Bir iş görüşmesine gidiyorsunuz ya da yeni birileri ile tanışıyorsunuz. Sizin için hangisi doğru iş ya da doğru insan?
Hangisi hayırlısı?

Hayatımızda ikilemler arasında kaldığımızda bir işaret bekleriz. İlk arayan kazanır, kısa çöpü çeken kaybeder ya da daha farklı yöntemler.
Kararsız kaldığımız dönemlerde Yaradan’ dan yardım isteriz.

“Allahım hakkımda hangisi hayırlısı ise, onu bana ver.”

Size bir işaret gelir ve siz onu fark edersiniz. Dersiniz ki; ”bu benim için doğru olan.”

Ya o işareti farkedemezseniz!

isaret3

Belki bir insan, belki bir görsel, belki bir telefon. Size gelen işaretlerden birisidir.

Deniz Erten’ in ”İşaret” isimli kitabının kapağında; ”Adına ne dersen de hakikat bir tanedir!” yazıyordu. Ne kadar anlamlı, ne kadar derin bir söz.  Tasavvuf kitaplarına karşı ön yargım olduğu halde, bu kitapta beni çeken bir şeyler vardı. Bu türde çok özel isimlerin kitaplarını okurum. Kitabı okuduktan sonra okumaya devam edeceğim özel isimlerin arasına girdi sevgili yazarımız.

En yalnız anlarında Allah’ a sığınan, babası vefat ettiğinde Allah’ ın yanında olduğunu bilen, en zor zamanlarında işaretleri gören bir insanın işaretleri takip edişini çok güzel bir şekilde kaleme alıyor, Deniz Erten. Kitap içerik olarak fazlasıyla yoğun, oturup tek seferde okuyabileceğiniz tarzda bir kitap da değil maalesef. Ara ara okumalı, sindirimeli ve ne anlamlar içerdiğini anlamalısınız. Kitabın hazırlık aşamasında fazlasıyla araştırma yapıldığını ve derinlere inildiğini kitabı okurken fark edeceksiniz.

isaret1

Kitap, okuyucularına çok güzel kazanımlarla birlikte hayat boyu geçerli olacak dersler de vermekte.

”Sevap” kelimesinin anlamının, ”dönmek, geri gelmek” olduğunu bu kitapta öğrendim.

Örneğin; hayatta her şeyin bir bedeli vardır. İyilik yaparsınız, karşınıza güzel iyilikler çıkar. Nereden geldiğini bilmediğiniz ve size yardımcı olan iyilikler sizinle olacaktır.

Birisine kötü davrandınız ya da günah işlediniz. Bunlar da zaman içerisinde karşınıza çıkacaktır.

Hiç bir suç karşılıksız kalmadığı gibi, hiç bir iyilik de karşılıksız kalmaz.

”İyilik ederseniz, kendinize iyilik etmiş olursunuz. Kötülük ederseniz, kendinize kötülük etmiş olursunuz.” (İsra Süresi 7)

”İyi ve kötünün yüzü aynıdır. Her şey insanın yoluna ne zaman çıktıklarına bağlıdır.” Paulo Coelho (Şeytan ve Genç Kadın)

 

Hayatınızda karşınıza çıkan İşaret’ leri görebilmeniz dileğiyle.

Esra Sal