Hiç düşündünüz mü şu sürekli içtiğimiz Americano’ nun ismi nereden geliyor, bir hikayesi var mı diye?

Evet, bir hikayesi var…  II. Dünya Savaşı sırasında İtalya’da bulunan Amerikan askerleri kahve içmek istediklerinde filtre kahve makinesi bulamamışlar. Ve o dönemde de bugünlerde olduğu gibi İtalya’da en favori kahve espresso. Amerikan askerleri de espressoya sıcak su ilave ederek kendi filtre kahvelerini yapıyorlar. O dönemdeki mekan sahipleri ise bir Amerikalı mekana geldiğinde ne içeceğini bildiği için bu içeceğin adına “Americano!” diyor. Günümüzde de  esspressoya sıcak su katılarak yapılan bu kahveye hala Americano diyoruz.
4241324-coffee

Americano’nun sertliğini üç faktör belirliyor:

  • Espresso miktarı,
  • Espressodaki kahve miktarı
  • Eklenen sıcak suyun miktarı.

Bu faktörlerin kombinasyonu damak tadına/ isteğe göre değişebilir. Americano sıcak su yerine soğuk su katılarak hazırlarsanız Iced Americano oluyor.

 

Espresso makinasına normalde konan suyun 2 katı kadar su konularak yapılan espressoya da bir tür Americano denilebilir. Bu tür kahvenin spesifik adı ise Lungo. Lungo İtalyanca “uzun” demek.

Espresso yerine filtre kahve kullanılarak yapılan Americano’ya ise Red Eye deniyormuş! Uykusuzluktan kızarmış gözlere birebir demek sanırım 🙂this-espresso-and-cappuccino-

Böyle ayrıntılı yazınca insanın canı çekiyor tabii. Okuyunca sizin de çektiğine bahse varım. E hadi kısa bir yürüyüş akabinde en yakındaki kahve dükkanından bir Americano kapın. Çok uzak değil zaten artık büyükşehirlerin bir çoğunda 3.dalga kahve dükkanları yaygınlaştı. Bir yazı da onlarla ilgili gelecek ama şimdi Americano içme zamanı! Benimki sütlü! Siz Americano’nuzu nasıl seviyorsunuz?