Yazdığım başlığın özellikle anneler için ne kadar ütopik bir anlam ifade ettiğini çok iyi biliyorum. Öncelikle kendimden biliyorum çünkü bundan bir 5 yıl öncesine kadar başlıktaki cümleyi biri bana okusa hemen cevabı yapıştırırdım “aa, şekerim ben çocuklu bir kadınım, ne sadeleşmesi” diye. Lakin o zamandan bu zamana köprünün altından çok sular geçti. Ben basit ve mutlu bir yaşam ile tanıştıktan sonra, evimdeki fazlalıklardan da kademeli olarak kurtulma sürecine girdim. Süreç bitti mi dersen, elbette bitmedi; zaten ben de bitmesini beklemiyordum.

Fakat, başladığım yere göre çok yol kat ettiğimi söyleyebilirim; şu anda evimde kullanılmayan yemek takımları, kırk yılda bir yatılı misafir gelir diye sakladığım nevresim, yorgan, bornoz takımları, kilo alırsam veya verirsem diye gardırobumda bir köşeye sıkıştırdığım kıyafetler, modası gelir diye elimde tuttuğum parçalar yok. Yani, bu yazdıklarımın hepsi ve daha fazlası vardı da, kurtuldum artık onlardan, artık yoklar. Tabii bu kurtulma işlemi bir kere yap, sonsuza kadar mutlu yaşa şeklinde olmuyor maalesef. Malum, biz de insanız, yaşıyoruz, yaşarken beğendiğimiz şeyler oluyor, onlara sahip oluyoruz. Bu yüzden evimiz zamanla yine eski haline dönme potansiyeline sahiptir her zaman. Bunun için, fazlalıklardan kurtulma işini, bir kerelik bir olay gibi değil, düzenli yapacağın bir rutin olarak görmeni tavsiye ederim.

IMG_5969 (4)

Peki nereden başlamalı, nasıl yapmalı?

 

Ben attığım öncelikleri adımları paylaşıyorum burada. Sen de aynı, ya da benzer, adımlarla evini sadeleştirebilirsin. Hem de çocuklara rağmen. Şimdiden kolay gelsin.

 

       Evini Sadeleştirme Adımları

 

  1. Yavaş başla. Bir anda bütün evini sadeleştiremezsin. Küçük adımlarla başlayabilirsin ama; mesela önce kendi gardırobundan, hatta belki sadece bir çekmeceden bile olabilir, yeter ki içinde fazlalık barındıran bir yer olsun.
  2. Zaman ayır. Gerçekçi olmak gerekirse, evini sadeleştirmek, çocuklar 15 dakikalığına kendi kendilerine oynadıkları sırada yapabileceğin bir şey değil. Bunun için kasıtlı zaman ayırman gerek; örneğin Cumartesi sabahını ya da Pazar öğleden sonranı. Acele etmeden yapabileceğin bir zaman dilimi belirlemelisin.
  3. Acımasız ol. Çok özel anısı olan eşyalar haricinde, evindeki fazlalıklarla aranda duygusal bağ kurma. Bir şeyleri atarken ya da başkasına verirken vicdanın sızlamasın. Uzun süredir kullanmıyorsan, hayatını basitleştirmiyorsa o şeylerden kurtul.
  4. Rutin oluştur. Düzenli aralıklarla bu işlemleri tekrarla.
  5. Daha az satın al. İşin özü burada yatıyor aslında. Ne kadar az o kadar iyi. Gerçekten ihtiyacın olan şeylere para yatır, heveslik parçalara değil.
  6. Kendini ödüllendir. Küçücük bir çekmeceyi bile fazlalıklarından arındırdıysan, bu süper bir şey. Kendine kaliteli bir kahve ısmarlayabilirsin mesela.

Selen Baranoğlu