Genel olarak hayatının gidişatından memnun da olsan zaman zaman belli başlı düzenlemeler yapman gerekebilir. Neden mi? Sürekli aynı şeyleri yapıyormuşsun hissiyatına kapılmamak için. Kendini yeniden keşfetmek için. Yeni amaçlar edinmen için. Tutkuyla yapacağın şeyleri fark etmen için.

Öyle ya da böyle hepimiz belli bir düzenin içinde, tabir-i caiz ise yuvarlanıp gidiyoruz. Kimimiz bir yandan iş hayatı, bir yandan annelik, bir yandan hobileriyle var oluyor. Kimimiz sadece ev hayatıyla kendini sınırlandırıyor. Ama şu var ki, hepimiz belli bir döngünün içinde yaşıyoruz.

Her şey olağan hız ve sıradanlıkla geçip giderken yaşamlarımızdan, bu süreç içinde biz farkına varmadan gereksiz detaylarla doluyor hayatlarımız. Nasıl ki zaman zaman e-posta hesaplarımızı kontrol edip mail kutularımızı spam mailllerden arındırıyorsak, yaşamlarımızı da belli aralıklarla gereksiz detaylardan arındırmalıyız ve yeniden düzenlemeliyiz.

İlk düzenleme sorumluluklarımız üzerinde yapılabilir.

2016-11-11-photo-00000550

Öncelikle aşağıdaki konulardaki sorumluklarını listele.

 1. İş – İş yerindeki sorumlulukların.
 2. Ek iş – Daha fazla para kazanmak için yaptığın ek işlerin sorumlulukları.
 3. Çocuklar – Çocukların her aktivitesi aynı zamanda senin hanene de ek bir sorumluk ekler.
 4. Hafta sonu kursları, spor, bale, yabancı dil…
 5. Ev – Evde yapmak zorunda olduğun sorumluluklar.
 6. Hobi – Kendin için keyifle yaptığın aktivitelerin de belli sorumlulukları vardır. Mesela, fotoğraf, spor, okumak, yazmak… hepsinin gerektirdiği belli sorumluklar vardır.
 7. Gönüllü işler – Bir sivil toplum kuruluşuna üyeysen, bunun getirdiği belli sorumluluklar vardır. Toplantılar, organizasyonlar, gönüllü görevler gibi.
 8. Günlük işler – senin hiç farkına varmadığın ama sürekli zaman harcadığın işler. Mesela, bankaya para yatırmak, bir şeyi tamirciye götürmek, market alışverişi ve hatta arabaya benzin almak.

 

Bunların dışında daha fazla sorumluluk kategorin varsa, onları da eklemelisin. Daha sonra ise her bir kategori için kendine sormalısın:

 • Bu benim için ne kadar önemli?
 • Bu benim hayatıma ne katıyor?
 • Bu benim yaşam önceliklerim arasında mı?
 • Eğer bundan vazgeçersem, bu benim hayatımı nasıl etkiler?

Elbette bu sorulara dürüstçe cevap vermen gerekiyor. Burada altını çizmek isterim ki, herkesin hayatı farklı olduğundan dolayı herkesin öncelikleri de farklıdır. Benim başkasına devredebileceğim bir sorumluluğu sen kimseye devredemeyebilirsin. O yüzden direkt örnekler vermedim.

Sorulara verdiğin cevaplara göre üzerinden bir sorumluluğu bile azaltabilmen demek, daha fazla önem verdiğin bir şeye odaklanman demek aslında. Başlarda biraz suçluluk duyabilirsin ama daha sonra yaşadığın rahatlamanın etkisiyle elindeki işlere daha gönülden daha istekli sarıldığını fark edeceksin. Çünkü hayat, fazlalıkları üzerimizde taşımak için çok kısa. Bu fazlalıklar sorumluluk bile olsa.

Selen Baranoğlu