23-25 Eylül tarihleri arasında İzmir’de kahve ve çikolata festivali gerçekleşecek. İzmir için ilk olma özelliği taşıyan bu festivalin öncesinde Karagöz Bi’ Tatlı Kafe’nin sıcacık atmosferinde, İzmir Mekan Rehberi’nin sponsorluğunda blogger buluşması gerçekleşti. Bu keyifli etkinliğe biz de Kahve Kadın Kitap ekibi olarak katılım sağladık.

İzmirli bloggerların yoğun ilgi gösterdiği etkinlikte kahve, çikolata ve İzmir ekseninde keyifli bir sohbet gerçekleşti. Karagöz Baklava’nın özel tarifi olan çikolatalı baklava ve hurmalı mini lezzet topları, Baristamızın bizler için hazırladığı özel kahvelerle birleşince tam bir lezzet şöleni yaşandı.

20160825_183130

Kahve ve çikolata tutkunlarını biraraya getirmek amacıyla ünlü marka ve firmaları bir araya getirecek olan Aroma Festival’de bizi bekleyen sürprizleri uzun uzun konuşma şansı elde ettik.

Çikolata, tatlı, özel çay ve kahvelerin ikram edileceği festivalde ayrıca, vagon sohbetleri, workshoplar, Power FM sponsorluğunda çalınacak Cazz müzikleri sayesinde keyifli bir üç gün bizi bekliyor olacak. Ayrıca, el yapımı ürünlerin sergileneceği Aroma Bazaar standı tasarım ürünleri sevenleri ziyarete bekliyor.

20160825_183226

Festival’in ana sponsoru olan Fiat500’ün kahve çekirdeği kaplı aracı ise şimdiden katılımcıların en merak ettiği stand olacağa benziyor.

Festivale dair söyleşimizin akabinde baristamız ile kahveye dair oldukça bilgilendirici bir söyleşi gerçekleştirdik. Doğru bildiğimiz yanlışlar hakkında konuştuk. Üçüncü nesil kahve severlerin gözbebeği olan Latte’nin aromasızının ve sütle yapılanının makbul olduğu özellikle vurgulandı. Krema ve aroma gibi ilavelerin kahvenin tadını bozduğu ve çoğunlukla doğru kullanılmayan kahve çekirdiğinin tadını bastırmak adına kullanıldığını öğrendik.

Evimizde Türk Kahvesi yaparken keyifimizi doruk noktasına çıkartmak için Baristamızdan bazı ipuçları öğrendik. Bunlardan bazıları; kahvemizin soğuk su ile yapılması, su sıcaklığı kahvenin demlenme süresini belirlediği için ne kadar soğuk olursa o kadar iyi olacaktır. Çünkü, demlenme süresi ne kadar uzun olursa kahve aromasını suya o kadar iyi karıştıracaktır.

Bir başka ipucu ise, cezvemizi ocağa sürmeden sırasıyla, su, kahve ve şeker sıralamasıyla karıştırmak. Kahvemiz kaynadıktan sonra yarısını fincanlarımıza boşaltıp kalan yarısını kaynatmamız tadına doyulmaz kahveler içmemiz için son adım olacaktır.

Keyifli sohbetleri için tüm katılımcılara, ağzımızı tatlandıran ikramları için Karagöz Baklava ekibine ve tadına doyulmaz kahveler için baristamıza sonsuz teşekkürler. Festivalde görüşmek dileğiyle…