Yaz akşamları sona ermeden, tatlıyı ve kahveyi bir arada almaya  ne dersiniz? Çayı ve kahveyi şekersiz içen ben bile “affogato” dedin mi akan suları durduruyorum, çünkü alsında tam bir tatlı canavarıyım! Dondurma üzerine sıcak espresso dökülerek yapılan bu kahveye bazıları tatlı gözüyle bile bakıyor. Ama benim gibiler direk kahve diyor ki yerken ( içerken) vicdan azabı duymayalım!

 

AdınDIY-affogaı bilmediğim bu kahveyi nasıl sipariş vereceğim diyenlere de bir kolaylık, affogato aynen yazıldığı gibi okunuyor. Tabiisi İtalyanca! Anlamıysa ” boğulmuş” demek. Aslında kahvenin altında boğulan dondurma olarak düşünebilirsiniz.  İçerken yavaş ve dikkatli olun ki affogato olmayın! 🙂

Affogato’nuzu dondurması tam erimeden kaşıkla yiyeceğiniz gibi, isterseniz dondurma tam eridikten sonra içebilirsiniz de.

Klasik affogato, vanilyalı dondurma üzerine espresso dökülerek yapıldığı gibi farklı dondurma seçenekleri veya likörler ile tarifi zenginleştirebilirsiniz. Evde denemesi çok kolay bir tarif gibi görünüyor, ne dersiniz?

Deneyenler var ise yorumlarınızı duymak isteriz! Şimdiden afiyet olsun!

italya-kahvesi-affogato