Bayram geliyor geldi derken hediyeleri ile beraber geldi diyorsanız bu yazımda size bayramın hediyesi olan kilolarınızla nasıl baş edeceğinizden, bayramın beraberinde getirdiği sorunlardan ve çözüm yollarından bahsedeceğim. Keyifli okumalar.

B Vitaminlerine Yer Verin

Ramazan ayında ve bayramda kilo aldıysanız ve canınız sıkkın bir şekilde hızlı bir şekilde kilo vermek istiyorsanız öncelikle dikkat etmeniz gereken nokta: sinir sisteminiz. Sinir sisteminizi güçlendirmeniz, moralinizi yüksek tutmanız ve sabırlı olmanız gerekiyor. Aksi takdirde pes ederek fazlalık kilolarınızın kartopu gibi büyümesine neden olabilirsiniz. Sinir sisteminizi güçlendirmek için beslenmenizde B vitaminlerini içeren besinlere yer vermelisiniz. B vitaminleri tahıllarda, sebzelerde, süt ürünlerinde, ette bulunur. Burada önemli olan çeşitliliktir. Çünkü her besinin içerdiği B vitaminleri aslında farklıdır. Örneğin tahıllar B1 vitaminini içerirken süt B2 vitaminini içerir. B12 vitamini ise sadece ette bulunmaktadır. Bu nedenle bayramdan sonra da çeşitli beslenme bizim için çok önemlidir.

Baharatlardan Faydalanın

Kırmızıbiber içeriğindeki kapsaisin maddesi ile karabiber piperin maddesi ile kan dolaşımınızı hızlandırır. Termogenizisi yani ısı oluşumunu hızlandırır. Yağ yakımınıza olumlu etki yapar. Zencefil ve zerdeçalda yine hem bağışıklık sisteminizi güçlendirici hem de metabolizmanızı hızlandırıcı baharatlardır. Rahat sindirim için naneden faydalanabilirsiniz. Yemeklerinizde tuz yerine baharatlara yer vermeniz hem yemeğinize tat katacak hem de sizi sağlığınıza kavuşturacaktır.

diyet

Meyvelerden Faydalanın

Meyveler bayram sonrasında hala canınız tatlı istiyorsa yardımınıza koşacak. Öğünlerinizde porsiyon kontrolü sağlayarak meyvelere yer vermeniz tatlı isteğinizi köreltecektir. Meyveler ile yapabileceğiniz basit tatlılar ise hem gözünüzü hem midenizi doyuracaktır.

FİT ELMA TATLISI

Direkt meyve yemeyi sevmiyorsanız bu tarifi denemenizi öneririm. Elmayı ikiye bölerek çekirdek kısmını çıkartın üzerine tarçın ve yumuşaması için biraz su ekleyerek fırına koyun. İstediğiniz kıvama geldiğinde çıkarın ve ortasına bir top vanilyalı dondurma koyun. Afiyet olsun.

Kabızlık Sorununu Ortadan kaldırın

Ramazan ayında öğün sayınızın azalması, metabolizmanızın yavaşlaması kabızlığa neden olabiliyor. Bayram boyunca da tatlı besinler, posasız besinler daha çok tüketildiği için bu sorun devam edebiliyor. Fakat unutmamalısınız ki sağlıklı bir metabolizma ve kolay zayıflama için önceliğimiz sağlıklı bağırsaklar. Bu nedenle beslenmenize meyve-sebze, kurubaklagil gibi posa oranı yüksek besinleri eklemelisiniz. Tam tahıllıların posası daha yüksektir. Bu nedenle beyaz ekmek yerine tahıllı ekmekleri, pirinç pilavı yerine bulgur pilavını tercih etmelisiniz. Öğünleriniz de probiyotik etkisi olan yoğurt ve kefiri tüketebilirsiniz.

digestive_health_istock

Bayram Sonrası Doğru Detoks Yapın

Her zaman merak edilen soru detoksun sağlıklı olup olmadığıdır. Aslında burada önemli olan detokstan ne anladığınızdır. Eğer 1 hafta 10 gün boyunca su, bitki çayları ve salata ile beslenmekse bu kesinlikle önermediğim bir durumdur. Çünkü bu şekilde metabolizmanızı yavaşlatırsınız. Doğru olan ise hayatınızdan alkolün, asitli-şekerli içeceklerin, şekerli besinlerin, kahve ve çayın, işlenmiş besinlerin ve hayvansal gıdaların çıkarıldığı sebze, meyve, balık ve kuru baklagillerin tüketildiği kısa süreli detoks programıdır.

Gece Yemelerine Son Verin

Ramazan ayı boyunca sahur yapılması çok önemlidir. Fakat ramazan ayından sonra gece yemeleriniz yavaş yavaş son bulmalıdır. Çünkü gün boyu yeme alışkanlıklarınız ve metabolizmanız normal düzene tekrardan alışmaya ve gece yenilenleri depolamaya başlar.

Gece yemelerinizi önlemek için püf noktalar:

Saat 20.00’dan sonra hiçbir şey yemem gibi katı kurallarınız varsa ve saat 20.00’dan sonra bir şey yemeyerek gece yarısı kendinizi dolap başında buluyorsanız öncelikle bu kuraldan vazgeçin. Akşam yemeğinden sonra bir şey yemem diyorsanız ve uyumaya yakın bu düşünceden vazgeçip bir kereden bir şey olmaz diyerek bunu bir süre sonra alışkanlık haline getiriyorsanız dikkatli olmakta fayda var. Önemli olanın yememeniz değil doğru zamanda doğru besinler yemeniz olduğunun farkına varmalısınız.

Akşam yemeğinizden sonra ufak bir ara öğün yaparak gece yemelerinizden kurtulmayı deneyin. Bu ara öğün günlük beslenmenize göre değişebilir. Örnek verecek olursak 1 kase yoğurt ile bol salatalık, 1 porsiyon meyve ile 1 bardak tarçınlı süt, 1 bardak ayran ile 1 çay bardağı leblebi veya 1 bardak kefir..

Yazar: Deniz Zünbülcan