“Birdenbire;
Her şey birdenbire oldu.
Kız birdenbire, oğlan birdenbire.”
-Orhan Veli

Deniz Erbulak, kalemiyle daha önce tanışmadığım bir yazardı. Şimdiyse diğer kitaplarını da bir an önce okumak istediğim bir isim. Adam ve Kız, sade bir konunun sade bir üslupla nasıl anlatılacağını gösteren çok güzel bir örnek. Belki de bu denli sade olması beni kendine çeken asıl sebeptir.

Kitap aynı adı gibi sadece “Adam” ve “Kız” olarak geçen aynı apartmanda oturan birbirinden habersiz iki kişinin hikâyesi. Sessizliğe gömülü bu iki kişi aslında çok tanıdık, çok bizden ve aynı zamanda çok uçta yer alan iki karakter. Kız, kendisini ailesinden ve hatta herkesten soyutlamaya çalışmış, kendi hayatını kendi idame ettirmeye çalışan biri. Adam ise hayatında minik gizemleri barındıran ve internet bağımlılığının en net örneği olarak özetlenebilir sanırım. Orhan Veli’nin “Birdenbire” şiirini kitap boyunca çokça görüyorsunuz. Hatta ben şiirlerden yola çıkılarak yazılmış bir kitap olduğunu da düşünmedim dersem yalan olur herhalde.

“İnsanların kendilerini zavallı göstermeyi ne kadar sevdiklerini düşündü kız. Nefret ediyordu böyle sızlanıp duran ama hayatının niye yolunda gitmediğini asla kendine sormayan aptal insanlardan.”

IMG_9168

Kitap ikisinin “birdenbire” karşılaşmasıyla başlıyor ve bence en başından itibaren size başından kalkmadan okumak isteyeceğiniz sayfalar sunuyor. Kahraman bakış açısıyla değil ama hem adamın hem kızın üzerinden anlatılıyor kitap. Kişinin kendi alışkanlıklarından feragat edip etmemesi gerektiği üzerinden de farklı bir pencere açıyor. Bu yüzden gerçekten sonunun nasıl bağlanacağını çok merak ederek okudum. Özgürlük, birine bağlı olmama durumunu da karakterlerin çelişkileriyle okuyucuya çok güzel geçiriyor yazar.

Kadın-erkek ilişkisini anlatan bir kitap olmasına rağmen sakinliğini koruyarak ilerlemesi de ayrıca çekici geliyor okurken. Ve bu kadar yalın bir şekilde seyreden kitap, yazarın üslubuyla çok güzel bir şekilde birleşip tamamlanıyor. İrdelenen konuların o sadeliğin içine yedirilmesiyle sayfaları hızlıca çeviriyorsunuz.

Orhan Veli dizeleriyle, umursamaz iki karakterin size hissettirdikleriyle bir solukta okunacak güzel bir kitap olduğunu düşünüyorum Adam ve Kız’ın. Bu kadar beğendiğim bir kitabı da mutlaka okumanızı tavsiye ediyorum.

Yazar: Nil Meltem Nişancı