2018’i karşılamaya çok az kaldı. 2017’nin son günlerini yaşıyoruz. Ve bu günler yeni yıl akşamının planlarıyla dolu. Yeni yılda yeni siz ile karşılaşmak istiyorsanız değişime yeni yıl sofranızdan başlayabilirsiniz.

Yeni Yıl Sofrasında Bunlara Dikkat Edin:

1)Şarküteri ürünlerinden uzak durulmalıdır. Şarküteri ürünlerinin içeriğinde bulunan doymuş yağ asitleri, nitrit ve nitrat gibi zararlı maddeler sağlığınıza zarar vermektedir.  Eğer yemek istiyorum diyorsanız az miktarda tüketip yanında bol salata tüketmeyi ihmal etmeyin.

2)Yılbaşı sofralarının vazgeçilmezinin hindi büyük avantajdır. Ancak sizin sofranızda hindi yoksa balık veya tavuk tercih edebilirsiniz. Tükettiğiniz tavuk, balık ve hindi etinin de pişirilme yöntemi de oldukça önemli ızgara haşlama, buğulama gibi pişirme yöntemlerini tercih etmelisiniz.

3)Alkol de yağ kadar kalorili. Alkolün 1 gramı 7 kkal yağın ise 9 kkal’dir. Yani yağdan kaçtığımız kadar aslında alkolden de kaçmalıyız. Tabii ki, bu sadece kaloriyi düşünerek yaptığımız bir yorum! Ya zararlarını düşünürsek? Bu nedenle alkolün tüketilmemesi ilk tercihimizken alkol almak istiyorum diyorsanız kırmızı şarabı tercih etmeyi unutmayın. Kadınlar için 2 kadeh, erkekler için 3 kadeh sınırlaması kontrollü bir tüketim için faydalı olacaktır.

4)Zengin bir sofranın olduğu bu gecede sarımsak mucizesinden faydalanın. İçerisinde ki kükürtlü bileşikler, potasyum, selenyum, A ve C vitaminleri ile bağışıklığınızı korurken aynı zamanda kan damarlarınızı genişleterek damar tıkanıklığına karşı koruyucu etki yapar.

5)Kuruyemişler kontrollü tüketilirse içerdiği yağ asitleri bilinenin aksine kalbi korur. Yılbaşı sofranızda aşırı olmamak şartıyla kuruyemişlere de yer verebilirsiniz. Kendinize hazırlayacağınız sihirli yılbaşı kâsesi size yardımcı olacaktır.

6)Mayonezsiz, yoğurtlu, haşlanarak veya ızgara şeklinde hazırlanan, az yağlı mezelerden oluşan bir ordövr tabağı tercih etmelisiniz. Ara sıcaklar genelde yağda kızartılmış oldukları için tercihlerinizin arasında olmamalıdır. Ana yemekle geceye devam edilmelidir.

7)Yemekten sonra ise kalorili atıştırmalıklar yerine antioksidan ve lif içerikleri yüksek olan meyveleri tercih edin.

YENİ YIL YENİ TABAKLAR

Yılbaşı günü normalden çok daha fazla yenildi. Ve belki de dediğimiz kuralların bazılarına uyulmadı. Önemli olan nokta ise pes edilmemesi ve yeni yıl sabahının yeni, sağlıklı tabaklar ile donatılması. Bu noktada tabakların sağlıklı olması kadar uykunuzun yeterli bir şekilde alınması da çok önemlidir. Öncelikle yeterli uyuduğunuza emin olmalısınız. Bir gece önce vücudunuza verdiğiniz hasarı en aza indirgemek için kahvaltınıza C vitamini içeren besinleri ekleyebilirsiniz. Yılbaşı gecesinin ardından suyun yeterli tüketilip tüketilmediğinden de emin olunmalıdır. Alınan her kalori fazlalığını vücudunuzun tolere edebilmesi için ona yardım etmelisiniz. Alkol vücuttan fazlasıyla su atılmasına neden olur. Bu nedenle eğer alkol aldıysanız hem vücuda ihtiyacı olan suyu geri vermek hem de alkolün olumsuz etkilerini azaltmak için su tüketimini arttırılmalısınız.

Şimdiden herkese keyifli, bol gülücüklü, sağlıklı yıllar!

Yazar: Deniz Zünbülcan