Şüphesiz evrenin, hayatın ve yaşamın en özel, en değerli kavramıdır kadın.
Kız değil, bayan değil Kadın!
Bu toprakların kazanılması için; çocuğunu, eşiğini kaybeden, ailesinden ayrı düşen, ”vatan sağolsun” diyerek kendini feda edendir.
Sırtında mermi taşıyan, kağnıyı çeken yine bir kadındır. Soğuktan ölmek üzere iken, battaniyesini mermiye saran ve ölümü bekleyendir kadın!

Büyük devrimleri yapan kadınlar, kadınlarımız…

aky2

Hepimiz Nene Hatun, İğneli Pembe Hatun, vatanı için bebeğini feda eden Tayyibe Hatun, Bodrumlu Ümmüşen Hatun gibi yiğit kadınlarımızın isimlerini ya aile büyüklerimizden duymuşuzdur ya da okuduğumuz kitaplardan öğrenmişizdir. Onların sayesinde bugünkü vatanımızı kazandık. Erkekleri cephede savaşırken; onlar, cepheye cephane ve yiyecek taşıdılar. Gerektiğinde ise düşman ile yiğitçe savaşmaktan kaçınmadılar.

Hepsi bizim gururumuz.

Ülkemizde şu sıralar sürekli kadına şiddet haberleri okuyoruz. Bu haberler karşısında kahrolsak da yaşanan vahşet karşısında dilimiz tutulsa da malesef elimizden bir şey gelmiyor. Erkeklerin, kendisini doğuranın da bir kadın olduğunu unutup, kendi karısına merhamet göstermediğine şahit oluyoruz. Kadınlar, karşılıksız aşk yüzünden öldürüyor ya da zorla sahip olunmaya çalışılıyor. Ve inanın bunların hepsi cahillik yüzünden oluyor.

”Fazla okumasını istemiyorum. Çok şey öğrenince havaileşiyor, evde oturup iş yapmak istemiyorlar. Kadın dediğin evde çalışır.” düşüncesine sahip insanoğlunu kurtaran yine bir kadındı.

Okudu, okuttu.

Hem evde hem işte hem de tarla da çalıştı.

Elimin hamuruyla demedi, erkek işlerinde de fazlasıyla başarılara imza attı.

”Erkek doktor istemem” diyebiliyorken, kız çocuğunu okutup doktor olmasını engelleyen insanlar var bu ülkede, malesef.

İlk kadın pilotumuz, Sabiha Gökçen.
Ata’mızın annesi, kız kardeşi ve sevgili eşi Latife hanım.
Senetle bikini yapıp Yeşilçam’ ı protesto eden vamp kadın, Suzan Avcı.
Taş bebek, Gönül Yazar.
İlk Türk Müslüman oyuncu, Afife Jale.
Paraşütle atlayan ilk kadın, Yıldız Uçman.
İlk kadın milletvekili, Satı hanım.
İlk kadın muhtar, Gül Esin.
Ve günümüz kadınları.

aky1

Kitapta kendi alanlarında başarıyı yakalamış, birbirlerinden farklı karakterlere sahip kadınların hikayesi yer alıyor. Üretkenlikleri ile başarılı olanlar, devrim yapanlar. Bu kadınların ortak özelliği olan cesaretli olmaları kitapta sık sık vurgulanıyor.

Yazarın giriş kısmında kızı Ayşe Deniz’ e yazdığı mektup ise beni oldukça etkiledi. Bir baba olarak kızına verdiği öğütleri, keşke bütün babalar yapabilse… Hiç şüphesiz kızları daha cesur, daha özgüvenli ve daha başarılı bir geleceğe imza atarlardı.

Her kadının kitaplığında bulunması gereken bu harika eser, Yaşar Gülsoy tarafından kaleme alınmış olup, İnkılap Yayınevi imzası ile raflarda yerini almakta.

Esra Sal