Biz kadınlar için ‘çikolata’ dendi mi dünya bir anda duruverir. Özellikle de rengarenk, cıvıl cıvıl tasarımlarıyla göz zevkimize hitap ediyorlarsa. Kahve Kadın Kitap ailesi olarak butik çikolata sektörünün çiçeği burnunda markası Tula Chocolate’in sahibeleri Yasemin Başarman ve Bahar Yılmaz ile çikolataya ve Tula’nın hikayesine dair keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

Yasemin Başarman ve Bahar Yılmaz kimdir?

Biri turizmci biri de çikolata sektörüne uzun yıllar makina tedarik etmiş iki girişimcidir. Aynı zamanda birlikte çalışmaktan ve vakit geçirmekten keyif alan iki arkadaştırlar.

IMG_5362

TULA’nın hikayesi nedir?

Tula, iki kadının biraraya geldiklerinde konuştukları tek konunun öznesiydi aslında. Ben (Yasemin) uzun zamandır çikolata sektörünün içindeydim. Butik çikolata yapmayı istiyordum ama aynı zamanda farklı bir şeyler yapmanın da peşindeydim. TULA bu arayışın sonunda ortaya çıktı. Bahar ile ne yapabileceğimizi değerlendirdik. Çikolata ilginç bir materyal, geçirdiği evreler ve günümüze geliş şekli bile başlı başına bir hikaye ve kesinlikle saygıyı hak ediyor. Biz de buna sadık kalmak istedik. Adımızı kakao çekirdekleri ile ilgili bilinen en eski hikayeye dayandırdık.

TULA, Maya ve Aztek efsanelerinde geçen kakao ağaçlarıyla bezeli cennet krallığın adıdır. Markamıza bu ismi uygun gördük. Hatta bizim için her şey bir gaz ve toz bulutuyken de TULA adı aklımızdaydı diyebiliriz.

Adını koyduktan sonra TULA’nın sektörün neresinde durması gerektiğine karar verdik. Birkaç öne çıkmış marka dışında ve meraklısı haricinde butik çikolatanın içeriği hakkında insanlar fazla bilgiye sahip değil. Bu işimizi biraz zorlaştırsa da internet zengin bir kanal. O yüzden markayı konumlandırırken internet üzerinden satışa ağırlık verdik.
Ve elbette çikolatalarımız. Klasik çikolata algısının tamamen dışında rengarenk, cıvıl cıvıl, neşeli bonbonlar. Bonbon şekli bizim için önemli çünkü tek seferde ağıza atıp yenilebilir olmasını istedik. Çikolata zaten elinize alır almaz eriyen bir şey, bir de büyük porsiyonlarla insanları yormayalım dedik.

Renkler ise bizim vaz geçilmezimiz. Her rengin insan ruhunda ayrı bir kapı açtığını düşünüyoruz. Çikolatalarımızda da renklerin bu iyileştirici gücünü kullanmak istedik. Bir kutu rengarenk bonbon mutluluk vermekle kalmaz, neşelendirir, modunuzu değiştirir belki dünyayı değiştirmez ama dünyanızı renklendirir.

“Zamansız mutluluk” sloganımız. Hemen şimdi, hepimiz için bir kutu mutluluk olmalı. Ve mutluluğun zamanı olmamalı.

IMG_2569_

Çikolata, biz kadınların vazgeçilmezi. İyi çikolatayı taklitlerinden ayırt edebilmemiz için bize ipuçları verebilir misiniz?

İyi çikolata damak zevkine göre değişiklik gösterse de doğru bir çikolatanın kakao oranı 50 – 70 aralığında olmalı şeker yüzdesi ise 30 u geçmemeli. Elinize aldığınızda vücut ısısı ile erimeli ve ağzınıza attığınızda yapışkan ve yağlı bir tat bırakmamalıdır. Bunlar iyi bir çikolatanın olmazsa olmazıdır.

Başarıya giden yol oldukça zorlu. Karşılaştığınız zorlukları ve bunların üstesinden nasıl geldiğinizi bizimle paylaşabilir misiniz?

Başarının görece bir kavram olduğunu, günümüz başarı değerlendirme kriterlerinin sorgulanması gerektiğini düşünmekle birlikte sorunuza şöyle bir yanıt doğru olacaktır. Her köşe başında tamamen insani sebeplerden illa ki yaptığınız işi sorgulayan yanlış yaptığınızı düşünen ya da yöntemlerinizi beğenmeyen birileri oluyor. Tek tek bunlarla uğraşmak yerine inandığınızı yapmaya devam etmek ve asla vaz geçmemek geçerli ve doğru bir yöntem. Biz öyle yaptık.

Çikolatalarınız hem damak tadımıza hem de göz zevkimize hitap ediyor. Çikolatalarınızı tasarlarken nelerden ilham alırsınız?

Tabi ki en büyük ilham kaynağımız doğanın kendisi. Renkli, değişken ve kesinlikle benzersiz. Kendini tekrar etmeyen bir şarkının sonsuz notaları gibi doğadaki renkler ve tatlar. Bu yüzden çikolatalarımızdaki desen ve renklerde doğadan ilham aldık.

xwqz475499

Çikolata atölyeleri düzenliyor musunuz ya da ilerleyen zamanlarda böyle bir projeniz var mı?

Eğitimci tarafımız şimdilik yok, maalesef. Çikolata yapmak farklı bunun eğitimini vermek farklı diye düşünüyoruz. Çikolata ile ilgili hala okuyor, araştırıyor, deniyor, ögreniyoruz. Biz daha öğrenciyken eğitim vermek ne kadar doğru bunu okuyucunun taktirine bırakalım. Ancak tabi herkesin evinde deneyebileceği pratik tariflerle ilgili bir sosyal medya çalışmamız olacak.

Kendi işini kurmuş kadınlar olarak sizin gibi hayallerini gerçekleştirmek isteyen kadınlara tavsiyeleriniz neler olur?

Kadının üretime katılması, bugün her zamankinden daha önemli ve özel bir anlam ifade ediyor. Tavsiye değil ama iş hayatına atılacak kadınların geçmesi zorunlu yollardan daha once geçmiş iki kardeşleri olarak tavsiyemiz güçlerinin farkına varmaları, asla pes etmemeleri, vazgeçmemeleri ve yaptıkları işlerde özgün olmaya dikkat etmeleri olabilir.

Son olarak ürünlerinizi sipariş vermek isteyenler size nereden ve nasıl ulaşabilirler?

www.tulacikolata.com adresinden ürünlerimze ulaşmak mümkün. Özel siparişler için info@tulacikolata.com adresini kullanbilirler. Gün içerisinde mutlaka cevaplıyoruz.