“Dünyanın nüfuzu ikiye bölünüyor
yarısı sen oluyorsun, yarısı ben
sonra ikimiz bir bütün oluyoruz
kimseye sezdirmeden…”

ÖZDEMİR ASAF

Bir önceki yazımızda sevgili ya da eşe alınacak hediyeleri sıralarken aklımızda bir konu daha vardı. O da o güne dair yapabileceğiniz planlarla ilgiliydi. Kimimiz bu özel günü dışarıda, şık bir restoranda kutlarken, kimimiz de evde en güzel aşk filmlerinden bir buket yapıp sevdiğine sunma hazırlığında. Biz de ikinci seçeneğiniz için size, aşkı anlatan harika filmler hazırladık. Belki bir film repliğinde aşkınızı anlatır, belki de bir film müziğinde sevdiğinizi dansa kaldırırsınız diye.

NOT DEFTERİ / THE NOTEBOOK (2004)

notebook

Yaşlı bakımevinde Duke isimli ihtiyar bir adam, sararmış defterinde yazılı olan bir aşk hikayesini okumaya başlar. 1940 yılında geçen hikayede, Güney Carolina’da yer alan Seabrook Adası’na Allie isimli bir genç kız gelir. Burada Noah isimli gençle yakınlaşan Allie, sınıfsal ve ekonomik farklılıklara rağmen doyasıya aşkını yaşar. Ancak 2. Dünya Savaşı, aşklarında ayrılık noktasına gelmelerine neden olur.

“Aklımdan başka gidecek yerin yok mu senin?”

NOT DEFTERİ

AŞK TESADÜFLERİ SEVER (2011)

ask-tesadufleri-sever-medyanoz

Ömer Faruk Sorak’ın yönetmen koltuğunda oturduğu 2011 yapımı filmde, çocuklukları ve gençlik yıllarında yolları Ankara’da kesişen ve yıllar sonra İstanbul’da karşılaşan Özgür ve Deniz’in engellerle dolu aşkını anlatıyor.

“Hayatınızı anlamlı kılan ne varsa, kim varsa sakın bırakmayın. Sakın vazgeçmeyin…”

AŞK TESADÜFLERİ SEVER

KASIMDA AŞK BAŞKADIR/ SWEET NOVEMBER (2001)

906ce64e8c44cdfb2fd947331f45d99af7d71763

İşkolik bir adam olan Moss bir gün, ehliyet almak üzere girdiği bir sınavda Sara isimli kızla tanışır. Sara, Nelson’dan bir ay boyunca onunla yaşamasını ister. Aynı evde yaşamaya başlayan ikili birbirlerine aşık olur. Moss’un bilmediği ise aşık olduğu Sara’nın kanser olduğu gerçeğidir.

“Sen benim ölümsüzlüğümsün…”

KASIMDA AŞK BAŞKADIR

İNGİLİZ HASTA / THE ENGLISH PATIENT (1996)

THE ENGLISH PATIENT

Ödüllü film The English Patient, 2. Dünya Savaşı İtalya’sından Kuzey Afrika’nın savaş öncesi çöllerine kadar geçen aşk ve savaşı anlatıyor. Harita yapımcısı Almays, Sahra Çölü’nün bazı bölgelerinde harita çıkarmakla görevlidir. Bir uçak kazasında Almays’in vücudunda yanıklar oluşur ve yatağa düşer. Ona, Hanna adında bir hemşire bakar. Ve olaylar gelişir.

“Her gece kalbimi boşaltıyorum ama her sabah yeniden doğuyor…”

İNGİLİZ HASTA

BAŞKA DİLDE AŞK (2009)

baska-dilde-ask-fragman-yuksek-cozunurluk-alt_26_26119

İşitme engelli Onur, bir doğum günü partisinde Zeynep ile tanışır. Kalabalık ve gürültülü bir ortam olduğu için hiç konuşmadıklarından Zeynep, Onur’un işitme engelli olduğunu anlamaz. Ancak Zeynep bu durumu öğrenmesinin ardından ondan uzaklaşmaz aksine Onur’a daha da yakınlaşır. Onun hiç bilmediği dünyası Zeynep’i kendisine çeker.

“Hiç konuşmadan anlaşabilir miyiz acaba?”

BAŞKA DİLDE AŞK

NOT: SENİ SEVİYORUM / P.S. I LOVE YOU (2007)

75ybu5PY5ujvghe1hbn5x1DdESl

Holly ve eşi Gery’nin mutlu bir evlilikleri vardır. Ancak aldıkları bir haber hayatlarını alt üst eder. Çünkü Gery’nin beyninde tümör vardır ve kurtulma olasılığı çok azdır. Gery, ölmeden önce farklı zamanlarda karısı Holly’e ulaşacak şekilde bir sürü mektup yazar. O öldükten sonra gelen mektuplar, Holly’i için büyük şok yaratacaktır.

“Ben senin hayatının bir bölümünde yer aldım. Ama sen benim hayatımın tamamıydın…”

NOT: SENİ SEVİYORUM

CASABLANCA (1942)

casablanca3a

2002 yılında tüm zamanların en iyi aşk filmi seçilen Casablanca, 2. Dünya Savaşı döneminde geçen bir hikayedir. Çek direniş örgütünün lideri Lazlow, Alman toplama kampından kaçarak Casablanca’ya gelir. Amacı ABD’ye iltica etmek olan Lazlow, yardım almak için gece kulübünün sahibi Rick’in yanına gider. Ama Rick’in amacı Lazlow’u yakalatmaktır; çünkü Lazlow’un karısı Ilsa, bir zamanlar Rick’in en büyük aşkıdır.

“Dünya harabeye dönerken biz aşık olmakla uğraşıyoruz…”

CASABLANCA

SEVGİLİLER GÜNÜ / VALENTINE’S DAY (2010)       valentine39s_day_1280x1024

Romantik komedi türünü sevenler için güzel bir film önerimiz var. Sevgililer Günü filmi, Los Angles’ta geçen bir sevgililer gününü anlatıyor. Tesadüf eseri yolları kesişen on kişinin bazen duygusal bazen de komik hikayesi içinizi ısıtacak.

 Sevil Yücel Çaylak