2017’ye sayılı günler kala hediye önerilerimize devam ediyoruz. Sevdiklerinize alabileceğiniz belki de en özel hediyedir kitap. İyi bir kitap yepyeni pencereler açar insanın hayatında. Kahve Kadın Kitap ailesi olarak 2016’nın ve tüm zamanların en sevilen kitaplarından bir liste hazırladık sizin için. Umarız keyifle okursunuz.

Kürk Mantolu Madonna / Sabahattin Ali

Hala Sabahattin Ali kalemiyle tanışmadıysanız başlangıç noktanız kesinlikle “Kürk Mantolu Madonna” olmalı. Raif Efendi ve Maria Puder’in masumiyeti sizi çok etkileyecek eminiz. Ayrıca, Kuyucaklı Yusuf, İçimizdeki Şeytan, Sırça Köşk, Değirmen de okunmaya değer eserlerinden.

xwqz433298

Fareler ve İnsanlar / John Steinbeck

Pulitzer ve Nobel Edebiyat Ödüllü yazar John Steinbeck’in kısa ama oldukça etkileyici kitaplarından “Fareler ve İnsanlar” birbirine zıt karakterde iki mevsimlik tarım işçisinin öyküsünü anlatıyor. Steinbeck bu eserinde sadece dostluk ve dayanışmayı anlatmaz; aynı zamanda insanın insanlar ve doğayla olan ilişkisini de tüm çıplaklığıyla okuyuculara aktarır. Steinbeck’in Gazap Üzümleri, İnci, Uzun Vadi gibi eserleri de yeni yılda şans verilmesi gereken kitaplarından.

Incognito – Beynin Gizli Hayatı ve Beyin Senin Hikayen / David Eagleman

Birbirinin tamamlayıcısı niteliğinde olan bu iki kitap bize beynimizin sınırlarını keşfetmenin yollarını gösteriyor. Okuyucu yorumlarına göre bu kitaplardan sonra zihnimiz bize teşekkür edecek.

Beni Ödülle Cezalandırma / Dr. Özgür Bolat

Sıradaki kitap önerilerimiz anne ve anne adaylarımız için. Eğitim bilimci Dr. Özgür Bolat, ödüle dair yetmiş yıl süren araştırmaların sonuçlarını oldukça anlaşılır bir dille kitabında işliyor. Ödülle ilgili doğru bildiğimiz yanlışlar, ödül ve değerlerin ilişkisi, mutlu ve başarılı çocuk nasıl yetiştirilir sorularının cevaplarını veriyor bu kitapta.

xwqz625302

Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu / Stefan Zweig

Modern Klasiklerin sıcacık diliyle en okunası yazarlarından Stefan Zweig ile henüz tanışmadıysanız “Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu” tam size göre. Bir kadının yıllarca karşılıksız hislerle bağlı olduğu sevdiğine yazdığı mektuplar sizi de çok etkileyek. Yazarın Ayrıca, Satranç, Olağanüstü Bir Gece, Bir Kadının Yaşamından Yirmi Dört Saat kitapları da okunmaya değer.

Kurtlarla Koşan Kadınlar / Clarissa P. Estes

Kurtlarla Koşan Kadınlar’da Clarissa P. Estes, kadınlar için yalın uygulanabilir ve doğal çözümler öneriyor. Her kadının başucu kitabı olmaya aday bu kitap hayatınızdaki kadınlara verebileceğiniz en güzel hediyelerden biri olacaktır.

Kanadı Kırık Kuşlar / Ayşe Kulin

Ayşe Kulin, son kitabında “Kendi vatanında bile yabancıdır kanadı kırık kuşlar” diyerek 1930 Almanya’sından Türkiye’ye uzanan bir kaçış hikayesi anlatıyor bize. Yazarın ayrıca kendi ailesinin hikayesini anlattığı Veda, Umut, Hayat, Hüzün dörtlemesi ile Handan, Sevdalinka, Gizli Anların Yolcusu da okunmaya değer kitapları arasında.

Fi-Çi-Pi / Akilah Azra Kohen

Kılişeleşmiş kişisel gelişim kitaplarından uzakta her sayfasında ayrı farkındalık yüklü, bilim, siyaset, psikoloji, müzik ve daha birçok konuda anektodlar içeren bu seri sizi çok etkileyecek ve yazarın da dediği gibi “Bu hikaye burada bitecek ve sen başlayacaksın!”

Ailenin Minik Üyeleri İçin…

Minik arkadaşlarımız için de kitap önerilerinde bulunmadan geçmeyelim. Hepimizin gözbebeği Küçük Prens bizce her çocuğun kütüphanesinde yer alması gereken bir kitap. Her yaştan okuyucuya vereceği mesajları olan çok özel bir kitap. Filmi de çekilen Charlie’nin Çikolata Fabrikası da çocukların severek okuyacakları kitaplar arasında.

Yapı Kredi Yayınları bu yıl çok güzel bir çalışmaya imza attı ve Sabahattin Ali’nin üç öyküsünü, Yaşar Kemal’in Kalemler hikayesini ve Nazım Hikmeti’in üç şiirini Sedat Girgin illüstrasyonları ile çocuklarla buluşturdu. Genç arkadaşlarımıza edebiyatımızın usta isimlerini sevdirmek için iyi bir başlangıç olacağını düşündüğümüz bu kitaplar güzel bir yeni yıl hediyesi olabilir.

Serenad / Zülfü Livaneli

Müzisyen kimliğiyle tanıdığımız Zülfü Livaneli’nin edebi kişiliğiyle tanışmadıysanız Serenad başlangıç noktanız olabilir. İkinci Dünya Savaşı sırasında üniversite reformu kapsamında yolu Türkiye’ye düşen Prof. Maximilan Wagner’in günümüzde ve geçmişte devam eden hikayesi sizi çok etkileyecek.

xwqz476584

Bin Muhteşem Güneş / Khaled Hosseini

Kahaled Hosseini savaş dolayısıyla memleketinden kilometrelerce uzak kalmış olsa da kalemiyle doğduğu coğrafyanın hikayelerini kitapseverlerle buluşturuyor. Bin Muhteşem Güneş, iki kadının savaş ortamında dostlukla örülen hayatta kalma mücadelesini işliyor. Her kadının okuması gereken kendine dersler çıkartabileceği bir kitap. Yazarın ayrıca, Uçurtma Avcısı ve Ve Dağlar Yankılandı da kitapseverlerin severek okuduğu kitaplardan.

Kuşlar Yasına Gider / Hasan Ali Toptaş

Kalemiyle biz edebiyat severleri büyüleyen Hasan Ali Toptaş’ın son kitabı “Kuşlar Yasına Gider” ile romancılığına yeni bir boyut katarak adeta “nefeslendiriyor” 2016’nın ve Hasan Ali Toptaş’ın en iyi romanları arasında yer alan bu kitabı çok seveceksiniz.

Hayvanlardan Tanrılara – Sapiens /Yuval Noah Harari

“Homo sapiens neden ekolojik bir seri katile dönüştü, para neden herkesin güvendiği tek şey, kadınlar üstün sosyal becerilere sahipken, neden çoğu toplum erkek egemen?”  gibi sorulara cevap arayan Sapiens kitabı otuzdan fazla dile çevirilmiş 2016’nın en çok satan kitapları arasında. Harari, modern dünyanın sorularını yalın bir dille yanıtlıyor, Sapiens’te.

Adam / Yılmaz Özdil

Geçtiğimiz yıllarda “Kadın” isimli kitabından sonra “Çünkü, her kadın kadın ama… Her erkek adam değil.” diyerek memleketin adamlarından bir seçki sunuyor, Yılmaz Özdil. Hayatınızdaki Adam’lar için güzel bir hediye olabilir.

Ela Gözlü Pars Celile / Osman Balcıgil

Nazım Hikmet’in annesi, Yahya Kemal’in sevgilisi, Osmanlı’nın ilk nü ressamı Celile Hikmet’in acıyla yoğurulmuş hayat hikayesi Osman Balcıgil’in eşsiz kaleminde hayat buluyor. Osmanlı’nın son dönemlerine ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş dönemine ışık tutan bu kitap aynı zamanda Nazım Hikmet ve Yahya Kemal sevenlerin de severek okuyacağı türden bir kitap.

xwqz673911

Küçük Ağaç’ın Eğitimi / Forrest Carter

Eğitim bilimciler tarafından tavsiye edilen bir kitap, Küçük Ağaç’ın Eğitimi. Hüzün, coşku ve duyarlılık yüklü bir hikaye. Eğer hayatınızda tek bir çocuk varsa bu kitabı okumalısınız. İlişkilerimizin yüzeysel kaldığı,  kalabalıkların bunalttığı, niteliğin önemsenmeyip niceliğe yoğunlaştığımız bu çağda sevgiyi, duyarlılığı, dürüstlüğü, samimiyeti kızılderili mantığıyla bize hatırlatan muhteşem bir kitap.

Kör Baykuş / Sadık hidayet

Türkiye’deki edebiyat severlerle ilk kez 1977’de Behçet Necatigil çevirisi ile Varlık Yayınları bandrolüyle buluşan Kör Baykuş, “Yirminci yüzyılın başyapıtı” olarak adlandırılıyor. Özellikle İran Edebiyatı’na meraklı sevdikleriniz için ideal bir yeni yıl hediyesi olacaktır.

Martin Eden / Jack London

Modern Klasikler Serisi’nde yer alan ve yazarın kendi hayat hikayesiyle çok sayıda ortak noktası olması sebebiyle otobiyografik özelliği de olan Martin Eden klasik seven dostlarımız için biçilmiş kaftan. Kitap aynı zamanda sınıf çatışmalarını da oldukça yoğun şekilde işlemekte.

Lugat 365 – Bazı Kelimeler Çok Güzel

Banu-Onur Ertuğrul çiftinin 2014 yılında artık kullanılmayan ama anlamını öğrendiğimizde içimizi titreten kelimleri bizimle buluşturmaya karar vermişler. Ve ortaya Lugat 365 çıktı. Çoktan unuttuğumuz ya da hiç öğrenemediğimiz o güzel kelimeleri severek okuduğumuz kalemlerin eserlerinden alıntılarla bizimle buluşturan bu özel kitap her kitap severin kitaplığında yer almalı.