Yaz mevsiminin gelmesiyle beraber özellikle biz kadınlar zayıflama yöntemlerinin kapısını çalıyor. Bu yöntemlerden en ilgi çekenler ise hızlı kilo kaybı sağlayanlar ve yeni trendler oluyor. Hızlı kilo kaybı kısa süreli mutluluk hali veriyor fakat metabolizmanızın durumuna göre kilolarınız birkaç ay sonra geri geliyor. Hatta bazen bu süre birkaç haftayı bile bulabiliyor. Bunun nedeni ise hızlı verilen kiloların kas ve su kaybı olması gerçek bir yağ kaybı olmamasıdır. Son zamanlarda yeni trendlerin kapısı da hızlı kilo verdirir mi? düşüncesi ile çalınmaya başlanıyor. Bunlardan bir tanesi de “glütensiz beslenme zayıflatır mı?” düşüncesi.

Yaz mevsimi yaklaşıyorken gelin bakalım glütensiz beslenme gerçekten çözüm mü yoksa çözüm zannederken bizi uçuruma mı götürüyor.

GLUTEN NEDİR VE NERELERDE BULUNUR?

Öncelikle glüten nedir ondan bahsedelim. Gluten bir proteindir. Normal bir kişi mide-bağırsak kanalı ile bu proteini sindirebilmektedir. Ancak bazı kişiler bu protein grubunun sindiriminde sorun yaşayabilir. Bu durum kişinin glüten intoleransı olabileceğini veya çölyak hastası olabileceğini bize bildirir. Kişilerin böyle bir durumda glütensiz beslenmesi gerekmektedir. Glüten buğday, arpa, çavdar ve yulafta bulunmaktadır. Paketli ürünler alınırken içindekiler kısmına dikkat edilmesi önemlidir.

Letter blocks surrounded with gluten free products including wild rice and oats

SADECE ZAYIFLAMAK İÇİN GLUTENSİZ BESLENEBİLİR MİYİM?

Glüten içermeyen bir diyet demek aslında unlu, nişastalı her türlü besini, malt, malt unu ve benzeri ürünleri beslenmenizden çıkarmanız demek. Yani aslında yerine glütensiz karbonhidrat kaynaklarını koymuyorsanız çok ciddi bir karbonhidrat kısıtlaması demek. Yani kalorinizi ister istemez azaltıyorsunuz ve zayıflamanız kaçınılmaz oluyor. Fakat bir de dikkat edilmesi gereken başka bir konu var bu da glutensiz diyetin zayıflatacağını düşünürken bu ürünleri tüketerek kilo alabileceğiniz. Glutensiz ürünlerin çoğu glütenin ürünlere kattığı dokunun yerini alabilmesi için ekstra yağ ve ekstra şeker içerebiliyor. Bu da ekstra kalori demek! Bu nedenle özellikle şeker hastasıysanız veya insülin direnciniz varsa glütensiz ürünlerin şeker içeriğine daha çok dikkat etmelisiniz. Aynı zamanda glütensiz ürünlerin tüketilmesi sağlıklı bakteriler dediğimiz bifidobakterlerin azalması anlamına gelmektedir. Böyle bir durumda ise ciddi bağışıklık sorunları gözlenebilmektedir.

PEKİ, NE YAPALIM?

Eğer glüten içeren besinler tükettiğinizde bir sorun yaşamıyorsanız beslenmenizden glüteni veya tahılları çıkarmanıza gerek yok. Fakat glüten içeren besinler tükettiğimde aşırı şişkinlik ve gaz problemiyle karşı karşıya kalıyorum diyorsanız sorunun üstünü örtecek bir tedavi uygulamadan nedenini öğrenmek için bir gastroenterologdan randevu almalısınız. Daha sonrasında belirlenen rahatsızlığa göre diyetisyen eşliğinde bu duruma özel bir beslenme programı ile tedaviye devam etmelisiniz.

Yazar: Deniz Zünbülcan