“Bir insan seviyorsa kalır Savaş. Nasıl, niçin, nerden soruları da bir o kadar anlamsızdır sevgi karşısında.”

Romantik aksiyon severler burada mı? İştahınızı kabartacak bir kitapla karşınızdayım çünkü! Evet, Aşktan Sabıkalı tam da adı gibi polisiye aşk karışımı sürükleyici bir roman. Diyorum ki önce minik minik konusundan, karakterlerinden bahsedeyim, sonra övmelere geçerim. Malum konu sevdiğim kitabı yorumlamaya gelince övmelere doyamıyorum! 🙂

Kitap Bihter adındaki ‘sarışın fırtına’ diye tabir edebileceğimiz ama ekip arkadaşlarının ‘Dansöz’ demeyi tercih ettiği bir polisin hikayesi. Operasyonlardaki başına buyrukluğu yüzünden amirinden ceza alan bu kadın polisimiz, kendini tamamen yanlış bir cezanın ortasında buluyor ve asıl hikaye de tam bu noktada başlıyor diyebiliriz. Bihter’in bu karışan cezası onu tatlı cadı Buse’yle tanıştırıyor.

Buse, beş yaşında ama büyümüş de küçülmüş diyebileceğimiz o akıllı bıdıklardan. Saflığı çok saf, zekiliği zehir gibi olan tadından yenmez bir karakter. İşte Bihter kendini bu zehir hafiyenin bakıcısı olarak bulduğunda kahkahaların ve içinizi ısıtacak sıcaklığın eksik olmadığı o güzel kurguya geçmiş oluyoruz.

asktan sabikali (4)

Erkek karakteri sorduğunuzu duyar gibiyim. Var var, tabii ki bir erkek karakterimiz var. Benden duymuş olmayın ama ondan ,Savaş’tan, çok daha fazla seveceğiniz yan karakterler olduğuna inanıyorum. Zaten ben en başta bu kitabı sadece Bihter ve Buse arasındaki o tatlı duygu akışını içinize çekmeniz açısından öneririm. Bir kere de aşk sonra gelsin be ne olacak? 🙂 Yanlış anlaşılma olmasın, aşk tabii ki var hatta aşklar var lakin benim önceliğim aşk olmadı bu sefer.

Yan karakterler demişken, onlardan da bahsetmezsem olmaz şimdi. Bihter’in ev arkadaşı Sedef, acaba hangisi daha deli diye düşüneceğiniz bir diğer çılgın karakterdi ki ben niye bu kadar az Sedef&Serkan sahneleri okuduk diye baya üzüldüğümü söyleyebilirim.

Bihter’in takım arkadaşlarından Atakan ve Şebnem ise diyaloglarını gülerek okuyacağınız diğer karakterlerden. Hani bu konuda hiçbir bilgim olmasa da bence Atakan ve Şebnem ayrı bir kitap olacaklarını hissettirerek çekiliyorlar Aşktan Sabıkalı’dan.

“Kendi doğrularımı adalete tercih ederim ve benim doğrularım asla masumları cezalandırmaz.”

Peki, bu dolu dolu karakterlerin yanında kitapta neler mi var? Bence en güzeli, sonuna kadar kendini koruyan ama sizi “E yeter artık!” diye sıkmayan bir gizemi var. Merakla çeviriyorsunuz sayfaları ve yazar bana nerede açıklayacaksa bu gizemi kabulümdür moduna giriyorsunuz. Kurgunun hızı da bu akıcılığı destekliyor.

asktan sabikali (2)

Kitabın özellikle bu parçalı görünümlü kapağını ben çok sevdim ama kapağından çok iç tasarımına bayıldım. Hele de her bölümün başındaki kitaplardan, şarkılardan, filmlerden olan alıntılar çok güzel detaylardandı. Bir Marc Levy alıntısı gördüm ki en sevdiğim yazarı görmüş olmak beni kalbimden vurdu, kabul ediyorum. 😀

Sıkılmadan okuyacağınız, çokça gülüp kendinizi olay akışına bırakacağınız bir ilk kitapla karşılıyor Merve Duman sizi.  Kalemiyle, kurgusuyla, karakterleriyle çok sevdiğim bir kitap olan Aşktan Sabıkalı’yı tüm romantik aksiyon sevenlere tavsiye ediyorum kısacası. Buse’nin bıcır bıcırlığına içiniz ısınmadan, güzelce yedirilmiş olan arkadaşlık duygularını tatmadan, Bihter gibi güçlü bir karakterle tanışmadan geçmeyin derim ben.

Yeni yazıda görüşmek dileğiyle!
Yazar: Nil Meltem Nişancı