Romanlarında Beyoğlu ve Tarlabaşı’nı mesken edinmiş Ahmet Ümit, Beyoğlu’nun gizemli sokaklarına, en güzel ve en karanlık abilerinin dünyasına davet ediyor bizi.

Her sene olaylı geçen yılbaşı gecesini olaysız kapatma hayalleri kuran Başkomiser Nevzat ve yardımcısı Ali’yi bir sürpriz beklemektedir.

20160701_111242

Engin Akça, elinde silahı, kalbinde bıçak darbesi ile Tarlabaşılılar Kulübü’nün önünde öldürülmüştür. Engin’in Öz Tarlabaşılılar Kulübü’nün sahibi Kara Nizam ile birlikte çalıştığı öğrenilir. Ancak cesedinin bulunduğu Talabaşılılar Kulübü’nün sahibi Barbut İhsan ile Kara Nizam’ın eskiye dayanan husumetleri şüpheleri bu iki karanlık adama çeker.

Engin’i araştırmak için evine giden kahramanlarımızı davetsiz bir misafir karşılar. Kiralık katil, Titiz Tarık! Komiser Ali ile girdiği çatışmada ölen Titiz Tarık, ardında cevaplanması gereken sorular bırakır.
Barbut İhsan ve Kara Nizam ısrarla cinayetleri işlemediklerini iddia ederler. Barbut İhsan işi daha ileriye götürerek Başkomiser Nevzat’ın Beyoğlu’nda çalıştığı günlerden arkadaşı Janti Cemal’i de araya sokar.

Engin Akça, Kara Nizam ve Barbut İhsan’ın karanlık dünyalarında belki de tek masum olan insan Çilem’dir. Çilem, Barbut İhsan’ın eski sevgilisidir ve Enginle ilişkisi vardır. Ama cinayetin işlendiği gece Kara Nizam ile evlenmiştir.
Bu karmaşanın tek sebebinin aşk olmadığı kısa zamanda ortaya çıkar. Kara Nizam, durdukça değerlenen Tarlabaşı’nda arsalar almaktadır. Engin de Kara Nizam’dan gizli olarak bazı yerler almaktaydı. Evindeki kasa da bu yerlerin tapularıyla birlikte zengin bir kadın olan Jale ile çekilmiş fotoğrafı bulundu. Bu fotoğraf, tapuların Jale’nin parası ile alınmış olabileceği sorusunu akıllara getirdi.

20160701_104731

Tüm bu araştırmalar sırasında adli tıptan beklenen rapor gelir. İncelemelere göre Engin, uzaktan atılan bıçak darbesi ile öldürülmüştür. O gece Engin’in sevgilisi Azize’nin çalıştığı gazinoda olduğu öğrenilir ve Azize aracılığı ile tanıştıkları Sadri de ekibin kriminoloğu Zeynep gibi Bulgaristan göçmeniydi.

Kara Nizam’ın mekanına yapılan Molotof kokteylli saldırıda Nizam’ın yeğeninin Fidan isimli bir kızı öldürmesi Beyoğlu’nun bambaşka hikayelerine kapı aralıyor. Gezi Olaylarına dem vurulan bu bölümlerde Ferhat Çerağ Kültür Merkezi aracılığı ile sokak çocuklarına sıcak bir yuva veren Nazlı ile tanışacaksınız.
Olaylar geliştikçe iyice karmaşıklaşan cinayet soruşturması tam çözümsüz kaldı denen noktada Zeynep’in evinde yenen bir yemek sayesinde çözüme kavuşuyor.

Kitabın başından beri Başkomiser Nevzat’ın karşısına olmadık yerlerde polisiye kitaplar yazan komşusu çıkmaktadır. Nevzat bu adamdan hiç haz etmese de kitabını da merak etmektedir. Yazarın kendisine son kitabını hediye etmesiyle bu gizem de çözülmüş oluyor.

Ahmet Ümit’in, Beyoğlu’na kuşbakışı baktığı bu kitabında hem karanlık dünyaların kapısı aralanıyor hem de büyük adamların ezdiği küçük insanların hayatları ve onlara umut aşılayan iyi insanların hayatları. Kitaba ismini veren “Beyoğlu’nun En Güzel Abisi” ibaresinin alametifarikası kitapta çok güzel işlenmiş.
Beyoğlu’nun her renginin ustaca anlatıldığı bu kitabı keyifle okumanızı diliyorum