Ramazan ayının sonuna geldik. Bazılarımız ramazan ayında kilo aldı; bazılarımız formunu korudu. Bazılarımızsa bu ayı zayıflayarak bitirdi. Şimdi ise sıra en kritik olan bayram tatlıları, yemekleri ile donatılmış bayram sofralarında. Peki, bayramdan kilo almadan nasıl çıkacağım diyorsan işte sana bayramı bayramı ‘bayram tadında’ geçirebilmenin püf noktaları!

DEĞİŞEN METABOLİZMAYA DİKKAT

Ramazan ayı boyunca azalan öğün sayına, yavaşlayan hareketlerine ve daralan mide kapasitesine metabolizman alıştı. Fakat değişen metabolizmanın, bayramda her an istediğini yiyebilme duygusu ve bu duygunun beraberinde getireceği yeme davranışı ile baş etmesi biraz zor görünüyor. Bu nedenle bayramda midene bir anda çok fazla yüklenmemelisin. Öğünlerinde hafif fakat hacimsel besinler tüketmeye özen göster.

MİDENE YARDIMCI OLMAYI UNUTMA

Güne mutlaka oda sıcaklığında 2 bardak su içerek başlayın. Uyandığında içeceğin 2 bardak limonlu, taze zencefilli su mideni bayrama hazırlayacaktır. Kahvaltıyı verimli yaptığınız takdir de misafirlikte yiyeceklerini daha kolay kontrol edebileceğini düşünüyorsan kahvaltını verimli bir şekilde yap. Fakat ben ne yaparsam yapayım önüme tabak gelince hayır diyemem diyorsan kahvaltın da ufak tefek tasarruflar yapmanda fayda olacaktır.  Örneğin yağlı peynir tüketiyorsan yarım yağlı tercih edebilirsin. Ya da birkaç günlük daha hafif kahvaltılar tercih edebilirsin.

iftar_1

AÇ KALMA

Bayram boyunca hiçbir zaman aç kalmamalısın. Öğünlerini atlamamaya özen göstermelisin. Uzun süren açlıklarda kan şekerin çok fazla düşer ve şekerli besinlere yönelme eğilimin artar. Bayramda dört bir tarafın tatlı olacağı için bu durum bizim için oldukça risklidir. Bu nedenle bayram boyunca kan şekerini dengede tutabilmen önemli.

TATLI YEMEDEN OLMAZ(MI)

’30 gün oruç tuttum. Bayram şeker bayramı tatlı, şeker yemeden olmaz.’ diyorsan seçtiğin tatlıya dikkat etmelisin. Misafirlikte ikram edilen hamurlu tatlılar, çikolatalar, şekerlemeler yerine sütlü tatlıları tercih etmek ve porsiyonları küçültmek iyi bir çözüm olacaktır. 100 gram baklava yaklaşık 400 kalori iken 200 gram sütlaç yaklaşık 280 kaloridir.

EGZERSİZDEN KAÇMA

Bayram ziyaretlerinde biraz kaçırdığını düşünüyorsan egzersize zaman ayırmanın vakti geldi. Bir gün içerisinde 3 ev ziyaretine gittiğini düşünürsek yediklerinin kalorisini harcamak için en az 1,5 saat tempolu yürüyüşe ihtiyacın var demektir.

PROTEİNLERDEN FAYDALAN

Tatlıların glisemik indeksi yüksektir. Kan şekerinde ani değişikliklere neden olur. İstenilen ise dengeli değişimlerdir. Sütün içerisinde bulunan proteinler tatlının kan şekerini bir anda yükseltmesini önleyecektir. Bu nedenle tatlının yanında 1 bardak süte yer vermeyi unutma.

buyuk-ev-baklavasi-2421

SUYU İHMAL ETME

Suyun organ ve dokuların korunması, bağırsakların aktif çalışması, vücut ısısının düzenlenmesi, vücudun besinleri sindirmesi, artık maddelerin vücuttan uzaklaştırılması böylece vücudun çalışma hızına destek vermesi gibi birçok önemi vardır. Sindirim sisteminin yoğun çalıştığı bayram günlerinde bağırsaklarını da aktif hale getirebilmek, vücudunun çalışma hızına destek vermek için su tüketmeyi ihmal etme.

BAYRAM TATİLCİSİ İSEN

Bayramını tatilde geçirmek isteyenlerdensen ve bu tatil açık büfe her şey dahil bir otelde ise dikkat etmen gereken birinci nokta öncelikli olarak gözünü doyurmak olmalı. Çünkü çoğu zaman böyle yerlerde midemiz tokken gözümüz aç olabiliyor. Bunun için öncelikle her yemeği farklı tabaklara koyma. Bir tabakta olabildiğince yemeği birleştir ve salata tabağını ayrı büyük bir tabak yap. Öncelikle yemeğini yemen gerektiğini, tatlıların zaten orda durduğunu, yemeğini yedikten sonra gidip istediğini alabileceğini düşün. Böylece tok karnına tatlı büfesinin başına gittiğinde daha doğru kararlar verebilirsin. Tatilde spor yapmayı, yüzmeyi seviyorsan unutmaman gereken aç karnına veya tok karnına spor yapmaman gerektiği. Aç karnına yapılan spordan sonra kan şekerin daha çok düşeceği için spordan sonra kendini fazla kalorili gıdalar yerken bulabilirsin. Veya tok karnına spor yaptıktan sonra sağlık sorunları ile karşılaşabilirsin. Her zaman ana yemeklerinden yaklaşık 1 saat ara öğünlerinden ise 30-35 dakika sonra spor yapman gerektiğini unutma.

Yazar: Deniz Zünbülcan