Bujo ifadesi ile belki daha önce sosyal medyada karşılaşmışsınızdır. Acaba nedir diye aklınızdan geçirip cevabı ile karşılaşmadıysanız, bu yazı tam size göre. Çünkü bugün bu-jo, yani bullet journal üzerinde duracağız.

Bullet Journal Nedir?

Bullet Journal, zamanımızı yönetmeyi, günlerimizi, haftalarımızı planlamayı mümkün hale getiren bir defterdir. Boş bir defter alıp yıllık, aylık, haftalık ve günlük bölümler hazırlayıp, gün gün planlarınızı, etkinliklerinizi, toplantılarınızı not edebilirsiniz. Bullet denmesinin sebebi ise not alacağınız şeyleri bu deftere madde madde yazmanızdır. Dolayısıyla aşağıdaki fotoda da göreceğiniz gibi oldukça kısa, vakit almayan ama etkili bir yöntem ile zamanınızı daha iyi yönetir hale gelirsiniz.

Bullet Journal’ın Evrimi

Ancak bullet journal olayı popülerleştikçe şekil değiştirdi. Yani artık bullet journallar minimal ve net olmaktan çıktı. Kimileri çizimlerle, kimileri sticker ve desenli bant gibi dekoratif ürünlerle süsledi sayfalarını. Hatta fotoğraflar, boyalar da işin içine girince ortaya hem scrapbooking, hem art journal, hem de planlayıcı özelliği olan defterler çıktı. Kısacası herkes kendi ihtiyacına ve zevkine göre bullet journal defterlerini şekillendirdi.

Bujo Materyalleri

Bujo hazırlamak için ihtiyacınız olan aslında sadece 2 şey var. Bir defter ve bir de kalem. Ancak sizin bujo stilinize ve tercihinize göre bu malzeme listesi uzayabilir.

Defter seçiminde genellikle kullanılan dotted, yani noktalı defterdir. Bu defterler çizgisiz gibi görünmekte, ancak noktalar sayesinde sayfa hazırlarken size rahatlık sağlamaktadır. Bulması biraz zor ve dolayısıyla pahalı defterlerdir. Bunun dışında kareli defter uygun olabilir. Çizim rahatlığı yerine görünümü tercih ediyorsanız çizgisiz defter de kullanabilirsiniz.

Kalem olarak ise uç kalınlığı birbirinden farklı siyah mürekkepli kalemler işinizi görür. Uç boyutu 0.3 olan kalemler küçük alanlara yazı yazmak için çok idealdir. Daha kalın uçlu kalemleri ise çizimde kullanabilirsiniz.

Cetvel, kurşunkalem ve silgi ikinci önemli grup. Sayfalarınızı önce kurşunkalemle hazırlayıp daha sonra üzerinden siyah mürekkepli kalemle geçmek mantıklı olacaktır. Bunun için uçlu kalem tercih etmeniz uygun olur. Silgi seçerken de iz bırakmayan ve leke yapmayan bir silgi seçtiğinizden emin olmalısınız.

Dekorasyon için kullanabileceğiniz desenli bant, sticker, renkli kalemler, boyalar gibi malzemeler de üçüncü grubu oluşturuyor. Renkli kalem seçerken sayfanın arkasına geçmeyen bir seri almanızı tavsiye ederim. Bunları malzemelerle süsleme yaparken de her ay bir tema uygularsanız daha düzenli ve estetik bir sonuç elde edersiniz. Örnegin Ocak ayında kartanesi teması, Şubat ayında yıldız, Mart ayında çiçek teması gibi…

Bullet Journal Nasıl Hazırlanır?

Peki, bullet journal için hazırlayabileceğiniz temel sayfalar hangileridir? Öncelikle daha geniş zaman diliminden, daha dar zaman dilimine göre gitmeniz gerekmekte. Yani bomboş bir defteri elinize aldığınızda önce yıllık görünüm, tüm yılı kapsayan çizelge ve listeler (yıl boyunca okunacak kitaplar listesi, izlenecek filmler listesi, sosyal medya hesapları takip grafiği gibi), yıllık hedefler tablosu vb. sayfaların hazırlanması işinizi kolaylaştırır. Daha sonra ise Ocak ayından veya bulunduğunuz aydan başlayarak aylık liste ve tabloların hazırlanması gerekir. Mesela Ocak ayı kilo takip çizelgesi, alışkanlık takip çizelgesi, minnet günlüğü, ayın önemli olayları ve tarihleri gibi tüm ayı ilgilendiren bölümler. Ve en sonunda da haftalık çizelgelerinizi hazırlayabilirsiniz. Pazartesi’den Pazar’a tüm günler haftalık görünümde yer alır.

Bullet Journal İçin Faydalı Kaynaklar

Youtube üzerinden video izleyerek bullet journal ile ilgili örnekler görebilir, kendi tarzınıza karar verebilirsiniz. Üstelik hazırlanabilecek yeni sayfalar keşfedebilirsiniz. Ben burada size farklı tarzlarda birkaç Youtube kanalı önereceğim. Sizler kendi tarzınıza uygun olanları takibe alabilirsiniz. Üstelik Instagram üzerinde de takip edebileceğiniz binlerce hesap mevcut.

Amanda Rach Lee benim favorilerimden biri. Buradan bir videosunu izleyebilirsiniz. (1)

Daha farklı bir tarz olarak Jordan Clark var. Kendisinin videosuna buradan ulaşabilirsiniz. (2)

Boho Berry ise bujo dünyasının en bilinen isimlerinden biri. Buraya tıklayın. (3)

Yine en sevdiklerimden My Bullet In a Bullet harika sayfalar çıkarıyor. Buradan ulaşabilirsiniz. (4)

Daha sanatsal bir bujo istiyorsanız buradan Jenny Journals kanalına ulaşabilirsiniz. (5)

Bullet Journal Konusunda Önerilerim

Benim size ilk önerim, beğendiğiniz sayfaların ekran görüntülerini alıp telefonunuzda bir klasöre kaydetmeniz. Böylelikle bujo hazırlamak istediğinizde açıp bakabilirsiniz. Bir başkasının hazırladığı tema ve sayfaları birebir kopyalamanızda hiçbir sakınca yok. Bujo dünyasında bunun adı recreation. Yani bu, normal görünen ve desteklenen bir durum. O yüzden kendi stiliniz ve ihtiyaçlarınız oturana kadar bunu yapabilirsiniz.

Bir başka önerim ise, örneğin Ocak ayında hazırladığınız bir sayfa veya çizelge sizi tatmin etmedi, Şubat ayında değiştirmekten hiç çekinmeyin. Her ay, hatta her hafta kendi ihtiyacınıza göre değişiklikler yapabilirsiniz. Bu da bullet journal hazırlarken normal karşılanan durumlardan biri. Yani ilk yaptığınız temaya veya sayfaya tutarlılık adına bağlı kalmanız gerekmiyor.

Bujo hakkında benim size söylemek istediklerim bu kadar. Sorularınız veya önerileriniz için lütfen yorum bırakın. Sevgiler…

Yazar: Yasemin Gedik  Topuz