Bir erkek, bir kadın…
Büyük bir aşk, evlenme teklifi ve “bir ömür boyu mutlu olma” sözü…

E peki, bu evliliklerin en tatlı meyvesi?
Bir erkek, bir kadın ve bir de bebek…
Evdeki bebek kokusu, gece uykusuzluğu, loğusa bunalımı…
Ve sonsuza dek mutlu yaşadılar…

Sonsuza dek mutlu yaşarken kim bilir hangi badireleri atlatıyor insan? Ama ne uykusuz geceleri ne de sinir krizi geçirdiği anları hatırlıyor. Bir ebeveyn için hatırlanan en güzel şey ilk temas…

Peki, bu teması 9 ay 10 gün beklemek? En, en ve en zor şey. Uykusuz geceler, mide bulantıları, baş dönmeleri, sancılar, aşermeler… Hepsi de mutlu sona ulaşmak için yaşanan zorluklardan bazıları. “Hamileliğin hiç mi güzel yanı yok?” dediğinizi duyar gibiyim. Olmaz mı? Tabi ki var. Ultrasonda onunla ilk tanışmanız, ilk hissediş, ilk tekme. Bir anne adayı için en duygu dolu anlardan.

turquoise_gorgeous-baby-boy-shower-main-table-decorations

Bu duygu dolu anların yanında şimdi bir de Avrupa Kültürü’nden ülkemize uyarlanan baby shower partileri yani bebeğe hazırlık partileri düzenleniyor. Doğum sonrası mevlidi, diş buğdayı, yaş günü gibi eski adetlerimizin yanına baby shower gibi yeni gelenekler ekleniyor.

Peki, nedir bu “Baby Shower”

Doğum öncesi anne adayının en yakınındaki kişilerin organize ettiği bir çeşit ‘hediye toplama organizasyonu’ olarak yorumlayabiliriz. Öyleki organizasyondan haberdar olan anne adayı, organize eden kişilere bebekle ilgili eksiklerin olduğu bir ihtiyaç listesi dahi sunabiliyor. Tamamen annenin tercihlerine göre düzenlenen organizasyonun renginden konseptine, pastasından hediyeliklerine kadar anne adayına sorularak tasarlanıyor. Amaç, anne-baba adayının maddi anlamda yükünü azaltabilmek ve en önemlisi doğumdan sonra yoğun ve uzun geçecek gecelerden önce anneyi eğlendirebilmek. Tabi Amerika’da daha çok böyle yapılıyor. Ülkemizde ise hamile kişi, organizasyonunu kendi yapıyor. Bizde ihtiyaç listesi oluşturmaktan ziyade arkadaşlarla bir araya gelme ve eğlenme amaçlı düzenleniyor.

baby-showers-3

Baby Shower partilerinde çeşitli oyunlar da düzenleniyor. Bunlardan bazıları;

  • Bir sepet dolusu bebek eşyasının fiyatını tahmin etme
  • Herkesin bebeklik fotolarının dizilmesi ve kimin fotoğrafı olduğunu bulma
  • Pirinç dolu bir kâseye atılan iğneleri, gözü bağlı bulma
  • Biberonun içindeki sütü, elleri bağlı, ağzıyla dikme
  • Bebek mamalarını tatma ve hangi markaya ait olduğunu bulma
  • Bebek bezlerine farklı çikolatalar sürüp koklayarak hangi markaya ait olduğunu bulma
  • Anne adayının göbek çevresinin kaç parça tuvalet kâğıdına denk geldiğini bulma

Birçok anne adayı doğum öncesi yapılan bu organizasyonları, eğlenceli ve olağan karşılarken bazı anne adayları çocuk doğmadan yapılacak bu tip organizasyonların uğursuzluk getirebileceği kanısında. Tabi ki bu bir tercih meselesi. İstediğiniz şekilde bebeğinizi karşılamak sizin elinizde. En önemlisi onu sağlıkla kucağınıza aldığınız an. Gerisi sadece teferruat.

Sevil Yücel Çaylak