Bazı kitaplar insanın yüreğine oturup göz pınarlarında bir bulut bırakıyor. Ama aynı şekilde bir eylül sabahı esen ılık meltem etkisi aynı zamanda. İşte “Balık Tutan Şaşı Kedi Sokağı’nda” tam da böyle bir kitap. İlay Yüksel’in ilk kitabı, bize birini gerçekten çok sevmenin ve dostluğun nasıl bir şey olduğunu tekrar hatırlatıyor.

Bir sergi için Bodrum – Gümüşlük’te olan Gün ve yol arkadaşı Carmen’in yolu bir gün genç denizci Mehmet ile kesişiyor. Yaratıcılığı ilk sergi heyecanına malup olan Gün’ün yolu Mehmet ile kesişmesi onun için bir milat olur. Carmen’in deyimiyle “O’nunla birlikte tamamlanır!”

xwqz317098

Hikaye, Gümüşlük, İstanbul, Paris ve Floransa şehirlerinde geçse de okurken hep Ege’nin kendine has naifliğini hissediyor ve her bir şehrin dokusunu içinizde hissediyorsunuz. Mehmet’in Gün’ü 2014 Eylül’ünde bir otel odasında terk ettiği an ve tanıştıkları 2000 yılının Haziran’ı arasında sık sık gidip geliyorsunuz. Bölümlerin kısalığı ve sık sık iki tarih arasında gidip gelmeler zaman zaman kafa karışıklığına yol açsa da hikayenin kurgusu sizi öyle esir alıyor ki kitabı elinizden bırakmak istemiyorsunuz.

İki insanın birlikte büyümesi, aşk için verilen çaba ve emek, verilen tüm kayıplara, araya giren mesafelere rağmen birbirlerinden asla kopmayan iki yüreğin hikayesi; Mehmet ile Gün’ün hikayesi. Hikaye akıp giderken Gün’ün yaşadıklarında, hissettiklerinde, göz yaşları ve kahkahalarında hepimiz bir parça kendimizi buluyoruz aslında. Ve belki de en çok kalp kırıklıklarında…

xwqz150044

Yaşanan naif, romantik aşk hikayesinin yanında beni en çok etkileyen sanırım Carmen ile Gün’ün dostluğu ve anne&kız ilişkisi oldu. Bir aşkın peşinden İstanbul’a gelip heybesine çokça kalp kırıklığı biriktirmiş bir ressamın genç yaşında Gün’e verdiği destek beni derinden etkiledi. Ve en önemlisi de zamanla iki kadının birbirinin yarasına merhem olması, konuşmadan anlaşabilmesi. Bugün ufacık bir yanlış anlama yüzünden bitirdiğimiz dostlukları düşününce etkilenmemek elde değil.

Kitapta ayrıca sanat severleri doyuracak çok fazla detay bulunmakta. Bir neslin severek dinlediği Ezgi’nin Günlüğü şarkı sözleri de kitapta bolca yer almış. İlk fırsatta bu naif kalemle tanışmanız dileğiyle…