi iletin. Unutmayın ki 3 gün boyunca bizler için saatlerce kahve demleyecekler. Ayrıca ziyaretçilerle de tanışıp çok güzel kahve arkadaşlıkları kurabilirsiniz. Mesela sosyal medyadan tanıdığınız ama hiç görüşmediğiniz arkadaşlarınızla da yüzyüze görüşmek için harika bir firsat.

Tasarım ürünler stadlarını mutlaka gezin

Kahvekadinkitap olarak bizim de yer alacağımız tasarım ürünler standlarına mutlaka uğrayın ve tasarımcılarla tanışın. Her yerde göremeyeceğiniz, eşsiz ürünler orada sizleri bekliyor olacak. Kendinize veya sevdiklerinize birbirinden güzel hediyeler alabilirsiniz.

xwqz079401

Festivali her yönüyle değerlendirin

Festival bitiminde deneyimlerinizi mutlaka ilgili kişilere aktarın. Takdir ve beğenilerinizi, varsa eleştirilerinizi uygun bir üslûpla ve özelde ilgililere aktarın. İzmir harika bir festival kazandı. Bunu yapıcı bir şekilde davranarak geliştirmek bizim elimizde…

Şimdiden herkese keyifli bir festival diliyoruz…

Yazar: Yasemin Gediz Topuz