Dindar bir anne, laik bir baba arasında büyüyen bir kız çocuğu, Peri. İçindekileri ise, ne zaman anlatmaya kalksa herkes kendine göre yorumluyor. O yüzden kendisinin en iyi dostu kitaplar. Sürekli okuyor, öğreniyor, araştırıyor. Babasının kendisine hediye ettiği defterine ise; kafasına takılan, Allah – din ile ilgili soruları yazıyor ve araştırıyor. Bunu yapmaktan da asla vazgeçmiyor. Defter bittiğinde ise tek yapması gereken eski yazdıklarını silmesi ve yeni sorularını yazabilmesi.

Babası kızının en iyi üniversitede okuması istemektedir. Kızı için bütün varını yoğunu ortaya koyar ve onun Oxford üniversitesini kazanabilmesi için elinden geleni yapar. Peri ise çok sevdiği babasının istediğini yapar. Annesi bu durumdan çok hoşnut olmasa da bu durum Peri’nin Oxford’a gitmesini engelleyemez.

havva2

Okulun ilk günü Şirin ile tanışan Peri, Şirin’in görüşlerinden çok etkilenir. Şirin’in bakış açısı herkesten daha farklıdır. Sorularıyla Peri’yi sürekli şaşırtacaktır. Şirin’in Peri’ye taktığı isim ”Modernus Muslimus”  ise Peri’yi düşündürmeye devam edecektir.  Hatta Profesör Azur’ un ”Tanrı” dersine katılması için Peri’ yi destekleyen de Şirin olacaktır. Peri’nin diğer arkadaşı ise, fazlasıyla dindar olan Mona’dır. Peri ise evde anne ve babası, okulda Şirin ile Mona arasında kalan bir şaşkındır.

Günahkar
İnanan
Şaşkın

Peri’nin şimdiki zaman ve geçmiş zamanı arasında geçen kitapta, sizi de sorgulatacak ve düşündürtecek birçok taraf olacağı kanısındayım.

Son kısmı biraz boşlukta kalmış olsa da kitabı okurken; Azur’un tarzını, Peri’nin sorgulamasını sevdim.

Sizinde seveceğinizi düşünüyorum.

Keyifle okuyun.

Esra Sal